Manager.ro » Auto » Adio masini inmatriculate in Bulgaria: legea va interzice asta

Adio masini inmatriculate in Bulgaria: legea va interzice asta

de Manager.ro la 24 Aug. 2011

Adio masini inmatriculate in Bulgaria: legea va interzice astaTags: masini bulgaria, masina numar bulgaria, inmatriculare masina bulgaria

Cat de curand nu vom mai putea sa ne inmatriculam masinile in Bulgaria pentru a circula cu ele in Romania, in speranta ca vom scapa de taxe si impozite mari. Asta pentru ca a aparut un proiect de lege care pune punct acestei practici de a folosi masinile inmatriculate in alte state pe strazile romanesti.



Autoritatile romane lucreaza la un proiect de lege pentru a stopa inmatricularea autoturismelor in Bulgaria. Astfel, potrivit proiectului inaintat de Politia Romana catre Guvern, circulatia pe soselele patriei cu un vehicul inmatriculat in alt stat european va fi permisa in limita a 90 de zile.

Daca proiectul de lege va fi aprobat, soferul unui vehicul inmatriculat in alt stat al Uniunii Europene are drept de circulatie 90 de zile in Romania din momentul primului control in trafic. Sunt sanse mari ca la respectivul control sa se coreleze datele automobilului cu datele soferului si ca seria de caroserie si alte informatii tehnice ale vehiculului sa fie introduse intr-o baza de date, pentru prevenirea eventualelor tentative de frauda.

Alerta Manager.roDescarca aici Programul Special de Alerta Manager.ro!
Asigura-te, astfel, ca vei fi mereu primul care afla Stirile Relevante ale Momentului! ...clic aici


Dupa trecerea celor 90 de zile calendaristice, soferul vehiculului respectiv poate fie sa inmatriculeze vehiculul in Romania, fie sa renunte definitiv la vehicul, indiferent ca vorbim de exportul acestuia sau de radierea sa din circulatie si sistarea utilizarii.

Exista si posibilitatea ca soferul respectiv sa inmatriculeze automobilul in Romania dupa expirarea celor trei luni de „gratie”, cu conditia ca soferul sa nu circule cu automobilul dupa ce trec cele 90 de zile de la primul control in trafic.

Politistii estimeaza ca sunt peste 100.000 de autovehicule inmatriculate in Bulgaria care circula in tara noastra. Din pacate, nu exista nici o evidenta clara a acestor cazuri, iar politistii nu pot identifica soferul unui vehicul inmatriculat in Bulgaria daca acesta nu opreste la controlul in trafic.

In plus, companiile de asigurari obligatorii din Bulgaria se sustrag adesea de la despagubiri in cazul unui accident, iar soferii care au automobile inmatriculate in tara respectiva pot sa evite amenzile de rovinieta si de radar, automobilul lor nefiind „legat” de numele si adresa lor in baza de date a politiei bulgare sau romane.

Nu trebuie uitat faptul ca, uneori, taxa de inmatriculare, in Romania, ajunge la mii de euro, spre deosebire de tara vecina, unde aceasta taxa nu depaseste cateva sute de euro. De asemenea, impozitul la vecini este de 70 de euro, pe cand la noi este de sapte - opt ori mai mare.
 

Autor: Manager.ro
Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!




Articole conexe:





Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton

Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Abonare newsletter Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul Manager.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Top Top imagine
Comentarii
20 comentarii



ionutzu666 2013-08-02 23:34:02

Cand mai aud cate unu care vorbeste in necunostinta...mi se zbarleste parul pe....maini.Fratilor detin o dacie din 1999 fara itp, fara asigurare si fara rovinieta, chiar credeti k masinile inscrise in ro sunt in regula, va inselati.nu vad care este problema, vezi doamne, bulgaroaicele nu au asigurare!!!!acum conduc un vw passat 1.8T 150 inscris in bg...credeti k am mai pus piciorul in dacie?am toate actele valabile...sunt eu de vina k cei in costume d la birouri care sunt platiti tot din banii nostrii nu sunt in stare sa faca un program prin care sa verifice daca asigurarea este valabila?

codm 2012-04-30 08:40:13

Sa faca cineva un calcul. Se gandeste cineva ca cel care are masina inmatriculata in BG si circula in RO caheltuie cu destul de mult in RO atunci cand o repara si cand alimenteaza plus rovigneta?

