3 ani de inchisoare cu suspendare pentru Becali

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
3 ani de inchisoare cu suspendare pentru Becali 3 ani de inchisoare cu suspendare pentru Becali
de Manager.ro la 11 Feb. 2013
Urmareste-ne pe Google News
inchisoare cu suspendaredosarul sechestruluibecali inchisoare

Omul de afaceri Gigi Becali a primit o pedeapsa de 3 ani de inchisoare cu suspendare.

Inalta Curte de Casatie si Justitie l-a condamnat pe deputatul George Becali la 3 ani de inchisoare cu suspendare pentru dosarul in care este acuzat ca i-a sechestrat si torturat pe cei care i-au furat masina in urma cu cativa ani.
 
Dupa ce a aflat sentinta magistratilor completului de 5 judecatori ai Curtii Supreme, Becali, aflat in deplasare in Dubai, a declarat ca nu vrea sa se mai intoarca in tara.
 
"Mi-a jena sa mai vin in tara. Ma mai gandesc daca ma mai intorc. Viata mea si a familiei mele nu vreau sa fie in teroare, nu mai vreau ca familia mea sa planga, au plans destul. Trebuie sa iau o decizie si sa nu mai sufere familia mea. Vreau ca ei sa fie dusi undeva unde sa fie liniste. In alta tara, pentru ca in Romania nu este un loc sigur. O sa vin in tara saptamanal, sa o vad pe mama, dar nu vreau sa ma vedeti voi", a declarat Becali.
 
Mai mult decat atat, deputatul sustine ca va demisiona din PNL si ca din cauza politicii i se intampla lucruri rele, pentru ca obisnuieste sa spuna lucrurilor pe nume.
 
"Aici in Dubai, langa biserica crestina sunt niste case frumoase. Eu nu mai am ce cauta niciodata in tara aia. Pana nu se schimba statul, pe mine nu ma intereseaza, aici nu e vorba de invingator, aici pierde tara romaneasca. Nu e vorba ca e cu inchisoare sau cu suspendare, aici e vorba de justitie. Cum adica sa ma condamne? Eu de acum hotararile le voi lua impreuna cu familia mea, pentru ca vreau sa stau intr-un loc unde sunt iubit si agreat si nu vreau ca viata familiei mele sa fie in teroare. Nevasta, mama si copiii au plans azi toata ziua si nu mai vreau. Au plans destul bunicii mei in inchisorile comuniste si trebuie sa iau niste hotarari ca sa-mi pun familia la adapost. Sunt obosit de atata mizerie si rautate", a adaugat Becali. 
 
Pe 28 ianuarie, procurorul de sedinta a cerut condamnarea la 11 ani si sase luni de inchisoare cu executare a omului de afaceri Gigi Becali in dosarul sechestrarii. Magistratii ICCJ au judecat la acea data recursul procurorilor la decizia prin care Sectia penala a instantei supreme l-a achitat, pe 19 octombrie 2011, pe omul de afaceri George Becali in dosarul in care acesta era acuzat ca i-a sechestrat pe cei care i-au furat automobilul.
 
Alaturi de George Becali au mai fost achitati si ceilalti coinculpati, bodyguarzii lui Becali: Stefan Fanus Dediu, Catalin Zmarandescu, Mihai Mila, Niculae Dumitrascu si Romulus Dumitrescu.


 

Ultimele NOUTATI

Sondaj dureros pentru firme: 4 din 10 angajati sunt nemultumiti de joburile lor
Companii

Sondaj dureros pentru firme: 4 din 10 angajati sunt nemultumiti de joburile lor

today16 Apr. 2024
Care este cea mai sigura criptomoneda din lume? Am intrebat ChatGPT, iata ce raspuns a putut sa dea
Ultimele stiri economice

Care este cea mai sigura criptomoneda din lume? Am intrebat ChatGPT, iata ce raspuns a putut sa dea

today15 Apr. 2024
Nu mai tineti telefoanele in buzunar: cum te poti imbolnavi
Tehnologie

Nu mai tineti telefoanele in buzunar: cum te poti imbolnavi

today15 Apr. 2024
Data la care intra pensiile pe card inainte de Paste: 5 milioane de pensionari asteapta banii
Economie

Data la care intra pensiile pe card inainte de Paste: 5 milioane de pensionari asteapta banii

today15 Apr. 2024
Cati bani cheltuie statul lunar cu alocatiile pentru copii: banii nu ajung nici macar o saptamana
Economie

Cati bani cheltuie statul lunar cu alocatiile pentru copii: banii nu ajung nici macar o saptamana

today15 Apr. 2024
Ce inseamna, de fapt, datoria publica uriasa a Romaniei? Care sunt riscurile pentru noi toti
Economie

Ce inseamna, de fapt, datoria publica uriasa a Romaniei? Care sunt riscurile pentru noi toti

today15 Apr. 2024
Salarii compensatorii 2024. In ce conditii primesti gramada 24 de salarii lunare
Economie

Salarii compensatorii 2024. In ce conditii primesti gramada 24 de salarii lunare

today15 Apr. 2024
Soc in Lumea Criptomonedelor: Bitcoin si Ether se Prabusesc
Economie

Soc in Lumea Criptomonedelor: Bitcoin si Ether se Prabusesc

today15 Apr. 2024
E-FACTURA. E-TRANSPORT: SANCTIUNI. AMENZI. SOLUTII PRACTICE

Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit. Zilnic in Inboxul tau.

Vrei sa fii la curent cu cele mai noi articole despre Antreprenoriat, Economie, Imobiliare, Auto, IT&C si sa primesti GRATUIT Raportul Special:

"E-FACTURA. E-TRANSPORT: SANCTIUNI. AMENZI. SOLUTII PRACTICE"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Partenerii nostri

Te-ar putea interesa si

Nu mai tineti telefoanele in buzunar: cum te poti imbolnavi
Tehnologie

Nu mai tineti telefoanele in buzunar: cum te poti imbolnavi

today15 Apr. 2024
Data la care intra pensiile pe card inainte de Paste: 5 milioane de pensionari asteapta banii
Economie

Data la care intra pensiile pe card inainte de Paste: 5 milioane de pensionari asteapta banii

today15 Apr. 2024
Cati bani cheltuie statul lunar cu alocatiile pentru copii: banii nu ajung nici macar o saptamana
Economie

Cati bani cheltuie statul lunar cu alocatiile pentru copii: banii nu ajung nici macar o saptamana

today15 Apr. 2024
Ce inseamna, de fapt, datoria publica uriasa a Romaniei? Care sunt riscurile pentru noi toti
Economie

Ce inseamna, de fapt, datoria publica uriasa a Romaniei? Care sunt riscurile pentru noi toti

today15 Apr. 2024

Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit.
Zilnic in Inboxul tau.

Vrei sa fii la curent cu cele mai noi articole despre Antreprenoriat, Economie, Imobiliare, Auto, IT&C si sa primesti GRATUIT Raportul Special:

"E-FACTURA. E-TRANSPORT: SANCTIUNI. AMENZI. SOLUTII PRACTICE"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
x