BEC a comunicat marti datele finale dupa centralizarea proceselor verbale din toate sectiile de votare.
Potrivit BEC, la Senat, USL a obtinut 60,10%, ARD - 16,70%, PP-DD - 14,65% si UDMR - 5,23%. La Camera Deputatilor, USL a castiga 58,63% din voturi, ARD - 16,50%, PP-DD - 13,99%, UDMR - 5,13%. Prezenta la urne a fost de 41,76%.
Cele mai multe mandate in viitorul guvern le va avea USL (273 la Camera Deputatilor, 122 la Senat), urmata de ARD (56 la Camera Deputatilor si 24 la Senat), PP-DD (47 la Camera Deputatilor si 21 la Senat), UDMR (18 la Camera Deputatilor, 9 la Senat).
Cei mai multi candidati ARD si-au obtinut mandatele la redistribuire. Chiar si liderii marcanti au fost supusi emotiilor - au trebuit sa astepta decizia Birourilor electorale de judet sau a BEC.
Ne confruntam, de asemenea, cu o premiera, in cazul Partidul Poporului - Dan Diaconescu, care reuseste pentru prima oara sa treaca pragul electoral si sa intre in Parlament, dupa ce, la alegerile locale din vara lui 2012, partidul lui "DD" a obtinut la votul politic un scor de 8,96%, situandu-se pe locul al III-lea intre competitori, informeaza sursa citata.
Camera Deputatilor
Alba
Colegiul 1 - Potor Calin USL
Colegiul 2 - Negrut Clement ARD redistribuire
Colegiul 3 - Simedru Dan-Coriolan USL
Colegiul 4 - Comsa Cornel-George PP-DD redistribuire (foto)
Colegiul 5 - Dirzu Ioan USL
Arad
Colegiul 1 - Maduta Flavius-Luigi USL
Colegiul 2 - Boghicevici Claudia ARD redistribuire
Colegiul 3 - Scheau Ion PP-DD redistribuire
Colegiul 4 - Calimente Mihaita USL
Colegiul 5 - Pistru-Popa Eusebiu-Manea ARD redistribuire
Colegiul 6 - Caprar Dorel Gheorghe USL
Colegiul 7 - Dalca Stefan Petru PP-DD redistribuire
Arges
Colegiul 1 - Marin Gheorghe USL
Colegiul 2 - Draghici Mircea Gheorghe USL
Colegiul 3 - Bucura- Oprescu Sorina USL
Colegiul 3 - Deaconu Mihai PP-DD mandat suplimentar
Colegiul 4 - Nicolescu Teodor-Catalin USL
Colegiul 5 - Niculescu-Duvaz Bogdan-Nicolae USL
Colegiul 6 - Vasilica Radu Costin USL
Colegiul 6 - Dumitru Ioana Jenica PP-DD mandat suplimentar
Colegiul 7 - Constantin Daniel USL
Colegiul 8 - Gerea Andrei-Dominic USL
Colegiul 9 - Radulescu Catalin-Marin USL
Colegiul 9 - Teodorescu Catalin Florin ARD mandat suplimentar
Bacau
Colegiul 1 - Marcu Nicu USL
Colegiul 2 - Necula Cosmin USL
Colegiul 3 - Ciubotaru Lucian-Manuel USL
Colegiul 4 - Sova Lucian USL
Colegiul 5 - Marcu Viorica USL
Colegiul 5 - Melinte Ion PP-DD mandat suplimentar
Colegiul 6 - Avram Constantin USL
Colegiul 6 - Vreme Valerian ARD mandat suplimentar
Colegiul 7 - Palar Ionel USL
Colegiul 7 - Smarandache Miron Alexandru PP-DD mandat suplimentar
Colegiul 8 - Iancu Iulian USL
Colegiul 9 - Hrebenciuc Viorel USL
Colegiul 10 - Vlase Petru Gabriel USL
Bihor
Colegiul 1 - Cseke Attila-Zoltan UDMR
Colegiul 2 - Szabo Odon UDMR redistribuire
Colegiul 3 - Varga Lucia-Ana USL
Colegiul 3- Hulea Ioan - PP-DD mandat suplimentar
Colegiul 4 - Costin Gheorghe USL
Colegiul 4- Laza Matiuta Liviu ARD mandat suplimentar
Colegiul 5 - Bogdan Gheorghe-Danut USL
Colegiul 6 - Roman Ioan-Sorin USL
Colegiul 7 - Draghici Sonia-Maria USL
Colegiul 8 - Cupsa Ioan USL
Colegiul 9 - Chereches Florica USL
Bistrita-Nasaud
Colegiul 1 - Pana Adriana-Doina USL
Colegiul 2 - Suciu Vasile-Daniel USL
Colegiul 3 - Ioan Oltean ARD redistribuire
Colegiul 4 - Dolha Nechita-Stelian USL
Botosani
Colegiul 1 - Gireada Dumitru-Verginel USL
Colegiul 2 - Dolineaschi Andrei USL
Colegiul 3 - Anusca Roxana-Florentina USL
Colegiul 3 - Minca Liliana PP-DD mandat suplimentar
Colegiul 4 - Soptica Costel USL
Colegiul 5 - Balta Mihai USL
Colegiul 5- Roman Cristian Constantin ARD mandat suplimentar
Colegiul 6 - Ciofu Tamara-Dorina USL
Brasov
Colegiul 1 - Zamfir Daniel-Catalin USL
Colegiul 2 - Ochi Ion USL
Colegiul 3 - Dontu Mihai Aurel USL
Colegiul 3 - Grecea Maria PP-DD mandat suplimentar
Colegiul 4 - Nita Constantin USL
Colegiul 5 - Nita Emil USL
Colegiul 5- Andronache Gabriel ARD mandat suplimentar
Colegiul 6 - Adam Ion USL
Colegiul 7 - Dinita Ion USL
Colegiul 8 - Petre Roman USL
Colegiul 8 - Ialomitianu Gheorghe ARD mandat suplimentar
Braila
Colegiu 1 - Petrea Dorin Silviu USL
Colegiul 2 - Varga Vasile USL
Colegiul 2- Nazare Alexandru ARD mandat suplimentar
Colegiul 3 - Dragomir Viorel Marian USL
Colegiul 3 - Nistor Marioara PP-DD mandat suplimentar
Colegiul 4 - Tudose Mihai USL
Colegiul 5 - Rizea Cristian USL
Buzau
Colegiul 1 - Scutaru Adrian George USL
Colegiul 2 - Mocanu Adrian USL
Colegiul 3 - Holban Titi USL
Colegiul 4 - Cocei Erland USL
Colegiul 5 - Ghiveciu Marian USL
Colegiul 5 - Coman Gheorghe PP-DD mandat suplimentar
Colegiul 6 - Nicolicea Eugen USL
Colegiul 7 - Ciolacu Ion Marcel USL
Colegiul 7 - Preda Cezar Florin ARD mandat suplimentar
Caras Severin
Colegiul 1 - Benga Ioan USL
Colegiul 1 - Blanariu Valentin PP-DD mandat suplimentar
Colegiul 2 - Tocut Dan Laurentiu USL
Colegiul 3 - Tabugan Ion USL
Colegiul 4 - Rusu Valentin USL
Colegiul 5 - Mocioalca Ion USL
Colegiul 5 - Schelean Valeria Diana ARD mandat suplimentar
Calarasi
Colegiul 1 - Florea Daniel USL
Colegiul 1 - Dragomir Maria PP-DD mandat suplimentar
Colegiul 2 - Steriu Valeriu Andrei USL
Colegiul 2 - Iliuta Vasile ARD mandat suplimentar
Colegiul 3 - Motreanu Dan Stefan USL
Colegiul 4 - Niculae Aurel USL
Colegiul 5 - Surdu Raluca USL
Cluj
Colegiul 1 - Oros Nechita Adrian USL redistribuire
Colegiul 2 - Cataniciu Steluta-Gustica USL redistribuire
Colegiul 3 - Cristea Aurelia USL redistribuire
Colegiul 4 - Gurzau Adrian ARD redistribuire
Colegiul 5 - Zlati Radu USL
Colegiul 6 - Itu Cornel USL
Colegiul 7 - Moldovan Ioan PP-DD redistribuire
Colegiul 8 - Irimie Vicentiu Mircea ARD redistribuire
