10 ani de Wikipedia: Interviu cu fondatorul Jimmy Wales

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
10 ani de Wikipedia: Interviu cu fondatorul Jimmy Wales
10 ani de Wikipedia: Interviu cu fondatorul Jimmy Wales
de Manager.ro la 13 Ian. 2011 Exclusiv
Urmareste-ne pe Google News
wikipediawikijimmy waleszeceanigooglefondatoraniversaresambata

Sambata, "Wiki" implineste zece ani de activitate constanta, o decada dominata de succes, dar si de critici din partea academicienilor. In acelasi timp, se pastreaza intre primele 10 site-uri accesate pe Google.com. Intr-un interviu exclusiv pentru Wired.co.uk, fondatorul Jimmy Wales vorbeste despre cenzura si abilitatea de a ramane mereu actual.

Te-ai gandit vreodata ca Wikipedia va fi atat de mare?
Jimmy Wales:
Imi aduc aminte ca am vazut in topuri un site enciclopedic, undeva pe locul 100 si am sperat sa prind macar pozitia 50. Dar iata ca azi Wiki este al cincilea site ca popularitate din lume.

Care a fost cea mai mare provocare in cei 10 ani?


A trebuit sa ne descurcam cu ascensiunea. De asemenea, a trebuit sa construim o organizatie de sustinere la fel de puternica. Angajarea lui Sue Gardner in calitate de sefa a Fundatiei Wikimedia a fost cea mai buna miscare din partea noastra.

Care a fost cea mai mare surpriza pentru tine?
Desi mi-am dorit ca Wikipedia sa capete un caracter global, nu am crezut c-o sa atingem un asemenea nivel. Nu m-am gandit ca voi fi nevoit sa calatoresc in toata lumea pentru a ma intalni cu oamenii.

Nu ai obosit sa aperi integritatea articolelor de pe Wikipedia? Cum faci fata criticilor?

Nu. Cred ca e responsabilitatea noastra sa facem din Wikipedia cel mai bun site. Intotdeauna voi tine cont de critici si ma voi gandi cum sa-i aduc imbunatatiri. In termeni de criticism, oamenii inteleg ca Wiki e un site bun, dar nu perfect. Comunitatea noastra se concentreaza asupra calitatii.

Crezi ca Wikipedia va deveni cu timpul o sursa mai credibila?

Cred ca este deja credibila, dar neconventionala. Studentii n-ar trebui sa citeze Enciclopedia Britannica intr-o lucrare academica, ci sursele bibiliografice.

Care sunt in acest moment scopurile tale principale?
Vreau sa cresc popularitatea Wikipedia in lume. Crestem rapid in diferite zone ale lumii. Am deschis primul birou in afara Americii, in India si suntem foarte incantati.

Exista probleme legale privind activitatea Wikipedia?
Ma tem de cenzura instalata in unele tari. Unul dintre drepturile omului este libertatea de exprimare. Chiar daca sunt optimism in privinta evolutiei globale, cred ca guvernele represive reprezinta o amenintare.

De unde ai stiut ca oamenii vor colabora cu tine la articolele enciclopedice?
Am stiut dintotdeauna ca oamenii vor contribui. Nu am stiut, inainte de Wikipedia, cum sa le ofer o cale de acces. Sunt sustinut de multi oameni inteligenti.

Pana unde poate merge influenta Wikipedia?
Wikipedia ofera un set de posibilitati infinite pentru viitor. Nu sunt un fan al vorbelor mari, dar asa este.

Cum reusiti sa ramaneti rationali?
Suntem condusi de pasiune. Suntem aici sa oferim o enciclopedie gratuita fiecarui om de pe planeta asta, in limba sa. E o misiune pur caritabila.

Nu esti tentat sa apelezi la reclama pe Wikipedia?
Nu, deloc. Preferam sa ne sustinem financiar din mici donatii. E mai bine pentru Wikipedia si comunitatea globala.

Cum crezi ca va arata Wikipedia peste inca 10 ani?
Va avea mai multe limbi de circulatie, mai multe informatii si o calitate mai buna.


 

 


Ultimele NOUTATI

Raben Romania lanseaza o noua ruta de transport intre Timisoara si Viena
Noutati auto 2022 - stiri din domeniul auto

Raben Romania lanseaza o noua ruta de transport intre Timisoara si Viena

today19 Apr. 2024
Monedele meme care continua sa creasca (P)
Business

Monedele meme care continua sa creasca (P)

today19 Apr. 2024
FMI nu crede ca economia mondiala va intra in recesiune: iata de ce nu vine criza peste noi
Economie

FMI nu crede ca economia mondiala va intra in recesiune: iata de ce nu vine criza peste noi

today19 Apr. 2024
Schimbare noua la RCA: plata despagubirilor, facuta dupa noi reguli
Noutati auto 2022 - stiri din domeniul auto

Schimbare noua la RCA: plata despagubirilor, facuta dupa noi reguli

today19 Apr. 2024
Top 6 meserii din care poti alege daca esti o persoana indemanatica
Life Style

Top 6 meserii din care poti alege daca esti o persoana indemanatica

today19 Apr. 2024
Revolut da cate 40.000 de euro clientilor, prin credit: ce trebuie sa stii daca ai cont virtual
Financiar-Bancar

Revolut da cate 40.000 de euro clientilor, prin credit: ce trebuie sa stii daca ai cont virtual

today19 Apr. 2024
Importanta comunicarii cu clientii in medicina veterinara
Companii

Importanta comunicarii cu clientii in medicina veterinara

today19 Apr. 2024
Cum sa alegi motoare de barca cu puterea potrivita pentru barca ta?
Life Style

Cum sa alegi motoare de barca cu puterea potrivita pentru barca ta?

today19 Apr. 2024
E-FACTURA. E-TRANSPORT: SANCTIUNI. AMENZI. SOLUTII PRACTICE

Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit. Zilnic in Inboxul tau.

Vrei sa fii la curent cu cele mai noi articole despre Antreprenoriat, Economie, Imobiliare, Auto, IT&C si sa primesti GRATUIT Raportul Special:

"E-FACTURA. E-TRANSPORT: SANCTIUNI. AMENZI. SOLUTII PRACTICE"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Partenerii nostri

Te-ar putea interesa si

FMI nu crede ca economia mondiala va intra in recesiune: iata de ce nu vine criza peste noi
Economie

FMI nu crede ca economia mondiala va intra in recesiune: iata de ce nu vine criza peste noi

today19 Apr. 2024
Schimbare noua la RCA: plata despagubirilor, facuta dupa noi reguli
Noutati auto 2022 - stiri din domeniul...

Schimbare noua la RCA: plata despagubirilor, facuta dupa noi reguli

today19 Apr. 2024
Top 6 meserii din care poti alege daca esti o persoana indemanatica
Life Style

Top 6 meserii din care poti alege daca esti o persoana indemanatica

today19 Apr. 2024
Revolut da cate 40.000 de euro clientilor, prin credit: ce trebuie sa stii daca ai cont virtual
Financiar-Bancar

Revolut da cate 40.000 de euro clientilor, prin credit: ce trebuie sa stii daca ai cont virtual

today19 Apr. 2024

Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit.
Zilnic in Inboxul tau.

Vrei sa fii la curent cu cele mai noi articole despre Antreprenoriat, Economie, Imobiliare, Auto, IT&C si sa primesti GRATUIT Raportul Special:

"E-FACTURA. E-TRANSPORT: SANCTIUNI. AMENZI. SOLUTII PRACTICE"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
x