Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Campaniile Manager.ro: Ce gradinita alegem? - Interviu Gradinita Mami si Tati


Campaniile Manager.ro: Ce gradinita alegem? - Interviu Gradinita Mami si Tati
de la 17 Feb. 2011
Campaniile Manager.ro: Ce gradinita alegem? - Interviu Gradinita Mami si Tati
Tags: gradinita privatagradinita de statgradinita bambicopiilimba englezalimba germanaparintigradinitagradinitegradinite bucurestigradinita mami si tati

"Sa fii copil e un lucru serios/ Nimic pe lume nu e mai frumos/ Nici un minut nu stai pe loc/ Poti sa zambesti si sa ai noroc/ Cand esti copil, viata e un joc". Acesta este mottoul Gradinitei Mami si Tati.


Multi parinti isi pun intrebarea care e cea mai buna solutie pentru copiii de varsta prescolara: sa-i duca la stat sau la privat? Exista argumente pro si contra de ambele parti.

Am pregatit un set de cinci intrebari la care speram ca ne vor raspunde sincer cateva dintre gradinitele de top din Bucuresti, pentru a ne face o idee mai clara despre diferenta de nivel educational si de dezvoltare personala a copilului pe care ne-o promit acestea.

Saptamana aceasta, ne-a raspuns invitatiei Gradinita Mami si Tati.

1. Care este curriculum-ul abordat? Cel de stat sau acesta este completat cu practici curriculare din scolile din strainatate (britanice, de exemplu)?

Curriculumul abordat este cel de stat pentru toate grupele, completat cu practica curriculara si programa germana pentru grupa de germana intensiv.

2. Cum alegeti personalul didactic si pe cel de sprijin? Trebuie educatoarele sa treaca de un test psihologic?

Personalul didactic din Gradinita Mami si Tati este format din 3 profesoare in invatamantul prescolar, cu gradul didactic definitiv si II, cu vechime in invatamantul prescolar, 1 consilier psiho-pedagogic, 1 profesoara de limba germana, 3 ingrijitoare, 1 asistenta medicala, 1 bucatar si 2 soferi.
In ultima perioada nu ne-am confruntat cu fluctuatii de personal, incercand sa fidelizam personalul si sa construim o echipa unita si bine pregatita profesional. O educatoare buna este acea educatoare care poate transmite copiilor informatii adaptate nivelului de varsta al fiecaruia, tinand seama de particularitatile individuale ale fiecarui copil , care trateaza copiii din grupa cu atentia cuvenita, calm, afectiune, in asa fel incat copiii sa se simta ca acasa.

Conceptul "Mami si Tati" are in centrul sau tocmai nevoia  de a suplini lipsa parintilor din timpul zilei, prin personalul calificat al gradinitei.

3. Ce fel de program oferiti? Acoperiti vacantele, week-end-urile?

Programul scurt este cuprins intre orele 8.00 si 14.00 (include mic dejun, pranz si gustare de fructe), iar programul lung este cuprins intre orele 8.00 si 18.00 cu posibilitatea prelungirii pana la orele 19.00 (aditional oferim o gustare de dupa-amiaza, dupa somn). Gradinita noastra ofera si posibilitati de transport cu microbuzul propriu.
Gradinita nu are o perioada stabila de vacanta, oferind practic posibilitatea de a primi copiii in tot timpul anului.

Putem oferi contra cost si program de week-end (sambata) cu cercuri tematice.

4. Cum interactionati cu parintii? Cum ii informati in legatura cu progresul copiilor? Tineti cont de feed-back-ul lor?

Comunicarea se face in mai multe moduri: verbal in timpul saptamanii, prin sedinte individuale sau colective  semestriale, prin email si indeosebi prin comunicarea scrisa saptamanala (notite ale educatoarelor in caietele individuale ale copiilor).

Gradinita noastra a pus totodata la dispozitie o  Cutiuta a Sugestiilor pentru parinti, aflata chiar la avizier.

Propunerile pertinente ale parintilor au fost luate in considerare si aplicate (exemplu: propuneri privind meniul si diversitatea lui).

5. Cum manageriati conflictele intre copii, intre copii si educatoare? Exista o politica interna in acest sens? Ce faceti cu copiii agresivi, obraznici?

Modul de abordare a conflictelor este unul individual, tinand seama de fiecare caz in parte. Totodata in gradinita se desfasoara saptamanal 1 sedinta gratuita (de grup) de consiliere psiho-pedagogica a copiilor. Exista de asemenea si posibilitatea efectuarii (contra cost) de sedinte de consiliere individuala.

Nu avem cazuri de conflicte intre copii si educatoare, intrucat modul de abordare este unul potrivit si adecvat fiecarei personalitati.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele

Rating:


Nota: 5 din 5 - 1 vot.
Manager


Newsletter zilnic GRATUIT
7 modele de contracte si formulare - actualizate conform GDPR 2019
Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul Manager.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
Top imagine

Comentarii

0 comentarii


Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

Top imagine
Newsletter zilnic GRATUIT
7 modele de contracte si formulare - actualizate conform GDPR 2019
Aboneaza-te la newsletterul Manager.ro si primeste ultimele noutati pe email.

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit  "7 modele de contracte si formulare - actualizate conform GDPR 2019".


Recomandari MANAGER.RO


Cele mai citite stiri
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit.
Zilnic in Inboxul tau.
Vrei sa fii la curent cu cele mai noi articole despre Antreprenoriat, Economie, Imobiliare, Auto, IT&C si sa primesti GRATUIT Raportul Special:

"7 modele de contracte si formulare - actualizate conform GDPR 2019"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016