Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

de la 04 Iun. 2014
Simona Halep nu are adversar: Este in semifinalele Roland Garros. Urmeaza Andrea Petkovic Tags: simona halepwtaroland garros

Romanca Simona Halep, a patra jucatoare de tenis a lumii, s-a calificat pentru prima data intr-o semifinala la un turneu de Mare Slem, miercuri, la Roland Garros. Ea va juca in semifinala cu Andrea Petkovic din Germania, locul 27 WTA.

Ea a invins-o in doua seturi, 6-2, 6-2, pe rusoaica Svetlana Kuznetova, cap de serie nr. 27, intr-o ora si 18 minute de joc, informeaza Agerpres.

In urma acestui succes, Simona Halep (22 ani), fosta campioana de junioare la turneul parizian in 2008, si-a asigurat un cec in valoare de 412.500 euro si 780 puncte WTA.

Meciul a fost amanat 2 ore din cauza ploii. Halep a avut in fata o adversara cu 6 ani de experienta la inalt nivel mai mare, dar si castigatoare a turneului de la Roland Garros.

Meciul, insa, a dovedit ca jucatoarea mai matura a fost chiar romanca, deloc afectata de tensiunea meciului.

Primul set a fost castigat de Simona Halep in numai 33 de minute.

Inaintea celui de-al doilea set, jucatoarea din Rusia, fosta castigatoare a turneului de la Paris, in 2009, a solicitat pauza medicala, revenind de la vestiare cu un bandaj la coapsa stanga.

Setul 2 a durat 46 minute si s-a terminat tot 6-2.

In urma victoriei de miercuri, Simona Halep (22 ani, 4 WTA) a preluat conducerea (3-2) in meciurile directe cu Kuznetova (28 ani, 28 WTA).