Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Fotbalul romanesc este in concediu

Fotbalul romanesc este in concediu
de la 21 Iun. 2016 Exclusiv
Tags: infrangere romaniafotbal romanesciordanescu

Echipa nationala de fotbal a Romaniei nu a scos capul din grupele Turneului Final al Campionatului European de Fotbal, clasandu-se, cu un punct castigat in urma unui egal cu Elvetia, chiar pe ultimul loc al Grupei A.

Duminica, echipa noastra a pierdut cu 1-0 meciul cu echipa Albaniei. De la comentatorii acestui meci si pana la presa scrisa, toata lumea ii da inainte ca a fost o infrangere rusionoasa. 
 
De ce rusinoasa, din moment ce, cat se poate de clar, “albanezii si-au dorit mai mult victoria” - cum ar spune cineva care vorbeste in clisee?
 
La urma, urmei, pe cine a invins Albania? O campioana sau vicecampioana mondiala? Pe una europeana sau viceeuropeana? Este o uriasa diferenta intre cine se crede nationala noastra si cine este, de fapt. 
 
Albanezii s-au bucurat pur si simplu pentru ca au obtinut o victorie la Euro 2016, indiferent cu cine si, in sine, calificarea la turneul final al acestei competitii este o performanta cum este, fara indoiala si calificarea Romaniei si a tuturor celorlalte echipe.
 
In acelasi timp, Federatia Romana de Fotbal (FRF) va fi recompensata de UEFA cu 8,5 milioane de euro: 8 milioane, pentru participarea la turneul final, si 500.000 de euro, pentru meciul egal.
 
La competitia de anul acesta, UEFA recompenseaza o victorie in grupe cu un milion de euro si plateste 1,5 milioane de euro fiecarei echipe care se califica in optimi.
 
Echipele care ajung in sferturile de finala primesc 2,5 milioane de euro fiecare, cele patru semifinaliste cate 4 milioane de euro, iar finalistele 13 milioane de euro: 8 milioane castigatoarea si 5 milioane vicecampioana.
 
Aceste premii nu este mare lucru pentru partile instarite ale Europei si pentru campionatele in care un singur transfer poate insemna peste 100 de milioane de euro, dar, pentru a doua cea mai saraca tara din Uniunea Europeana, unde salariul minim brut este de vreo 300 de euro, dar un fotbalist poate castiga zeci sau sute de mii de euro, inseamna enorm. 
 
In 1994, la Turnelul Final al Campionatului Mondial de Fotbal, organizat, in premiera, in Statele Unite ale Americii, un jucator al echipei Columbiei a fost ucis dupa pierderea meciului cu echipa Romaniei...
 
Un act barbar, considerat, la vremea respectiva, departe de lumea asa-zis civilizata, lume care, in ciuda acestui fapt, a ajuns, dupa 22 de ani, sa organizeze evenimente sportive sub paza severa, din cauza amenintarilor teroriste. 
 
In acelasi rastimp, a fost consemnata si evolutia unor echipe nationale. Acum, nimeni nu mai este ciuca batailor. Islanda, Elvetia, Albania joaca de la egal la egal cu orice alta nationala de fotbal.
 
Dar mai marii fotbalului nostru si presa tin pumnii, bat cruci, dau acatiste “sa picam” cu echipe slabe, “sa avem culoar”. Au pretentia sa castigam meciuri din oficiu doar pentru ca desconsidera, adversarul, desi, oficial, il lauda. 
 
Tinem adevaruri sub pres de parca ar fi gunoi si asteptam "o infrangere istorica" pentru a tranti in fata aceste adevaruri celor care i-au fost protagonisti. Abia dupa infrangere, presa constata si ca, desi are performante, antrenorul este batran, la fel si jucatorii.
 
Dupa meciul cu Albania, antrenorul nationalei noastre, Anghel Iordanescu, a declarat ca lasa opinia publica sa il judece. Pentru nu se mai stie a cata oara, el a spus ca am avut nesansa, dar a recunoscut ca "atat timp cat nu am obtinut nicio victorie, e greu sa spui ca meriti sa te califici".
 
El a mai explicat ca echipa noastra a avut o zi de sambata dificila cu deplasarea de la Paris, la Lyonm (o fi mers pe jos...), cu  schimbarile de program, conferinta si antrenamente si faptul ca "am luat cina la ora 22.30, anormal pentru o echipa de performanta".
 
Totodata, Iordanescu i-a laudat pe cei 40.000 de albanezi din tribune, “care au creat o atmosfera fantastica si au impins echipa Albaniei de la spate, i-au dat forta sa marcheze”. 
 
Legat de viitorul sau la echipa nationala, selectionerul i-a indemnat pe cei care i-au adresat aceasta intrebare sa-l intrebe pe presedintele FRF, Razvan Burleanu, daca va continua sa antreneze nationala.
 
Imediat dupa meci, antrenorul care are, totusi, cele mai bune performante cu nationala, a spus ca abia asteapta sa plece in concediu. 
 
La fel cum probabil, in loc sa munceasca pentru victorii, trofee, performante, asteptau sa plece si jucatorii nostri si asa cum este, de cam mult timp, in concediu si fotbalul romanesc.Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele

Rating:


Nota: 3.9 din 5 - 5 voturi.
Manager

Alte articole similare pentru fiecare cuvant
click pe cuvantul dorit


Newsletter zilnic GRATUIT
Manager de succes - 6 strategii imbatabile
Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul Manager.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
Top imagine

Comentarii

0 comentarii


Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

Top imagine
Newsletter zilnic GRATUIT
Manager de succes - 6 strategii imbatabile
Aboneaza-te la newsletterul Manager.ro si primeste ultimele noutati pe email.

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit  "Manager de succes - 6 strategii imbatabile".

Consilier Managementul DeseurilorDescarca Alerter Manager.roCele mai citite stiri
Ultimele comentariiAdvertisement
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit.
Zilnic in Inboxul tau.
Din fericire, NU scriem despre
cancan, showbiz, lifestyle sau scandal.

Adauga e-mailul tau pentru Stiri din Romania reala, cu informatii zilnice, articole din economie, politic si administrativ.

Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic.