Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Simona... Serenissima


Simona... Serenissima
de la 22 Oct. 2014
Tags: simona halepvictorie serena williamsturneul campioanelorsingapore

Acum o saptamana, echipa nationala de fotbal a Romaniei a invins, in deplasare, echipa nationala de fotbal a Finlandei, dupa care antrenorul Victor Piturca s-a dus sa scrie si sa citeasca de la dreapta la stanga.

Castigarea partidei a fost privita de parca echipa noastra ar fi fost cea a Germaniei umilind Brazilia (echipa si tara deopotriva) la cel mai recent turneu final de campionat mondial de fotbal, organizat, cu aberante eforturi financiare chiar de catre invinsi.
 
Castigarea partidei a fost privita de parca echipa noastra s-ar fi calificat la vreun turneu final european sau mondial. 
 
Cu siguranta, partida de fotbal castigata cu 0-2 la Helsinki va fi tinuta minte mult timp mai ales ca victoriile sunt rare. 
 
Ieri, Simona Halep a invins-o, la Singapore, la Turneul Campioanelor, pe Eugenie Bouchard, cu 6-2, 6-3. Dupa cum ii spune si numele, la turneu, nu participa oricine, ci cele mai bune opt jucatoare, care, pe langa glorie, impart si premii totale de 6,5 milioane de dolari. 
 
Astazi, la acelasi turneu, Halep a castigat primul sau meci impotriva Serenei Williams, numarul 1 mondial din ierarhia curenta a jucatoarelor de tenis si probabil din ierarhia tuturor timpurilor a jucatoarelor de tenis.
 
Simona nu a castigat oricum, ci cu scorul de 6-0, 6-2, in putin peste o ora, de parca ar fi inchiriat terenul si s-ar fi grabit sa nu plateasca mai mult. Simona a mancat, intr-adevar, jar. Nu a fost complexata absolut deloc si a avut in fiecare celula a mintii si a trupului ambitia de a castiga. 
 
Williams nu mai pierduse un set la zero din mai 2013. Nu a trecut mult de atunci, dar acesta este al optulea set pierdut la zero de Williams in intreaga ei cariera…
 
Dupa meci, Serena a felicitat-o pe Simona, scriind simplu, pe contul sau de Twitter: "Simona Halep a jucat extraordinar. Buna treaba si mult succes!"
 
La randul ei, invingatoarea a declarat ca este cel mai mare meci din viata ei si ca nu poate explica ce simte dupa victorie, dar, firesc, este foarte fericita si a facut galeria romanilor prezenta la meci partasa la succesul ei. 
 
Vorbe firesti rostite altfel decat in limbajul de lemn uscat al lui 'nea Piti, iar Simona a mai spus ceva importantissim: ''Trebuie sa uit repede acest meci, sa imi vad de turneu si voi avea timp sa sarbatoresc dupa aceea''.
 
100% corect! O mare campioana tine minte infrangerile, le studiaza la microscop, le intoarce pe toate partile, tocmai pentru ca, ulterior, sa invinga. Cu siguranta, la succesul de astazi a contribuit uitarea victoriei de ieri cu jucatoarea care a impiedicat-o pe Simona sa ajunga in finala turneului de la Wimbledon.
 
Desigur, victoriile aduc bucurie, dar pot imbata un psihic mai slab, cum iata ca nu este cel al Simonei, pot face imensul rau de a da prea multa incredere. 
 
Pana la urma, victoriile trebuie uitate caci nu sunt decat ce ai invatat din infrageri. De aceea, victoriile trebuie uitate, iar infrangerile tinute minte… Pana la una dintre cele doua, Simona, ai fost... Serenissima!Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele

Rating:


Nota: 5 din 5 - 1 vot.
Manager


Newsletter zilnic GRATUIT
Manager de succes - 6 strategii imbatabile
Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul Manager.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
Top imagine

Comentarii

0 comentarii


Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

Top imagine
Newsletter zilnic GRATUIT
Manager de succes - 6 strategii imbatabile
Aboneaza-te la newsletterul Manager.ro si primeste ultimele noutati pe email.

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit  "Manager de succes - 6 strategii imbatabile".

Consilier Managementul DeseurilorCele mai citite stiri
Ultimele comentariiAdvertisement
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit.
Zilnic in Inboxul tau.
Din fericire, NU scriem despre
cancan, showbiz, lifestyle sau scandal.

Adauga e-mailul tau pentru Stiri din Romania reala, cu informatii zilnice, articole din economie, politic si administrativ.

Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic.