12 pasi pentru a-ti salva "corabiile inecate"

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
12 pasi pentru a-ti salva corabiile inecate 12 pasi pentru a-ti salva "corabiile inecate"
de Manager.ro la 06 Feb. 2014
Urmareste-ne pe Google News
crezul optimistuluichristian d. larsonyour forces and how to use themoptimistoptimismcrezcarte

Atitudinea mentala conteaza. Si tu stii acest lucru.

 
Ideal este sa acorzi sanse numai perceptiei pozitive. Ca sa-ti poti folosi la maximum resursele interioare. Sa te poti bucura de intreg potentialul de care dispui. Insa cati reusesc? Suntem oameni si stim ca, din cand in cand, mai scufundam cate o corabie in valul convingerilor noastre nu tocmai pozitive. Inregistrate intr-un coltisor al mintii, ideile tale sunt importante. Aliniate, cand sunt armonioase, si dezorganizate, in caz contrar. O situatie in care intreg sistemul e atat de deranjat incat e necesar sa chemi "pompierii" sau fortele specializate in remedierea problemei. E de preferat sa nu ajungi acolo. Tot asa cum e mai bine sa previi decat sa tratezi. Reechilibrarea unui sistem "ravasit" e totdeauna o treaba mai grea decat mentinerea acestuia la un nivel optim de confort.
 
Cand m-am trezit, nu stiu daca aveam "vasele in deriva". Stiu doar ca, in cautare de altceva, am dat peste invataturile inspirationale ale lui Christian D. Larson si cartea acestuia: "Your forces and how to use them". Scrisa cu 102 ani in urma, adica in 1912, cuvintele de acolo au rezistat timpului, daruind lui 1922 Crezul International al Optimistului. Un set de afirmatii pozitive ale unui scriitor prolific, cu o gandire... noua si buna. Si un exercitiu extraordinar pentru fiecare dintre aceia care doresc sa mearga intr-o directie optimista. 
 
Faptul ca la mine au ajuns de-abia acum nu ma uimeste. Asta e momentul cel mai potrivit. Pentru mine... Dar si pentru cei care il vor descoperi prin intermediul meu...

Crezul Optimistului
 
Imi promit mie insumi...
 
1. ...sa fiu atat de puternic incat nimic sa nu-mi tulbure pacea interioara.
 
2. ... sa vorbesc numai despre sanatate, fericire si prosperitate fiecarei persoane pe care o voi intalni.
 
3. ... sa-mi fac toti prietenii sa simta cat de valorosi sunt.
 
4. ... sa vad numai partea frumoasa a fiecarui lucru, transformand optimismul meu in realitate.
 
5. ... sa ma gandesc numai la ceea ce este foarte bun, sa actionez in acest sens, asteptand sa primesc tot ceea ce este mai bun.
 
6. ... sa ma bucur de succesul altora la fel de mult ca si cum ar fi al meu.

7. ... sa uit greselile trecutului si sa ma concentrez numai asupra marilor realizari din viitor.

8. ... sa am o expresie vesela si luminoasa tot timpul, daruind un zambet fiecarei fiinte intalnite.

9.  ... sa-mi daruiesc atat de mult timp pentru propria mea dezvoltare incat sa nu-mi mai ramana si pentru a-i critica pe ceilalti.

10. ... sa fiu prea echilibrat pentru a fi ingrijorat, prea elegant pentru a ma mania si prea puternic pentru a-mi fi frica.

11. ...sa gandesc numai de bine despre mine si sa demonstrez acest lucru nu prin cuvinte rostite ostentativ, ci prin fapte pe masura. 

12. ... sa traiesc in credinta ca intreaga lume este de partea mea, in timp ce sunt fidel binelui suprem din mine. 
 
Optimismul te ajuta sa ai o viata implinita in mod constant. Fiind focusat numai pe stralucirea soarelui, vei evita blocajele aduse de nori. Si nu uita, gandurile de azi iti construiesc pasii de maine! Succes! Fii un Optimist! Fericit! Numai oamenii fericiti inchid usile necazului.
 

Ultimele NOUTATI

Firmele de asigurare, revoltate ca pretul la RCA ramane plafonat: e iar haos pe piata asigurarilor auto obligatorii
Noutati auto 2022 - stiri din domeniul auto

Firmele de asigurare, revoltate ca pretul la RCA ramane plafonat: e iar haos pe piata asigurarilor auto obligatorii

today27 Mar. 2024
Antreprenorii romani tuna si fulgera: avem e-factura, e-transport, e-sigiliu si cu toate astea marii infractori nu sunt prinsi niciodata
Companii

Antreprenorii romani tuna si fulgera: avem e-factura, e-transport, e-sigiliu si cu toate astea marii infractori nu sunt prinsi niciodata

today27 Mar. 2024
Se scumpesc taxele locale pentru proprietati. Nu scapa nici macar firmele, ce spune noua legislatie fiscala
Economie

Se scumpesc taxele locale pentru proprietati. Nu scapa nici macar firmele, ce spune noua legislatie fiscala

today27 Mar. 2024
Salarii litoral 2024. Cat de generosi sunt patronii, salarii si de 10.000 de lei bani in mana, lunar
Economie

Salarii litoral 2024. Cat de generosi sunt patronii, salarii si de 10.000 de lei bani in mana, lunar

today27 Mar. 2024
Atentie, soferi: in caz de accident, la 45km/h esti proiectat prin parbriz, daca nu porti centura
Noutati auto 2022 - stiri din domeniul auto

Atentie, soferi: in caz de accident, la 45km/h esti proiectat prin parbriz, daca nu porti centura

today27 Mar. 2024
Crocs: Revolutia pantofilor
Life Style

Crocs: Revolutia pantofilor

today27 Mar. 2024
Curatenia de primavara bate la usa! Pregateste-te cu produse profesionale care sa-ti faca munca mai usoara!
Life Style

Curatenia de primavara bate la usa! Pregateste-te cu produse profesionale care sa-ti faca munca mai usoara!

today27 Mar. 2024
7 sfaturi utile pentru organizarea nuntii perfecte
Life Style

7 sfaturi utile pentru organizarea nuntii perfecte

today27 Mar. 2024
Legea nr. 296 2023 - Modificari MAJORE asupra mediului de afaceri din Romania

Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit. Zilnic in Inboxul tau.

Vrei sa fii la curent cu cele mai noi articole despre Antreprenoriat, Economie, Imobiliare, Auto, IT&C si sa primesti GRATUIT Raportul Special:

"Legea nr. 296 2023 - Modificari MAJORE asupra mediului de afaceri din Romania"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Partenerii nostri

Te-ar putea interesa si

Se scumpesc taxele locale pentru proprietati. Nu scapa nici macar firmele, ce spune noua legislatie fiscala
Economie

Se scumpesc taxele locale pentru proprietati. Nu scapa nici macar firmele, ce spune noua legislatie fiscala

today27 Mar. 2024
Salarii litoral 2024. Cat de generosi sunt patronii, salarii si de 10.000 de lei bani in mana, lunar
Economie

Salarii litoral 2024. Cat de generosi sunt patronii, salarii si de 10.000 de lei bani in mana, lunar

today27 Mar. 2024
Atentie, soferi: in caz de accident, la 45km/h esti proiectat prin parbriz, daca nu porti centura
Noutati auto 2022 - stiri din domeniul...

Atentie, soferi: in caz de accident, la 45km/h esti proiectat prin parbriz, daca nu porti centura

today27 Mar. 2024
Crocs: Revolutia pantofilor
Life Style

Crocs: Revolutia pantofilor

today27 Mar. 2024

Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit.
Zilnic in Inboxul tau.

Vrei sa fii la curent cu cele mai noi articole despre Antreprenoriat, Economie, Imobiliare, Auto, IT&C si sa primesti GRATUIT Raportul Special:

"Legea nr. 296 2023 - Modificari MAJORE asupra mediului de afaceri din Romania"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
x