5 mituri despre antreprenoriat care pot fi ignorate

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
5 mituri despre antreprenoriat care pot fi ignorate 5 mituri despre antreprenoriat care pot fi ignorate
de Manager.ro la 30 Oct. 2012
Urmareste-ne pe Google News
mituriantreprenoriatcrowdfundingceoslava rubinserviciuidei de afaceri

In fiecare zi, sute de antreprenori lanseaza campanii de crowdfunding pe Indiegogo pentru a strange bani pentru afacerile lor. "In calitate de CEO al Indiegogo, am pastrat legatura cu multi antreprenori din toata lumea, care aveau diverse idei de afaceri. Am descoperit insa ca antreprenorii sunt influentati negativ de aceleasi mituri, de fiecare data", spune CEO-ul Indiegogo, Slava Rubin.

Care sunt cele mai raspandite 5 mituri in care antreprenorii cred fara retinere?

Mitul 1: Exista un moment "potrivit" pentru a incepe un business.


Nimic mai fals, spune Rubin. "Am inceput Indiegogo cu cateva luni inaintea izbucnirii crizei financiare din 2008 si cand economia a fost lovita, cei mai multi oameni ne-au sfatuit sa inchidem "pravalia". Totusi, colegii mei si eu am fost atat de pasionati de acest business, incat am suportat toate costurile. Nu a fost usor, dar de fiecare data ne-am spus ca oricine a fost refuzat de banca, poata apela la Indiegogo - oricine, de oriunde, poate strange bani pentru aproape orice. Am invatat ca nu exista "un moment optim" in care sa demarezi o afacere. Singurul moment "bun" este cel in care esti atras de ideea ta de afaceri".


Mitul 2: Ai nevoie de venture capital.

In mod surprinzator, nu ai nevoie de venture capital, pentru a demara o afacere, mai ales acum, cand platformele de crowdfunding iti permit sa strangi bani si sa atragi o audienta globala, printre care si potentiali clienti.

"Am descoperit un grup de designeri din California, care ne-au prezentat Satari Star Swivl, un dispozitiv pentru smartphone-uri, care te urmareste automat, atunci cand te misti, eliminand nevoia unui trepied traditional. Designerii au cautat finantare, dar au fost respinsi de fiecare data. Pe de alta parte, campania lor pe Indiegogo a strans 20.000 de dolari, validand cererea pentru produsul respectiv si permitandu-le acestora sa obtina un feedback si sa isi imbunatateasca produsele. In 2012, Swivl a fost cel mai bine cotat dispozitiv in cadrul competitiei Last Gadget Standing de la CES; dispozitivul poate fi cumparat din Apple Store. Exista multe modalitati de a strange bani. Chiar si atunci cand cele clasice esueaza, gaseste o solutie noua", spune Rubin.

Mitul 3: Ai nevoie de un plan detaliat de afaceri.

Foarte multi antreprenori petrec luni de zile incuiati intr-o camera, perfectionand un plan de afaceri esuat din start. Totusi, pietele se modifica atat de rapid, incat orice plan este inutil. Nu va lasati sedusi de complexitatea unui plan, ne sfatuieste CEO-ul Indiegogo. Concentrati-va asupra produsului sau serviciului oferit, asupra feedbackului si reactionati rapid, nu cu intarziere.

Mitul 4: Totul depinde de ideea de afaceri.

"De fapt, vorbim mai putin despre idee si mai mult despre ascultarea clientilor si evaluarea informatiilor disponibile. Ideea ta poate fi extraordinara, dar daca nu esti capabil sa o popularizezi, sa o adaptezi la noile trenduri si sa satisfaci cerintele clientilor, va fi egala cu zero", explica Rubin.

Mitul 5: Construieste ceva si lucrurile vor merge de la sine.

Conceptul cresterii unei afaceri este similar cu ceea ce se intampla cu o campanie de crowdfunding - o sa ai nevoie sa atragi unele retele si sa ii fidelizezi pe clienti. Odata ce ai atins 30 de procente din scopul tau, poti merge mai departe.

