Sferturile Campionatului Mondial din Rusia debuteaza astazi

de la 06 Iul. 2018
Sferturile Campionatului Mondial de Fotbal din Rusia debuteaza in aceasta dupa-amiaza la Nizhny Novgorod, acolo unde Uruguay va intalni Franta. Desi nimeni nu se prea astepta, editia din acest an a Cupei Mondiale ne-a adus parca mai multe surprize ca niciodata. Mai intai a venit socul produs de Germania, campioana mondiala en-titre, care nu a reusit sa obtina decat o victorie in grupe, ratand astfel prezenta in optimile de finala. Islanda, o nationala de la care se astepta mult, nu a facut fata presiunii unui turneu final de o asemenea anvergura, reusind sa obtina doar un punct in grupe.

Uruguay – Franta (vineri, ora 17.00)

Uruguay a reusit o victorie nesperata in optimi impotriva Portugaliei, trimitandu-l astfel acasa pe Cristiano Ronaldo. Cavani a reusit doua goluri impotriva lui Patricio, ceea ce ne arata ca este intr-o forma de invidiat. Nationala cocosului galic a obtinut o victorie spectaculoasa impotriva Argentinei, impunandu-se cu 4 – 3 la finalul unui meci care a electrizat tribunele de la Kazan. Dupa ce sud-americanii conduceau cu 2 – 1 la pauza, francezii au inscris de nu mai putin de trei ori pe parcursul a doar 11 minute, o data prin Pavard si de doua ori prin Mbappe. Desi francezii sunt vazuti drept favoriti, se anunta un meci extrem de echilibrat astazi.

Brazilia – Belgia (vineri, ora 21.00)

Brazilia este principala favorita la castigarea Cupei Mondiale din acest an, fiind practic singurul nume mare care a mai ramas in competitie. In optimi, sud-americanii au trecut lejer de mexicani, invingandu-i cu 2 – 0 dupa un meci care nu a oferit un spectacol prea mare. Belgia este protagonista unei rasturnari de situatie de toata frumustea, reusind sa se impuna in fata Japoniei cu 3 – 2 dupa ce a fost condusa cu 2 – 0. Belgienii au intrat foarte prost in joc, neintelegand parca ce au de facut pentru a trece de jocul foarte bun de echipa practicat de niponi. In cele din urma, Chadli si-a aratat clasa in prelungiri, atunci cand a reusit sa inscrie golul care a dus Belgia in sferturi.

Suedia – Anglia (sambata, ora 17.00)

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Bacalaureat 2018 Teste rezolvate la limba si literatura romana profil real

Teste in conformitate cu  programa BAC la limba si literatura romana 2018 Copilul dvs se afla in fata unui pas important din viata lui examenul de bacalaureat altadata numit si examenul de maturitate   Sunteti ingrijorat E normal Pentru ca trecerea cu bine a examenului de bac inseamna accesul la o anumita facultate ba chiar si...

Oferta Speciala
valabila 48h

Suedia s-a impus in optimi cu 1 – 0 in fata Elvetiei intr-un meci destul de inchis si fara ocazii prea multe. Desi elvetienii au avut o posesie net superioara, in cele din urma nordicii au reusit sa castige meciul. In schimb, Anglia vine dupa un meci mult mai greu impotriva Columbiei. Desi Harry Kane a reusit sa deschida scorul in repriza a doua printr-un penalty, columbienii au egalat prin Mina tocmai in minutul 90. Au urmat doua reprize de prelungiri si loviturile de departajare, in urma carora britanicii s-au impus cu 4 – 3.

Rusia – Croatia (sambata, ora 21.00)

Rusia este fara doar si poate protagonista celei mai mari surprize din cadrul optimilor de finala, reusind sa elimine Spania. Desi Ignashevich deschisese scorul rapid si parea ca meciul se va indrepta intr-o directie clara, Dzyuba a egalat la sfarsitul primei reprize printr-un penalty. Spaniolii nu au mai reusit sa inscrie nici in repriza secunda, nici in reprizele de prelungiri, ceea ce a dus la loviturile de departajare. Rusii s-au impus in cele din urma cu 4 – 3 si au eliminat una dintre marile favorite ale turneului.

Si croatii au avut un meci foarte greu impotriva Danemarcei, incheiat egal, 1 – 1. Este important de remarcat ca ambele goluri au fost marcate in primele 4 minute ale jocului, urmand ca mai apoi sa nu se mai poata inscrie pana la loviturile de departajare. Croatia a eliminat Danemarca in cele din urma, reusind sa castige cu 3 – 2 dupa penalty-uri.