13 citate din partea lui Steve Jobs: "Fii un etalon al calitatii"

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
13 citate din partea lui Steve Jobs: Fii un etalon al calitatii 13 citate din partea lui Steve Jobs: "Fii un etalon al calitatii"
de Manager.ro la .
Urmareste-ne pe Google News
dinguniversafirmatiilucruristeve jobscalitati

Cu o viata de poveste, Steve Jobs nu a condus doar o companie, ci a generat numeroase trenduri. Avea o parere despre orice si gandurile sale reflectau obsesia pentru calitate, fie ca vorbim de Apple sau alt proiect al antreprenorului. De asemenea, Jobs aborda greselile si esecurile dintr-o perspectiva limpede: "Uneori, cand inovezi, faci greseli. Cel mai bine ar fi sa le recunosti rapid si sa mergi mai departe, sa iti imbunatatesti produsele".

Cat despre atentia la detalii, Jobs spunea: "Designul nu tine de aspect si sentimentul de a detine un dispozitiv. Designul tine de cum functioneaza un dispozitiv". 

Business Insider a adunat 13 citate memorabile din partea lui Steve Jobs, care ne-ar putea ajuta sa abordam mai usor procesul inovatiei.
 
"Creativitatea tine de relationarea lucrurilor. Cand ii intrebi pe oamenii creativi cum au facut un anumit lucru, se simt putin vinovati, pentru ca nu au construit, de fapt, ceva, ci au avut o VIZIUNE. Dupa o vreme, li se pare firesc".
 
"Cand constientizezi faptul ca vei muri intr-o buna zi, vei evita situatia in care te gandesti ca ai CEVA de pierdut. Esti deja gol. Nu ai niciun motiv pentru care sa nu faci exact ceea ce iti dicteaza inima".
 
"Fii un etalon al calitatii. Unii oameni nu sunt obisnuiti cu un mediu in care trebuie sa exceleze".
 
"Nu poti conecta punctele daca privesti inainte; le poti conecta doar daca te uiti in spate. Trebuie sa speri ca aceste puncte sa se intalneasca in viitorul tau. Trebuie sa ai incredere in ceva - instinctul, destinul, viata, karma ta, orice. Aceasta filozofie nu m-a dezamagit niciodata si a facut diferenta intre succesele si esecurile mele".
 
"Munca iti va acapara o mare parte din viata si poti fi multumit doar daca ai incredere in activitatea ta. Singura modalitate prin care poti face lucruri mari este sa iti placa tot ceea ce intreprinzi. Daca nu ti-ai gasit inca vocatia, caut-o in continuare. Nu renunta. Totul tine de suflet si vei sti cand ai gasit acel CEVA. Ca orice relatie minunata, activitatea ta va fi tot mai buna, de la un an la altul. Cauta-ti menirea, pana cand o gasesti. Nu te lasa pagubas!"
 
"Nu-mi doresc sa devin cel mai bogat mort din cimitir... Ceea ce conteaza pentru mine este sa merg seara la culcare cu gandul ca am facut ceva minunat".
 
"Sunt mandru atat de lucrurile pe care NU le-am facut, cat si de cele pe care le-am realizat deja. Inovatia presupune sa spui "NU" de mii de ori".
 
"Cred ca daca faci un anumit lucru si se intampla sa fie extraordinar, ar trebui sa repeti exercitiul, sa nu te plafonezi prea mult timp. Gandeste-te la urmatorul lucru pe care il poti FACE".
 
"Concedierea mea de la Apple a fost cel mai bun lucru care mi s-a intamplat vreodata. Greutatea succesului a fost inlocuita de iluminarea incepatorului. M-a eliberat si am intrat intr-una din cele mai creative perioade din viata mea". 
 
"Calitatea este mai importanta decat calitatea. Un home run este mult mai bun decat doua duble".
 
"La varsta de 17 ani, am citit o afirmatie, care suna astfel: "Daca iti traiesti fiecare zi ca si cum ar fi ultima, intr-o zi vei avea, cu siguranta, dreptate". A avut un impact major asupra mea si in ultimii 33 de ani, m-am uitat zilnic in oglinda, intrebandu-ma: "Daca azi ar fi ultima zi din viata mea, as vrea sa fac exact ceea ce voi face azi?" De fiecare data cand am raspuns "NU" mai multe zile la rand, am stiut ca trebuie sa schimb ceva".
 
"Sunt convins ca jumatate din ceea ce ii separa pe antreprenorii de succes de ceilalti tine de simpla perseverenta".
 
"Vreau sa lansez un "ding!" in univers".

Ultimele NOUTATI

De la ce varsta nu mai ai voie sa ceri bani de la parinti: e rusinos
Economie

De la ce varsta nu mai ai voie sa ceri bani de la parinti: e rusinos

today19 Apr. 2024
Cum se foloseste corect un card de credit, pentru cumparaturi, ca sa nu ajungi sa platesti dobanzi uriase
Comunicate

Cum se foloseste corect un card de credit, pentru cumparaturi, ca sa nu ajungi sa platesti dobanzi uriase

today19 Apr. 2024
Tichete gratis de la stat pentru masa de Paste. Doar o cerere e necesara si banii vin la usa prin postas
Ultima ora

Tichete gratis de la stat pentru masa de Paste. Doar o cerere e necesara si banii vin la usa prin postas

today19 Apr. 2024
Kovesi, sefa EPPO, a dat ordin sa se faca perchezitii la niste functionari publici din Romania: ar fi furat 160.000 de euro din fonduri europene
Ultima ora

Kovesi, sefa EPPO, a dat ordin sa se faca perchezitii la niste functionari publici din Romania: ar fi furat 160.000 de euro din fonduri europene

today19 Apr. 2024
ANAF incepe sa dea amenzi de 8.000 - 10.000 lei din octombrie 2024: pe lista neagra sunt comerciantii, ce urmareste Fiscul
Economie

ANAF incepe sa dea amenzi de 8.000 - 10.000 lei din octombrie 2024: pe lista neagra sunt comerciantii, ce urmareste Fiscul

today19 Apr. 2024
Sfaturi de econonomisire pentru romanii cu salarii si pensii mici: cum sa-ti gestionezi corect bugetul lunar
Banii tai - sectiune de educatie financiara

Sfaturi de econonomisire pentru romanii cu salarii si pensii mici: cum sa-ti gestionezi corect bugetul lunar

today19 Apr. 2024
Raben Romania lanseaza o noua ruta de transport intre Timisoara si Viena
Noutati auto 2022 - stiri din domeniul auto

Raben Romania lanseaza o noua ruta de transport intre Timisoara si Viena

today19 Apr. 2024
Monedele meme care continua sa creasca (P)
Business

Monedele meme care continua sa creasca (P)

today19 Apr. 2024
E-FACTURA. E-TRANSPORT: SANCTIUNI. AMENZI. SOLUTII PRACTICE

Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit. Zilnic in Inboxul tau.

Vrei sa fii la curent cu cele mai noi articole despre Antreprenoriat, Economie, Imobiliare, Auto, IT&C si sa primesti GRATUIT Raportul Special:

"E-FACTURA. E-TRANSPORT: SANCTIUNI. AMENZI. SOLUTII PRACTICE"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Partenerii nostri

Te-ar putea interesa si

Tichete gratis de la stat pentru masa de Paste. Doar o cerere e necesara si banii vin la usa prin postas
Ultima ora

Tichete gratis de la stat pentru masa de Paste. Doar o cerere e necesara si banii vin la usa prin postas

today19 Apr. 2024
Kovesi, sefa EPPO, a dat ordin sa se faca perchezitii la niste functionari publici din Romania: ar fi furat 160.000 de euro din fonduri europene
Ultima ora

Kovesi, sefa EPPO, a dat ordin sa se faca perchezitii la niste functionari publici din Romania: ar fi furat 160.000 de euro din fonduri europene

today19 Apr. 2024
ANAF incepe sa dea amenzi de 8.000 - 10.000 lei din octombrie 2024: pe lista neagra sunt comerciantii, ce urmareste Fiscul
Economie

ANAF incepe sa dea amenzi de 8.000 - 10.000 lei din octombrie 2024: pe lista neagra sunt comerciantii, ce urmareste Fiscul

today19 Apr. 2024
Sfaturi de econonomisire pentru romanii cu salarii si pensii mici: cum sa-ti gestionezi corect bugetul lunar
Banii tai - sectiune de educatie...

Sfaturi de econonomisire pentru romanii cu salarii si pensii mici: cum sa-ti gestionezi corect bugetul lunar

today19 Apr. 2024

Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit.
Zilnic in Inboxul tau.

Vrei sa fii la curent cu cele mai noi articole despre Antreprenoriat, Economie, Imobiliare, Auto, IT&C si sa primesti GRATUIT Raportul Special:

"E-FACTURA. E-TRANSPORT: SANCTIUNI. AMENZI. SOLUTII PRACTICE"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
x