De ce prefera unii americani sa paraseasca SUA si sa se stabileasca in Europa?

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
De ce prefera unii americani sa paraseasca SUA si sa se stabileasca in Europa?
De ce prefera unii americani sa paraseasca  SUA si sa se stabileasca in Europa?
de Mihai Balescu la 20 Ian. 2026 Exclusiv
Americanilor li se spune permanent, incepand de la gradinita, ca tara lor este cea mai tare din lume, pe primul loc la toate capitolele, o tara admirata, respectata si invidiata, care atrage ca un magnet cetatenii altor state, dornici sa traiasca in cel mai bun loc de pe Pamant. De aici si sentimentul lor de superioritate fata de restul lumii. Doar ca, atunci cand ajung in Europa si stau aici mai mult timp, ei ajung sa vada diferente majore, care ii determina pe multi sa nu se mai intoarca in SUA. Se estimeaza ca in Europa traiesc (permanent) peste 1,2 milioane de americani.

Ce e in neregula cu SUA?

Cei care au ales sa paraseasca definitiv aceasta tara spun ca, pana sa ajunga in Europa, nu si-au dat seama ca viata poate fi mult mai relaxata, ca stresul permanent pe care il simteau in SUA nu era nicidecum normalitatea, ci o stare indusa de cativa factori foarte nocivi pe care nu ii constientizau.
Cum ar fi:  

1. Goana dupa bani
In SUA, primul lucru (si cam singurul) pe care vor ceilalti sa il stie despre tine atunci cand te intalnesc pentru prima oara este cu ce te ocupi. Jobul practic te defineste – el arata cati bani castigi, iar americanii sunt pur si simplu obsedati de bani. 

Ei asociaza banii cu statutul social, cu influenta, cu succesul in viata, din acest motiv se si straduiesc atat de mult sa faca bani, pentru ca banii pe care ii ai sunt, in viziunea lor, elementul care arata cat de valoros esti.

Pe cand, in Europa, aceasta filozofie de tipul „Ai bani, ai valoare” nu e generalizata, ea exista doar la anumiti indivizi, mai putin trecuti prin scoala. Ca urmare, presiunea sociala pentru a „reusi” in viata e mult diminuata si, in consecinta, la fel e si nivelul de stres.

2. Serviciile medicale adesea inaccesibile
In SUA e foarte periculos sa te imbolnavesti. Daca nu ai asigurare medicala, trebuie sa platesti vizita la doctor, la preturi exorbitante, si, chiar daca ai asigurare, nu stii exact daca ea acopera in totalitate costul investigatiilor, tratamentelor si interventiilor necesare. 

In general, asigurarea se plateste de catre firma la care lucrezi, de aceea negocierea tipului de asigurare este un capitol vital la fiecare interviu de angajare. Iar multi aleg un anumit job nu pentru jobul in sine, ci pentru pachetul de beneficii care il insoteste.

E-adevarat, in SUA exista cele mai bune cadre medicale, cele mai performante echipamente si cele mai eficiente tratamente, dar ce folos daca tu, ca individ obisnuit, nu ai acces la ele? 

3. Sentimentul general de nesiguranta
SUA este tara in care numarul armelor de foc depaseste numarul cetatenilor. In aproape fiecare gospodarie exista cateva arme de foc, lucru posibil datorita celui de-al doilea amendament din Constitutia SUA, care spune ca “dreptul oamenilor de a detine si purta arme nu poate fi incalcat”.

Nu conteaza ca amendamentul in cauza a fost redactat intr-o perioada tulbure, acum aproape 250 de ani, cand statul american era tanar si fragil si cetatenii cam trebuiau sa-si poarte singuri de grija. Americanii au ramas cu ideea ca e normal sa aiba arme de foc, chiar daca vad zilnic ce consecinte are aceasta normalitate (conform statisticilor, cca 110 persoane sunt impuscate in SUA in fiecare zi!). 

Ca urmare, pentru ei, orice iesire in public este o aventura, nu au deloc siguranta ca nu vor fi implicati, fie si accidental, in vreun incident violent. Foarte sugestiv, atunci cand intra intr-un spatiu inchis (bar, magazin, sala de spectacol) sunt obisnuiti sa identifice iesirile cele mai apropiate si locurile in care se pot adaposti.  

----

Ne oprim aici. Acesti 3 factori sunt suficienti pentru a intelege de ce multi americani prefera sa se stabileasca in Europa. Ei gasesc aici un stil de viata mai relaxat, diferit de cel din State, lipsit de agitatia constanta din societatea americana, un stil care, evident, poate fi foarte atractiv pentru multi.

Cum spuneam mai sus, in tarile Europei traiesc peste 1,2 de americani, unii dintre ei fiind chiar celebri: George Clooney (Franta), Richard Gere (Spania), Shania Twain (Elvetia), Lily Collins (Danemarca), Rosie O’Donnell (Irlanda) etc. Iar la nivel mondial, numarul depaseste 5,5 milioane, cei mai multi fiind in Canada si Mexic (cate 1 milion), apoi in Israel si Australia (cate 200.000). 

Sursa foto: www.pexels.com


Editorialist Manager.ro
adresa de e-mail: mihaib@rs.ro
Noutati Fiscale 2026. Reguli noi pentru societatile comerciale
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit. Zilnic in Inboxul tau.
Vrei sa fii la curent cu cele mai noi articole despre Antreprenoriat, Economie, Imobiliare, Auto, IT&C si sa primesti GRATUIT Raportul Special de mai jos?
Noutati Fiscale 2026. Reguli noi pentru societatile comerciale

Partenerii nostri

Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit.
Zilnic in Inboxul tau.

Vrei sa fii la curent cu cele mai noi articole
despre Antreprenoriat, Economie, Imobiliare,
Auto, IT&C si sa primesti GRATUIT
Raportul Special
"Noutati Fiscale 2026. Reguli noi pentru societatile comerciale"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform cu Regulamentului UE 679/2016
x