Catalin 2012-04-25 20:40:45

Eu am masina inmatriculata in Italia pe numele meu avand rezidenta acolo si toate actele in regula, daca lovesc pe cnv si asigurarea nu da banii, in niciun caz nu e problema mea,inteleg frustrarea unora, dar trebuie sa inteleaga ca frustrarea noastra e mai mare avand in vederea ca masina mea a costat 2500 euro din '98 si ingroapa multe loganuri noi si multe alte masini pe care le-as fi cumparat din Romania plus ca pentru mine este pasiune, iar taxa este de inca 2500 euro, am toate actele in regula pentru inmatricularerar, itp, certificat de autenticitate dar i-am dat in judecata si astept pentru ca ne lovim din nou de statul roman care primul termen mi l-a dat peste 7-8 luni, eu acum ce sa fac? sa o trag pe dreapta? daca o sa ma opreasca si-mi zice ca imi ia actele ma dau jos ii dau cheile si plec cu masina politiei, asta dupa ce le sparg capetele, ca iau si cacaciosii astia o mica parte din cascaval si ii servesc pe astia mari, in loc sa se revolte si ei...da oricum la cata carte au...

observator* 2011-10-12 11:12:48

Mda. Sa asteptam sa vedem ce vor sa introduca imbecilii in proiectul de lege! Insa, dupa cum suna primele informatii, iar o vor da in bara cu restrangerea dreptului la libera circulatie, ceea ce cam incalca tratatul cu UE. Celor care pun mana pe piatra sa dea in "bulgaroaice" le ridic atentiei urmatoarea chestiune. Indubitabil s-au inmatriculat multe harghii in Bulgaria. Dar, pe de alta parte, pe soselele patriei circula si masini cu mult, mult, mult mai bune, inmatriculate in Bulgaria, decat niste cotete autohtone, poluatoare si pericol real pentru circulatie. A se vedea ceea ce circula pe ulite si sosele in zonele rurale! Si pentru a nu fi acuzat de partinire, precizez: posed si o masina autohtona, fabricata in 2006 si o "bulgaroaica" din clasa superioara full option, fabricata in Franta. Nu mi-am permis sa o inmatriculez in tara, din cauza imbecilitatii acestor guvernanti, cu taxele lor aberante. Si chiar daca m-as fi fortat un pic, consider ca am altceva mai bun de facut cu circa 2500 de euro, decat sa ii dau Piticului, lui udrea, cocosilor, umbrarestilor si cati or mai suge din asfaltari si energie in tara asta. Vreti sa discutam de nivelul de dotari, de clasa de siguranta rutiera si de stare tehnica? Nu cred ca e cazul. Va spun doar atat: circul cu "bulgaroaiaca" care mi-a oferit cu totul altceva, din primul moment in care m-am urcat in ea. Cat despre starea tehnica, pentru propria siguranta am facut o simulare I.T.P. adica nu s-a dat drumul la calculator si nu s-a inregistrat operatiunea in baza de date. In rest, s-a respectat verificarea la sange. A trecut "fluierand" la toate capitolele: frane, lumini, directie, noxe, etc. Si atunci? Pentru mai multa acuratete, in urma cu cateva luni am casat batrana DAcie, care nu se mai ridica la standardele actuale de circulatie. Dar am vazut de atunci CIRCULAN si lasand un fum gros in urma lor altele, care m-au indreptatit sa cred ca a mea era masina. "Sa ridice piatra..."