Colegiul 9 - Uioreanu Elena Ramona USL
Colegiul 10 - Mate Andras Levente UDMR redistribuire
Constanta
Colegiul 1 - Dragomir Gheorghe USL
Colegiul 1 - Tararache Mihai PP-DD mandat suplimentar
Colegiul 2 - Lupu Mihai USL
Colegiul 3 - Dumitrache Ileana Cristina USL
Colegiul 3 - Condurateanu Andrei Razvan PP-DD mandat suplimentar
Colegiul 4 - Babus Radu USL
Colegiul 5 - Manea Victor Gheorghe USL
Colegiul 6 - Martin Eduard Stelian USL
Colegiul 7 - Dobrea Mircea Titus USL
Colegiul 8 - Mitrea Manuela USL
Colegiul 9 - Cernea Remus Florinel USL
Colegiul 9 - Culetu Danut ADR mandat suplimentar
Colegiul 10 - Voicu Madalin Stefan USL
Colegiul 10 - Gheorghe Florin ARD mandat suplimentar
Covasna
Colegiul 1 - Marko Attila Gabor UDMR
Colegiul 2 - Marton Arpad Francisc UDMR
Colegiul 3 - Fejer Laszlo Odon UDMR
Colegiul 4 - Grama Horia USL redistribuire
Dambovita
Colegiul 1 - Horga Vasile USL
Colegiul 2 - Plumb Rovana USL
Colegiul 3 - Stan Ion USL
Colegiul 4 - Pargaru Ion USL
Colegiul 4 - Popescu Florin Aurelian ARD mandat suplimentar
Colegiul 4 - Popa Radu Mihai PP-DD mandat suplimentar
Colegiul 5 - Stanciu Zisu USL
Colegiul 6 - Dumitru Georgica USL
Colegiul 7 - Savoiu Ionut Cristian USL
Colegiul 8 - Moldovan Carmen Ileana USL
Colegiul 8 - Vladu Iulian ARD mandat suplimentar
Dolj
Colegiul 1 - Enea Constantin Cosmin USL
Colegiul 1- Netoiu Gheorghe PP-DD mandat suplimentar
Colegiul 2 - Vasilescu Nicolae USL
Colegiul 2- Dascalu Constantin ARD mandat suplimentar
Colegiul 3 - Stroe Ionut Marian USL
Colegiul 4 - Gust-Bulosin Florentin USL
Colegiul 5 - Petrescu Petre USL
Colegiul 6 - Manda Iulian Claudiu USL
Colegiul 7 - Voicu Mihai Alexandru USL
Colegiul 8 - Iane Daniel USL
Colegiul 8- Stoica Stefan Bucur ARD mandat suplimentar
Colegiul 9 - Zgonea Valeriu Stefan USL
Colegiul 10 - Calin Ion USL
Galati
Colegiul 1 - Dobre Victor Paul USL
Colegiul 2 - Chirvasuta Laurentiu USL
Colegiul 2- Toader Mircea Nicu ARD mandat suplimentar
Colegiul 3 - Scarlat George USL
Colegiul 3- Chebac Eugen PP-DD mandat suplimentar
Colegiul 4 - Stefan Viorel USL
Colegiul 5 - Nica Dan USL
Colegiul 6 - Paslaru Florin Costin USL
Colegiul 7 - Rosca Lucretia USL
Colegiul 8 - Ciuca Liviu Bogdan USL
Colegiul 9 - Nechita Aurel USL
Giurgiu
Colegiul 1 - Nicolae Florian USL
Colegiu 2 - Anton Marin USL
Colegiul 3 - Teodorescu Ioan Viorel USL
Colegiul 3 - Ciobanu Liliana PP-DD mandat suplimentar
Colegiul 4 - Chitoiu Daniel USL
Gorj
Colegiul 1 - Rotaru Razvan PP-DD redistribuire
Colegiul 1- Cupa Ion ARD mandat suplimentar
Colegiul 2 - Weber Mihai USL
Colegiul 3 - Iriza Scarlat USL
Colegiul 4 - Khraibani Camelia USL
Colegiul 5 - Popeanga Vasile USL
Colegiul 5- Mocioi Niculina PP-DD mandat suplimentar
Colegiul 6 - Ponta Victor Viorel USL
Harghita
Colegiul 1 - Korodi Attila UDMR
Colegiu 2 - Kelemen Hunor UDMR
Colegiul 3 - Antal Istvan UDMR
