10 minciuni pe care ti le spun clientii

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
10 minciuni pe care ti le spun clientii 10 minciuni pe care ti le spun clientii
de Manager.ro la 06 Iun. 2014
Urmareste-ne pe Google News
clientiminciuniconsumatoriproblemeprodusebani

Potrivit unei zicale, "clientul nostru este stapanul nostru". Ei bine, uneori, nu tot ce auzi din gura clientilor tai se incadreaza la capitolul adevar. Care sunt minciunile spuse de clienti?

Clientii mint. Asta nu inseamna ca sunt oameni neseriosi. Uneori, in ciuda bunelor lor intentii, dau o alta forma adevarului. 
 
Ca antreprenor, trebuie sa fii constient de minciunile pe care ti le spun clientii; invata sa pui cele mai bune intrebari, pentru a construi o companie profitabila. 
 
1. "Sunt foarte interesat sa cumpar produsul (sau serviciul) dvs". Cand ii intrebi, cei mai multi oameni iti spun ca vor sa afle ce le poti oferi. Din pacate, intentia poate ramana la stadiul de ... intentie. Nu te baza pe promisiuni!
 
Cum poti detecta minciuna: "Cat te costa problema pe care o rezolva produsul meu?". Acest lucru te va ajuta sa intelegi mai bine intentiile posibililor clienti.
 
2. "Am bani sa cumpar produsul tau". Cand sunt intrebati, multi clienti spun ca au bani sa iti cumpere produsul. Descoperi insa mai tarziu ca au ramas fara bani sau si-au depasit bugetul sau mai grav, ca nu pot decide pentru ei insisi. Acest lucru poate fi frustrant pentru oricare antreprenor. 
 
Cum poti detecta minciuna: "Cine are bani sa cumpere produsul meu?" sau "Cat poti investi in produsul meu, fara a fi nevoit sa discuti cu seful sau sotia ta?" Raspunsul poate scoate la iveala detalii interesante.
 
3. "Cred ca pretul tau este prea ridicat". Nici vorba. Aceasta afirmatie semnaleaza faptul ca oamenii incearca sa negocieze un pret mai mic sau nu le-ai oferit suficienta valoare.
 
Cum poti detecta minciuna: "Care este valoarea monetara pentru tine, daca iti voi rezolva problema?". Raspunsul are legatura directa cu pretul produselor tale.
 
4. "Am nevoie de un discount major, pentru a-ti cumpara produsul". Aceasta solicitare survine de obicei la sfarsitul negocierii, ca o concesie de ultim minut. Acesta este un test prin care clientii vor sa vada daca au obtinut cel mai bun pret. 
 
Cum poti detecta minciuna: Nu se pune problema. Spune "Imi pare rau, nu pot...". Cei mai multi vor cumpara oricum.
 
5. "Produsele concurentei tale sunt mai ieftine". Daca ti-ai facut bine tema, vei stii ca oferi o calitate mai buna decat competitorii, la un pret la fel de acceptabil. Clientul nu stie sa distinga valoarea produselor tale versus valoarea produselor concurentei.
 
Cum poti detecta minciuna: "Putem face o comparatie in privinta valorii produsului meu versus cel al concurentei?" 
 
6. "Am nevoie de timp, ca sa vad daca pot cumpara acest produs". Un nume de cod pentru negatie. Cei mai multi cumparatori nu au curaj sa iti spuna "nu" in fata, asa ca merg pe varianta "poate...".
 
Cum poti detecta minciuna: "Esti sigur ca ai bani sa cumperi produsul meu? S-ar putea sa nu fie ceea ce iti doresti". Ofera-i clientului sansa de a spune "nu", daca este cazul, pentru a obtine un feedback elocvent. 
 
7. "O cerere pentru oferta". Multi clienti trimit un RFP (Request for Proposal) pentru a gasi vanzatorul potrivit pentru compania lor. IMM-urile au nevoie sa fie atente cand rezerva resurse pentru completarea RFP-ului, deoarece, in spatele lor, clientul si-a ales deja un vanzator si nu face altceva decat sa indeplineasca o formalitate, in legatura cu tine...
 
Cum poti detecta minciuna: "Ce vanzator ai ales inainte pentru acest produs si de ce nu ai mai apelat la el?"
 
8. "O sa-mi platesc factura la timp". Cei mai multi clienti isi onoreaza datoriile, dar cand nu platesc numerar, s-ar putea sa intarzie cu banii... Potrivit lui Susan C. Keating, presedintele si CEO-ul National Foundation for Credit Counseling, 30% dintre consumatorii nu isi platesc facturile la timp.
 