george 2011-10-02 23:44:10

Parerea me este sa nu va faceti probleme cu legea impotriva inmatricularilor in Bulgaria, chiar daca o v-a da, varianta exista , va luati rezidenta pe o perioada nedeterminata in Bulgaria, deveniti rezident in tara vecina, atunci sunteti pe jumatate Bulgar, sau eventual 100.000 de romani care si-au inscris masinile in Bulgaria cerem cetatenie Bulgara, e simplu! daca Romania nu ne vrea, nici noi nu o mai vrem, Dumnezeu sa ne Binecuvanteze in Bulgaria! amin!

cristi 2011-09-28 21:37:59

Mai fratilor care aveti masini inmatriculate in bg,stiti ce se intampla daca produceti din vina voastra un accident usor ,bara, portiera ,prag etc.Astepti cu masina pe dreapta ,pana vine o.k.de la firma de asigurare din tara de jos de noi,aproximativ 2 luni ca apoi sa te duci sa-ti faca constatarea societatea de asigurari de la noi cu care lucreaza bulgari si apoi se intra in regimul normal dosar ,foto,avize,si apoi aprobari din bulgaria adica o.k.pentru reparatie si spaga cuvenita la service,pentru ca m-a lovit o rabla inmatriculata in bulgaria.Este corect credeti?Cum au sistemul fiscal asa au si sistemul de plata in asigurari.Luati-va rable din bg si faceti prapad pe aici.CRED CA 90%DIN CEI CARE ADUC MASINI DIN bg.SUNT BISNITARI SI DE ALTA CULOARE.

petre 2011-08-30 07:33:28

Nu am masina imatriculata in Bulgaria dar nu pot sa spun decit HHHHUUUUUUUUUUUUOOOOOOOOOOOO cu legile voastre proaste ,INCAPABILILOR .
De prosti nu stiti sa aduceti bani la buget

ben sibiu 2011-08-30 01:20:47

tara condusa de militieni care nu se mai satura de spaga.Pe ei oameni buni.numai o greva fiscala cenerala ne poate scapa de acesti nemernici

Edi 2011-08-26 07:19:14

Sa le fie rusine "Domnilor Guvernanti Romani"!!! Din saracia mea, ca sa imi intretin familia, am stransnumai eu stiu cum 4000 euro si am plecat in Germania de unde mi-am luat cu 2000 de euro un microbuz in stare foarte buna. Am avut surpriza ca la intoarcere sa aflu ca ai nostri guvernanti au marit taxa de prima inmatriculare si ca nu mai aveam banii necesari sa o inscriu in tara. Asta era acum doi ani cand niste "inteligenti" au luat aceasta decizie, au marit toate taxele, ba chiar le-au triplat. Ca sa vedeti care este diferenta intre niste oameni cu cap si ai nostri: bulgarii nu au marit taxele de doi ani. Am fost nevoit sa imi inscriu masina in tara vecina pentru ca acolo cei de la putere gandesc normal, nu ca ai nostri. Va spun sincer ca acest proiesct seamana a DISCRIMINARE. Nimeni nu imi poate impune ca in Comunitatea Europeana sa imi inmatriculez obligatoriu masina in tara. Este libertatea mea de a alege. Nu am avut niciodata vreun accident, conduc preventiv, masina o tin din scurt, corespunde din toate punctele de vedere. Domnilor guvernanti-sau ce sunteti, dati taxele inapoi la vechile impozite si va promit ca maine o inscriu in RO. Insa nu va bateti joc de romani caci prea mult au indurat. Parerea mea este ca va iesi un mare iures la Bruxelles sau Strasbourg pe chestia asta si iarasi, domnilor guvernanti de doi lei, va veti face de rusine. De parca ar fi prima data???
PS. Are dreptate colegul Chirac....voi vindeti aurul de la ROSIA MONTANA gratis si va scoateti parleala pe spatele romanului de rand. RUSINE!!!