"Am descoperit chiar noi acest lucru. In anii de inceput ai Indiegogo, ne-am adresat retelelor noastre profesionale pentru a le incuraja sa incerce platforma. Imi amintesc cat eram de nerabdatori sa lansam prima campanie internationala. Azi, Indiegogo distribuie milioane de dolari in fiecare luna catre antreprenorii din toate colturile lumii. Odata ce produsul sau serviciul este acolo, trebuie sa il promovezi. Continua sa-l promovezi, orice ar fi si asigura-te ca prietenii, clientii si comunitatile sunt la curent cu progresele tale", povesteste Rubin.

Ultimele NOUTATI

De ce Vitamina C Lipozomala este mai eficienta decat cea traditionala?
Life Style

De ce Vitamina C Lipozomala este mai eficienta decat cea traditionala?

today24 Apr. 2024
Masinile Tesla se ieftinesc, din 2025: concurenta cu Dacia Duster la pret
Noutati auto 2022 - stiri din domeniul auto

Masinile Tesla se ieftinesc, din 2025: concurenta cu Dacia Duster la pret

today24 Apr. 2024
Rutina de dimineata a miliardarilor lumii: cum isi incep dimineata cei mai bogati si faimosi dintre pamanteni
Afla...

Rutina de dimineata a miliardarilor lumii: cum isi incep dimineata cei mai bogati si faimosi dintre pamanteni

today24 Apr. 2024
Cele mai profitabile afaceri de acasa, pentru cine se pricepe la internet si limba engleza
Business

Cele mai profitabile afaceri de acasa, pentru cine se pricepe la internet si limba engleza

today24 Apr. 2024
Cum recunosti o teapa in imobiliare: verifica asta inainte sa faci actele si sa dai banii
Imobiliare

Cum recunosti o teapa in imobiliare: verifica asta inainte sa faci actele si sa dai banii

today24 Apr. 2024
Impresie proasta la interviul de angajare: ce nu le place patronilor sa vada in prima zi
Interviurile Manager.ro

Impresie proasta la interviul de angajare: ce nu le place patronilor sa vada in prima zi

today24 Apr. 2024
Ai incredere in terapie cum are terapeutul incredere in tine
Life Style

Ai incredere in terapie cum are terapeutul incredere in tine

today23 Apr. 2024
Semnal de alarma? Romanii investesc mai mult in crypto decat la Bursa de Valori Bucuresti
Banii tai - sectiune de educatie financiara

Semnal de alarma? Romanii investesc mai mult in crypto decat la Bursa de Valori Bucuresti

today23 Apr. 2024
E-FACTURA. E-TRANSPORT: SANCTIUNI. AMENZI. SOLUTII PRACTICE

Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit. Zilnic in Inboxul tau.

Vrei sa fii la curent cu cele mai noi articole despre Antreprenoriat, Economie, Imobiliare, Auto, IT&C si sa primesti GRATUIT Raportul Special:

"E-FACTURA. E-TRANSPORT: SANCTIUNI. AMENZI. SOLUTII PRACTICE"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Partenerii nostri

Te-ar putea interesa si

Rutina de dimineata a miliardarilor lumii: cum isi incep dimineata cei mai bogati si faimosi dintre pamanteni
Afla...

Rutina de dimineata a miliardarilor lumii: cum isi incep dimineata cei mai bogati si faimosi dintre pamanteni

today24 Apr. 2024
Cele mai profitabile afaceri de acasa, pentru cine se pricepe la internet si limba engleza
Business

Cele mai profitabile afaceri de acasa, pentru cine se pricepe la internet si limba engleza

today24 Apr. 2024
Cum recunosti o teapa in imobiliare: verifica asta inainte sa faci actele si sa dai banii
Imobiliare

Cum recunosti o teapa in imobiliare: verifica asta inainte sa faci actele si sa dai banii

today24 Apr. 2024
Impresie proasta la interviul de angajare: ce nu le place patronilor sa vada in prima zi
Interviurile Manager.ro

Impresie proasta la interviul de angajare: ce nu le place patronilor sa vada in prima zi

today24 Apr. 2024

Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit.
Zilnic in Inboxul tau.

Vrei sa fii la curent cu cele mai noi articole despre Antreprenoriat, Economie, Imobiliare, Auto, IT&C si sa primesti GRATUIT Raportul Special:

"E-FACTURA. E-TRANSPORT: SANCTIUNI. AMENZI. SOLUTII PRACTICE"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
x