Cum poti detecta minciuna: Accepta doar plata inainte de livrare sau dupa livrare. Daca trebuie sa oferi un ragaz, analizeaza scoring-ul clientilor. Daca sunt cunoscuti ca rau platnici, cere-le din prima plata. 
 
9. "Promit ca data viitoare o sa platesc la timp". Cei mai multi clienti se incadreaza intr-un itinerariu de plata. Daca au platit o data, de doua ori, de zece ori la timp, cel mai probabil vor plati si pe viitor. 
 
Cum poti detecta minciuna: Nu le mai oferi clientilor un orizont de intarziere.
 
10. "Vreau sa imi dai banii inapoi". De multe ori, clientul iti va spune ca este dezamagit. Ei nu vor de fapt banii inapoi, ci sa isi rezolve problemele. Ei vor o solutie care sa functioneze. 
 
Cum poti detecta minciuna: "Cum pot sa te ajut?" Daca le rezolvi problema, vor pastra si produsul. 

Ultimele NOUTATI

Ce inseamna restructurarea unui credit si cum te poate ajuta cand esti ingropat in datorii la banci
Financiar-Bancar

Ce inseamna restructurarea unui credit si cum te poate ajuta cand esti ingropat in datorii la banci

today16 Apr. 2024
Cum poti sa faci bani ca tanar in Romania, chiar daca esti inca la scoala sau facultate
Banii tai - sectiune de educatie financiara

Cum poti sa faci bani ca tanar in Romania, chiar daca esti inca la scoala sau facultate

today16 Apr. 2024
Cum poti sa faci bani dintr-o gradina la tara: idei de afaceri pentru timpul liber
Banii tai - sectiune de educatie financiara

Cum poti sa faci bani dintr-o gradina la tara: idei de afaceri pentru timpul liber

today16 Apr. 2024
Noua lege a pensiilor aduce mai multi bani batranilor: formula noua de calcul, in plus fata de ce se stia
Economie

Noua lege a pensiilor aduce mai multi bani batranilor: formula noua de calcul, in plus fata de ce se stia

today16 Apr. 2024
5 moduri creative de a incorpora covoare din blana de oaie in decorul casei tale
Casa si gradina

5 moduri creative de a incorpora covoare din blana de oaie in decorul casei tale

today16 Apr. 2024
Credite Agricole: Care sunt cele mai bune optiuni si conditii
Business

Credite Agricole: Care sunt cele mai bune optiuni si conditii

today16 Apr. 2024
Contractele cu statul: O solutie reala pentru dezvoltarea afacerii?
Business

Contractele cu statul: O solutie reala pentru dezvoltarea afacerii?

today16 Apr. 2024
Cumparati aur, e cea mai sigura investitie. Iata de ce
Ultimele stiri economice

Cumparati aur, e cea mai sigura investitie. Iata de ce

today16 Apr. 2024
E-FACTURA. E-TRANSPORT: SANCTIUNI. AMENZI. SOLUTII PRACTICE

Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit. Zilnic in Inboxul tau.

Vrei sa fii la curent cu cele mai noi articole despre Antreprenoriat, Economie, Imobiliare, Auto, IT&C si sa primesti GRATUIT Raportul Special:

"E-FACTURA. E-TRANSPORT: SANCTIUNI. AMENZI. SOLUTII PRACTICE"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Partenerii nostri

Te-ar putea interesa si

Cum poti sa faci bani dintr-o gradina la tara: idei de afaceri pentru timpul liber
Banii tai - sectiune de educatie...

Cum poti sa faci bani dintr-o gradina la tara: idei de afaceri pentru timpul liber

today16 Apr. 2024
Noua lege a pensiilor aduce mai multi bani batranilor: formula noua de calcul, in plus fata de ce se stia
Economie

Noua lege a pensiilor aduce mai multi bani batranilor: formula noua de calcul, in plus fata de ce se stia

today16 Apr. 2024
5 moduri creative de a incorpora covoare din blana de oaie in decorul casei tale
Casa si gradina

5 moduri creative de a incorpora covoare din blana de oaie in decorul casei tale

today16 Apr. 2024
Credite Agricole: Care sunt cele mai bune optiuni si conditii
Business

Credite Agricole: Care sunt cele mai bune optiuni si conditii

today16 Apr. 2024

Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit.
Zilnic in Inboxul tau.

Vrei sa fii la curent cu cele mai noi articole despre Antreprenoriat, Economie, Imobiliare, Auto, IT&C si sa primesti GRATUIT Raportul Special:

"E-FACTURA. E-TRANSPORT: SANCTIUNI. AMENZI. SOLUTII PRACTICE"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
x