Colegiul 4 - Moldovan Iosif UDMR
Colegiul 5 - Dusa Mircea USL redistribuire
Hunedoara
Colegiul 1 - Nistor Laurentiu USL
Colegiul 2 - Intotero Natalia Elena USL
Colegiul 3 - Rusanu Dan Radu USL
Colegiul 4 - Resmerita Cornel Cristian USL
Colegiul 5 - Iacob-Ridzi Monica PP-DD redistribuire
Colegiul 6 - Timpau Radu Bogdan USL
Colegiul 6- Muntean Mircia ARD mandat suplimentar
Colegiul 7 - Harau Eleonora Carmen USL
Ialomita
Colegiul 1 - Pocora Cristiana-Ancuta USL
Colegiul 1- Caloianu Mario Ernest PP-DD mandat suplimentar
Colegiul 2 - Neacsu Marian USL
Colegiul 3 - Gaina Mihaita USL
Colegiul 4 - Ionescu Aurelian USL
Colegiul 4 Gheorghe Tinel ARD mandat suplimentar
Iasi
Colegiul 1 - Cozmanciuc Corneliu Mugurel USL
Colegiul 2 - Fenechiu Relu USL
Colegiul 3 - Adascalitei Constantin USL
Colegiul 3 - Movila Petru ARD mandat suplimentar
Colegiul 4 - Mocanu Vasile USL
Colegiul 5 - Ratoi Neculai USL
Colegiul 6 - Stanciu Anghel USL
Colegiul 7 - Alexe Costel USL
Colegiul 8 - Emacu Gheorghe USL
Colegiul 8 - Bogdanici Camelia Margareta ARD mandat suplimentar
Colegiul 9 - Nichita Cristina USL
Colegiul 9 - Oajdea Vasile Daniel PP-DD mandat suplimentar
Colegiul 10 - Iacoban Sorin Avram USL
Colegiul 11 - Craciunescu Grigore USL
Colegiul 12 - Dobos Anton USL
Colegiul 12 - Blajut Viorel-Ionel PP-DD mandat suplimentar
Ilfov
Colegiul 1 - Stroe Radu USL
Colegiul 2 - Peia Minel USL
Colegiul 3 - Thuma Hubert Petru Stefan USL
Colegiul 3 - Burlacu Stefan PP-DD mandat suplimentar
Colegiul 4 - Hellvig Eduard Raul USL
Maramures
Colegiul 1 - Dolha Mircea USL
Colegiul 1 - Bonis Istvan UDMR mandat suplimentar
Colegiul 2 - Tataru Florin Criartian USL
Colegiul 3 - Matei Calin-Vasile-Andrei USL
Colegiul 4 - Man Mircea ARD redistribuire
Colegiul 5 - Borbelly Laszlo UDMR
Colegiul 5 - Fonta Nutu PP-DD mandat suplimentar
Colegiul 6 - Negrut Cornelia USL
Colegiul 7 - Arsene Ionel USL
Mehedinti
Colegiul 1 - Traicu Rodin USL
Colegiul 1 - Mihai Stanisoara ARD mandat suplimentar
Colegiul 2 - Daea Petre USL
Colegiul 3 - Palasca Viorel USL
Colegiul 4 - Manolache Marius USL
Mures
Colegiul 1 - Kerekes Karoly UDMR redistribuire
Colegiul 2 - Buciu Corneliu Florin USL redistribuire
Colegiul 3 - Kelemen Attila Bella Laszlo UDMR
Colegiul 4 - Urcan Ionas-Florin ARD redistribuire
Colegiul 5 - Borbelly Laszlo UDMR
Colegiul 6 - Sefer Cristian George PP-DD redistribuire
Colegiul 7 - Chirtes Ioan Cristian USL
Colegiul 8 - Gliga Vasile Gheorghe USL
Neamt
Colegiul 1 - Dragusanu Vasile Catalin USL
Colegiul 2 - Marcoci Vlad USL
Colegiul 2 - Stoica Mihaela ARD mandat suplimentar
Colegiul 3 - Harbuz Liviu USL
Colegiul 3 - Moisii Constantin PP-DD mandat suplimentar
Colegiul 4 - Udrea Elena ARD redistribuire
Colegiul 5 - Munteanu Ioan USL
Colegiul 6 - Ursarescu Dorinel USL
Colegiul 7 - Arsene Ionel USL
Colegiul 8 - Enache Marian USL
Olt
Colegiul 1 - Mot Constantin Stelian Emil USL
Colegiul 2 - Barbulet Daniel Ionut USL
Colegiul 3 - Iordache Florin USL
Colegiul 4 - Delureanu Virgil USL
Colegiul 5 - Ciocan Dan USL
Colegiul 5 - Niculescu Dumitru PP-DD mandat suplimentar
Colegiul 6 - Stirbu Gigel Sorinel USL
Colegiul 7 - Stanescu Alexandru USL
Colegiul 7 -Adam Luminita Pachel PP-DD mandat suplimentar
Prahova
Colegiul 1 - Rosca Mircea USL
Colegiul 2 - Guran Virgil USL
Colegiul 3 - Gavrilescu Gratiela Leocadia USL
Colegiul 4 - Ghita Sebastian Aurelian USL
Colegiul 5 - Teju Sorin USL
Colegiul 6 - Gunia Dragos Ionel ARD redistribuire
Colegiul 6- Tanase Razvan Ionut PP-DD mandat suplimentar
Colegiul 7 - Nicolae Alexandri USL
Colegiul 8 - Cosma Vlad Alexandru USL
Colegiul 9 - Ionescu George ARD redistribuire
Colegiul 10 - Epalu Ion USL
Colegiul 10- Anghel Gabriela Lola PP-DD mandat suplimentar
Colegiul 11 - Dumbravanu Paul USL
Colegiul 11- Anastase Roberta Alma ADR mandat suplimentar
Colegiul 12 - Sava Andrei Valentin USL
Satu Mare
Colegiul 1 - Paul Maria Andreea ARD redistribuire
Colegiul 2 - Silaghi Ovidiu Ioan USL redistribuire
Colegiul 3 - Petric Octavian USL redistribuire
Colegiul 4 - Erdei-Dolczki Istvan UDMR redistribuire
Colegiul 5 - Kereskenyi Gabor UDMR
Salaj
Colegiul 1 - Bode Lucian ARD redistribuire
Colegiul 2 - Sers Denes UDMR
Colegiul 3 - Nosa Iuliu USL
Colegiul 4 - Talos Gheorghe Mirel USL
Sibiu
Colegiul 1 - Tamaian Ioan USL
Colegiul 2 - Turcan Raluca ARD redistribuire
Colegiul 3 - Roman Gheorghe USL
Colegiul 4 - Axente Ioan USL
Colegiul 4- Puscas Iacob PP-DD mandat suplimentar
Colegiul 5 - Fraticiu Gheorghe USL
Colegiul 6 - Cazan Mircea Vasile USL
Suceava
Colegiul 1 - Baisanu Vasile Alexandru USL
Colegiul 1- Ardeleanu Sanda Maria ARD mandat suplimentar
Colegiul 2 - Balan Ioan ARD redistribuire
Colegiul 3 - Mirza Gavril USL
Colegiul 4 - Uricec Eugen Constantin USL
Colegiul 5 - Stan Ioan USL
Colegiul 6 - Galan Constantin USL
Colegiul 7 - Iane Ovidiu Cristian USL
Colegiul 8 - Bejinariu Eugen USL
Colegiul 9 - Pardau Dumitru USL
Colegiul 9- Cioata Cezar PP-DD mandat suplimentar
Colegiul 10 - Surugiu Iulian Radu USL
Teleorman
Colegiul 1 - Stefanescu Elena Catalina USL
Colegiul 2 - Simionescu Adrian Constantin USL
Colegiul 3 - Dragnea Nicolae Liviu USL
Colegiul 3- Bucur Constantin Alin PP-DD mandat suplimentar
Colegiul 4 - Boboc Valentin Gabriel USL
Colegiul 4- Militaru Lucian ARD mandat suplimentar
Colegiul 5 - Calotiva Florica Ica USL
Colegiul 6 - Almajanu Marin USL
Timis
Colegiul 1 - Cristian Horia USL
Colegiul 1- Samartineanu Cornel Mircea - ARD mandat suplimentar
Colegiul 2 - Grindeanu Sorin Mihai USL
Colegiul 2- Molnar Zsolt UDMR mandat suplimentar
Colegiul 3 - Grapini Maria USL
Colegiul 4 - Raducanu Ion USL
Colegiul 5 - Popoviciu Alin ARD redistribuire
Colegiul 6 - Tiuch Catalin USL
Colegiul 7 - Stragea Sorin Constantin USL
Colegiul 8 - Andea Petru USL
Colegiul 8- Diaconu Adrian Nicolae PP-DD mandat suplimentar
Colegiul nr. 9 - Covaci Dorel USL
Colegiu nr. 10 - Ciobanu Gheorghe USL
Tulcea
Colegiul 1 - Zaharcu Neviser USL
Colegiul 1- Gudu Vasile ARD mandat suplimentar
Colegiul 2 - Avram Marian USL
Colegiul 2- Codirla Liviu PP-DD mandat suplimentar
Colegiul nr. 3 - Popa Octavian Marius USL
Colegiul nr. 4 - Balan Ion USL
Vaslui
Colegiul 1 - Cristea Victor USL
Colegiul 2 - Bordeianu Dan USL
Colegiul 3 - Ciurariu Florin USL
Colegiul 4 - Solomon Adrian USL
Colegiul 4- Ciuhodaru Tudor PP-DD mandat suplimentar
Colegiul 5 - Birchall Ana USL
Colegiu 6 - Dima Toader USL
Colegiul 7- Stativa Irinel Ioan USL
Colegiul 7- Vizitiu Sergiu Constantin ARD mandat suplimentar
Valcea
Colegiul 1 - Dobrinescu Traian USL
Colegiul 1- Radulescu Romeo ARD mandat suplimentar
Colegiul 2 - Radulescu Constantin USL
Colegiul 3 - Mazilu Constantin USL
Colegiul 4 - Bleotu Vasile USL
Colegiul 4- Marian Ion Cristinel PP-DD mandat suplimentar
Colegiul 5 - Buican Cristian USL
Colegiul 6 - Vladoiu Aurel USL
Vrancea
Colegiul 1 - Nica Nicolae Ciprian USL
Colegiul 2 - Tilvar Angel USL
Colegiul 3 - Sapunaru Nini USL
Colegiul 4 - Mitrea Miron Tudor USL
Colegiul 5 - Tigaeru Rosca Laurentiu USL
Colegiul 5 - Murgu Neagu PP-DD mandat suplimentar
Colegiul 6 - Roman Victor USL
Colegiul 6 - Secara Florin Mihail ARD mandat suplimentar
SENAT
*** ALBA
Colegiul 1 - Atanasiu Teodor (USL) (foto)
Colegiu 2 - Peres Alexandru (ARD) - redistribuit
*** ARAD
Colegiul 1 - Ungureanu Mihai Razvan (ARD) - redistribuit
Colegiul 2 - Cristina Ioan (USL)
Colegiul 3 - Igas Traian Constantin (ARD) - redistribuit
*** ARGES
Colegiul 1 - Popa Ion (USL)
Colegiul 2 - Valeca Serban Constantin (USL)
Colegiul 2 - Cristache Iulian (PP-DD) - mandat suplimentar
Colegiul 3 - Tamaga Constantin (USL)
Colegiul 4 - Zisu Ionut Elie (USL)
*** BACAU
Colegiu 1 - Luchian Dragos (USL)
Colegiu 2 - Nistor Vasile (USL)
Colegiul 3 - Tataru Dan (USL)
Colegiul 4 - Draghici Damian (USL)
Colegiul 4 - Bujor Dumitru Marcel (PP-DD) - mandat suplimentar
*** BIHOR
Colegiul 1 - Biro Rozalia-Ibolya (UDMR)
Colegiul 2 - Bodea Cristian Petru (USL)
Colegiul 3 - Boeriu Vasile Victor (USL)
Colegiul 3 - Ghilea Gavrila (ARD) - mandat suplimentar
Colegiul 4 - Bodog Florian Dorel (USL)
***BISTRITA-NASAUD
Colegiul 1 - Dobra Dorin Mircea (USL)
Colegiul 2 - Denes Ioan (USL)
Colegiul 2 - Florian Daniel Cristian (ARD) - mandat suplimentar
*** BOTOSANI
Colegiul 1 - Fedorovici Doina Elena (USL)
Colegiu 2 - Mihailescu Petru Serban (USL)
Colegiul 2 - Popescu Corneliu (PP-DD) - mandat suplimentar
Colegiul 3 - Grigoras Viorel (USL)
*** BRASOV
Colegiul 1 - Grapa Sebastian (USL)
Colegiul 1 - Coste Marius (PP-DD) - mandat suplimentar
Colegiul 2 - Chiriac Viorel (USL)
Colegiul 3 - Ghise Ioan (USL)