Edi 2011-08-26 07:19:12

Sa le fie rusine "Domnilor Guvernanti Romani"!!! Din saracia mea, ca sa imi intretin familia, am stransnumai eu stiu cum 4000 euro si am plecat in Germania de unde mi-am luat cu 2000 de euro un microbuz in stare foarte buna. Am avut surpriza ca la intoarcere sa aflu ca ai nostri guvernanti au marit taxa de prima inmatriculare si ca nu mai aveam banii necesari sa o inscriu in tara. Asta era acum doi ani cand niste "inteligenti" au luat aceasta decizie, au marit toate taxele, ba chiar le-au triplat. Ca sa vedeti care este diferenta intre niste oameni cu cap si ai nostri: bulgarii nu au marit taxele de doi ani. Am fost nevoit sa imi inscriu masina in tara vecina pentru ca acolo cei de la putere gandesc normal, nu ca ai nostri. Va spun sincer ca acest proiesct seamana a DISCRIMINARE. Nimeni nu imi poate impune ca in Comunitatea Europeana sa imi inmatriculez obligatoriu masina in tara. Este libertatea mea de a alege. Nu am avut niciodata vreun accident, conduc preventiv, masina o tin din scurt, corespunde din toate punctele de vedere. Domnilor guvernanti-sau ce sunteti, dati taxele inapoi la vechile impozite si va promit ca maine o inscriu in RO. Insa nu va bateti joc de romani caci prea mult au indurat. Parerea mea este ca va iesi un mare iures la Bruxelles sau Strasbourg pe chestia asta si iarasi, domnilor guvernanti de doi lei, va veti face de rusine. De parca ar fi prima data???
PS. Are dreptate colegul Chirac....voi vindeti aurul de la ROSIA MONTANA gratis si va scoateti parleala pe spatele romanului de rand. RUSINE!!!

chirac 2011-08-25 22:04:08

Cei ce stiu a da cu gura ,,facuti pentru politca cum zacea un amic,nu stiu a face bani din munca adevarata!Inventeaza fel de fel de legi aparandu-si buzunarul lor.Este foarte greu sa construiesti ceva din care sa scoti bani!Si...,gandesc eu,cum sa permita el altuia sa fie mai destept ?Putem scoate milioane de euro din pamantul romanesc parlogit de aceleasi legi date de aciasi parlamentari.Mai bine sa-l napade parloaga decat sa-l e4xploateze mintea romanului!Cu o minte luminata si cu implicarea tuturor fara cheltuial;a mare putem scoate bani buni din pamantul nostru!O data iesiti pe profit n-ar mai avea ros legille astea bizare .Putem uita de Rosia Montana gasindu-i alta destinatie!Si altele!

Micutul Vrajitor 2011-08-25 18:58:02

Parlamentari bulgari au scazut taxele si preturile la tot si au crestere economica - bun management prin rulaj ei castiga ca e de la bulgari ca e de la romani ca e de la greci - dobitocii din parlamentul roman cresc totul si pierd intr-una si se mai fac si de ras in fata Europei Fratilor daca vreti sa castigati niste bani la bugetul statului incercati sa folositi METODE INTELIGENTE DE MANAGEMENT. reduceti taxe, preturi tot si atrageti investiti, permiteti romanului de rand sa poata fi legal in tara lui in limita bugetului. Sfat

mihai 2011-08-25 14:43:20

Din nou tara lui Papura Voda! cum poti interzice lucrul asta! Nu am masina inmatriculata in Bulgaria, dar acest proiect de lege e cam tampit! la un moment dat a sa opreasca toti bulgari ceea ce e discriminare, pe unul cu masina de Germania sau alte state au voie sa circule? sau politia opreste numai cand vede nr de Bulgaria? ma gandesc daca stiu gradati care sunt nr de Bulgaria ca ii cam depaseste tehnologia si limba romana!!!
Acelasi lucru ilegal se intampla si cu taxa de prima inmatriculare!!!

petr 2011-08-25 10:38:31

Mai vreti voturi nemernicilor

ivandimitrov 2011-08-25 09:58:31

$$$$$$ cumpar masini inmatriculate BG la un sfert din pretul pietei.Rog oferte serioase $$$$$$

BEKALY 2011-08-25 09:55:00

SI EU DACA AM FOST SMEKER SA-MI INMATRICULEZ MASINA IN BG,ACUM CE FAC ? M-AM SUPT SINGUR ?

brancusi 2011-08-25 09:30:52

Pb nu-i ca interzic circulatia pe mai mult de 90 de zile , ci ca 20 de mil trebuie sa cotizeze pt 2 mil de putrezaciuni,trhantori si spoitoiri de mitici si slugoii lor din teritoriu.
Centralismul democratic a'lu scornisteanu a fost fix zero fata de ce au implementat holocaustenii astia aroganti si nesimtzitzi.
Sunt roman ,nu rrom, nu ma dau bulgar sau altceva pt ca nu-ti va schimba culoare tuciurie si mirosul intzepator sa nu vb de faputul ca te tradezi din 2 timpi si 3 miscari cand i-ti sclipesc ochii , c-ai tzintit ceva si te mananca palmele....

Nelutu 2011-08-25 08:26:32

Cine da dreptul acestor bugetari nesimtiti sa ne oblige sa platim taxe tot mai mari catre un stat care doar te jecmaneste?Sa ia aminte acesti politisti ca ne-am saturat de aroganta cu care se comporta in relatiile cu omul de rind,ne-am saturat sa-i vedem inarmati pina in dinti pe cei de la rutiera,in timp ce soferii sunt cu mainile goale,aduceti-va aminte de versurile poeziei lui Cosbuc "Noi vrem pamint",unde se spune:sa nu dea Dumnezeu cel sfint,sa vrem noi singe,nu pamint..."Romanii sau mai revoltat odata si n-au eliminat pe cine trebuia,acum vor sti cu precizie,asa ca ...

Nano V 2011-08-25 08:21:30

Lucrez in Bulgaria si vin frecvent cu masina acasa. Credeti ca nu o sa o mai pot folosi? Lula !!!!!!!!!!!!! O sa-mi iau cetatenie dubla: romana si bulgara. Si la control am sa prezint actele de cetatean bulgar. Cetatenia bulgara se obtine usor. Cred ca a aparut o noua oportunitate si afacere pentru Bulgaria din care tara vecina sa scoata bani: acordarea de cetatenie bulgara cetatenilor romani. Sau se poate renunta de tot la cetatenia romana ca este de cacat si de rusine. Poti sa ai proprietati in Romania si ca cetatean strain. In tarile din vest daca spui ca esti roman ai probleme si te considera tigan si hot. Bulgarii sunt respectati si nu sunt catalogati astfel. Asa ca “pa-pa” Romania, tara tiganilor si hotilor!

Meistergroe 2011-08-25 06:44:12

Este si asta o alta porcarie a guvernantilor nostrii... care merg pana in ridicol in a sustine o taxa abuziva, deja dezavuata de cateva ori de UE! Cum ramane cu "libera circulatie" garantata de UE? Sunt deja sigur ca vor urma nenumarate sesizari, la care verdictul UE va fi "este incorect", asa ca ia mai plateste tu, stat roman, niste despagubiri din banii de la buget, si asta inseamna ca intotdeauna ca tot noi, cei 95% cu venituri mici si medii vom avea de suferit... Halal "stat de drept"...

Top Top imagine

Alte stiri

Calculator Timbru de Mediu

Newsletter zilnic GRATUIT
Aboneaza-te la newsletterul Manager.ro si primeste ultimele noutati pe email



Get Adobe Flash Player Advertisement

Descarca Alerter Manager.ro






Top Top imagine









Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit.
Zilnic in Inboxul tau.
Din fericire, NU scriem despre
cancan, showbiz, lifestyle sau scandal.
Daca vrei Stiri si Articole din Romania reala,
cu informatii zilnice, articole din economie, politic si administrativ

Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic.
Advertisement