Colegiul 3 - Popa Nicolae Vlad (ARD) - mandat suplimentar
Colegiul 4 - Neculoiu Marius (USL)
*** BRAILA
Colegiul 1 - Rotaru Ion (USL)
Colegiul 2 - Boboc Catalin (USL)
Colegiul 2 - Mihai Cristian Danut (PP-DD) - mandat suplimentar
*** BUZAU
Colegiul 1 - Teodorovici Eugen Orlando (USL)
Colegiul 2 - Tudor Doina Anca (USL)
Colegiul 3 - Mocanu Victor (USL)
Colegiul 3 - Popa Constantin (PP-DD) - mandat suplimentar
*** CARAS-SEVERIN
Colegiul 1 - Durut Aurel (USL)
Colegiul 2 - Secasan Iosif (USL)
Colegiul 2 - Purec Ion Simeon (PP-DD) - mandat suplimentar
*** CALARASI
Colegiul 1 - Tomoiaga Stefan Liviu (USL)
Colegiul 2 - Dumitrescu Iulian (USL)
*** CLUJ
Colegiul 1 - Tise Alin Paunel (ARD) - redistribuire
Colegiul 2 - Laszlo Attila (UDMR) - redistribuire
Colegiul 3 - Nicoara Marius Petre (USL)
Colegiul 4 - Cordos Alexandru (USL) - redistribuire
*** CONSTANTA
Colegiul 1 - Hasotti Puiu (USL)
Colegiul 2 - Moga Nicolae (USL)
Colegiul 2 - Vasiliev Marian (PP-DD) - mandat suplimentar
Colegiul 3 - Mazare Alexandru (USL)
Colegiul 4 - Banias Mircea Marius (USL)
Colegiul 4 - Chiru Gigi Christian (ARD) - mandat suplimentar
*** COVASNA
Colegiul 1 - Klarik Laszlo Attila (UDMR)
Colegiul 2 - Olosz Gergely (UDMR)
Colegiul 2 - Obreja Marius Lucian (USL) - mandat suplimentar
*** DAMBOVITA
Colegiul 1 - Badea Leonardo (USL)
Colegiul 2 - Rosca Stanescu Sorin Stefan (USL)
Colegiul 3 - Calcan Valentin Gigel (USL)
Colegiul 3 - Isaila Marius Ovidiu (ARD) - mandat suplimentar
*** DOLJ
Colegiul 1 - Anghel Cristiana Irina (USL)
Colegiul 1 - Dinca Marinica (ARD) - mandat suplimentar
Colegiul 1 - Solomon Antonie (PP-DD) - mandat suplimentar
Colegiul 2 - Fifor Mihai Viorel (USL)
Colegiul 3 - Voinea Florea (USL)
Colegiul 4 - Oprea Mario Ovidiu (USL)
Colegiul 5 - Geoana Mircea Dan (USL)
*** GALATI
Colegiul 1 - Butunoiu Ionel Daniel (USL)
Colegiul 1 - Marin Nicolae (PP-DD) - mandat suplimentar
Colegiul 2 - Saghian Gheorghe (USL)
Colegiul 3 - Ichim Paul (USL)
Colegiul 4 - Durbaca Eugen (USL)
*** GIURGIU
Colegiul 1 - Badalau Niculae (USL)
Colegiul 2 - Iliescu Lucian Iliescu (USL)
*** GORJ
Colegiul 1 - Dumitru-Dian Popescu (USL)
Colegiul 1 - Tudor Barbu (PP-DD) - mandat suplimentar
Colegiul 2 - Toni Grebla (USL)
*** HARGHITA
Colegiul 1 - Barna Tanczos (UDMR)
Colegiul 2 - Attila Verestoy (UDMR)
*** HUNEDOARA
Colegiul 1- Vasile-Cosmin Nicula (USL)
Colegiul 1 - Haralambie Vochitoiu (PP-DD) - mandat suplimentar
Colegiul 2 - Dorin Paran (USL)
Colegiul 3 - Mariana Campeanu (USL)
*** IALOMITA
Colegiul 1 - Marian Pavel (USL)
Colegiul 1 - Stefan Stoica (PP-DD) - mandat suplimentar
Colegiul 2 - Ion Toma (USL)
*** IASI
Colegiul 1 - Varujan Vosganian (USL)
Colegiul 1 - Ionel Agrigoroaei (PP-DD) - mandat suplimentar
Colegiul 2 - Sorin Constantin Lazar (USL)
Colegiul 3 - Florin Constantinescu (USL)
Colegiul 4 - Mihaela Popa (USL)
Colegiul 5 - Marin Burlea (USL)
Colegiul 5 - Dumitru Oprea (ARD) - mandat suplimentar
*** ILFOV
Colegiul 1 - Gabriela Firea (USL)
Colegiul 2 - Nicolae Nasta (USL)
*** MARAMURES
Colegiul 1 - Liviu Titus Pasca (USL)
Colegiul 1 - Mihai-Ciprian Rogojan (ARD) - mandat suplimentar
Colegiul 2 - Marius-Sorin Ovidiu Bota (USL)
Colegiul 3 - Liviu Marian Pop (USL)
*** MEHEDINTI
Colegiul 1 - Serban Nicolae (USL)
Colegiul 1 - Marius Balu (ARD) - mandat suplimentar
Colegiul 2 - Tudor Chiuariu (USL)
*** MURES
Colegiul 1 - Emil Marius Pascan (ARD) - redistribuire
Colegiul 2 - Marko Bela (UDMR)
Colegiul 3 - Akos Daniel Mora (USL) - redistribuire
Colegiul 4 - Petru Alexandru Fratean (USL)
*** NEAMT
Colegiul 1 - Eugen Nazare Tapu (USL)
Colegiul 2 - Ioan Chelaru (USL)
Colegiul 2 - Leonard Cadar (ARD) - mandat suplimentar
Colegiul 3 - Octavian Liviu Bumbu (USL)
*** OLT
Colegiul 1 - Darius Bogdan Valcov (USL)
Colegiul 2 - Mihai Nita (USL)
Colegiul 2 - Teiu Paunescu (PP-DD) - mandat suplimentar
Colegiul 3 - Dan Coman Sova (USL)
*** PRAHOVA
Colegiul 1 - Georgica Severin (USL)
Colegiul 2 - Daniel Savu (USL)
Colegiul 3 - Ion Luchian (USL)
Colegiul 3 - Dan Aurel Ionita (PP-DD) - mandat suplimentar
Colegiul 4 - Stefan Radu Oprea (USL)
Colegiul 5 - Augustin Constantin Mitu (USL)
Colegiul 5 - Andrei Liviu Volosevici (ARD) - mandat suplimentar
*** SATU MARE
Colegiul 1 - Valer Marian (USL)
Colegiul 2 - Csaba Pataki (UDMR)
*** SALAJ
Colegiul 1 - Alexandru Vegh (UDMR)
Colegiul 2 - Gheorghe Pop (USL)
*** SIBIU
Colegiul 1 - Sorin Iliesiu (USL)
Colegiul 1 - Ion Ariton (ARD) - mandat suplimentar
Colegiul 2 - Viorel Arcas (USL)
Colegiul 3 - Nicolae Neagu (USL)
*** SUCEAVA
Colegiul 1 - Neculai Bereanu (USL)
Colegiul 1 - Vasilica Steliana Miron (PP-DD) - mandat suplimentar
Colegiul 2 - Gheorghe Flutur (ARD) - redistribuire
Colegiul 3 - Ovidiu Dontu (USL)
Colegiul 4 - Mihai Neagu (USL)
*** TELEORMAN
Colegiul 1 - Nicoale Mohanu (USL)
Colegiul 1 - Florinel Dumitrescu (PP-DD) - mandat suplimentar
Colegiul 2 - Crin Antonescu (USL)
Colegiul 3 - Timotei Stuparu (USL)
*** TIMIS
Colegiul 1 - Ben-Oni Ardelean (USL)
Colegiul 2 - Petru Ehegartner (USL)
Colegiul 3 - Matei Suciu (USL)
Colegiul 3 - Vasile Blaga (ARD) - mandat suplimentar
Colegiul 4 - Ilie Sarbu (USL)
Colegiul 4 - Ioan Iovescu (PP-DD) - mandat suplimentar
*** TULCEA
Colegiul 1 - Octavian Motoc (USL)
Colegiul 2 - Trifon Belacurencu (USL)
*** VASLUI
Colegiul 1 - Doina Silistru (USL)
Colegiul 2 - Gabriela Cretu (USL)
Colegiul 3 - Nelu Tataru (USL)
Colegiul 3 - Dan Mihai Marian (ARD) - mandat suplimentar
*** VALCEA
Colegiul 1 - Laurentiu Florian Coca (USL)
Colegiul 1 - Florinel Butnaru (PP-DD) - mandat suplimentar
Colegiul 2 - Remus Daniel Nitu (USL)
Colegiul 3 - Marin Adranel Cotescu (USL)
*** VRANCEA
Colegiul 1 - Petru Filip (USL)
Colegiul 2 - Cristian Sorin Dumitrescu (USL)