50 de citate din partea antreprenorilor tineri si bogati

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
50 de citate din partea antreprenorilor tineri si bogati 50 de citate din partea antreprenorilor tineri si bogati
de Manager.ro la 22 Oct. 2013
Urmareste-ne pe Google News
citatesuccesantreprenoriantreprenoriatfacebooktimp

Ce se intampla in mintea unui antreprenor de 25 de ani, care a devenit miliardar? Unele din urmatoarele citate va vor inspira, altele va vor oferi informatii utile si cateva s-ar putea sa va puna pe ganduri.

Antreprenorii de pe lista de mai jos si-au infiintat companiile in jurul varstei de 20 de ani si au obtinut un succes urias. Chiar si la 30 de ani, un antreprenor de succes trebuie apreciat in mod deosebit. 
 
Despre inceput
 
"Cea mai buna cale pentru mine a fost sa ma scufund si sa invat dintr-o lectie grea" - Pete Cashmore, Mashable
 
"Daca finalizezi mai intai lucrurile usoare, vei putea apoi sa inregistrezi un progres nemarginit" - Mark Zuckerberg, Facebook
 
"O misiune dificila este dusa la bun sfarsit doar dupa ce vezi de unde trebuie sa incepi" - Rand Fishkin, SEOmoz
 
"Catre orice antreprenor: Daca vrei sa faci un anumit lucru, fa-l chiar acum. Daca nu il faci, vei regreta" - Catherine Cook, MyYearbook
 
"Daca ai o idee, demareaza-o chiar astazi. Nu exista un moment mai bun decat acum. Asta nu inseamna ca trebuie sa renunti la jobul tau si sa imbratisezi complet o idee, inca din prima zi, dar orice progres mic reprezinta un pas inainte catre indeplinirea obiectivului" - Kevin Systrom, Instagram
 
"Totul a inceput din nimic" - Ben Weissenstein, Grand Slam Garage Sales
 
Despre "marea idee"
 
"Nu am idei marete. Uneori, am idei obisnuite, care functioneaza" - Matt Mullenweg, WordPress
 
"Sufar de halucinatia potrivit careia orice produs din imaginatia mea nu este doar posibil, ci si foarte aproape de a deveni realitate" - Sean Parker, Napster
 
"Alege ceva unic" - Angelo Sotiro, DeviantART
 
"Oamenii cred ca pentru a incepe o afacere, trebuie sa vina cu ceva nou si inovator, dar acesta reprezinta un mit - si deseori, mitul este popularizat de investitorii capitalisti" - Gurbaksh Chahal, RadiumOne
 
"Daca Google va invata ceva, este ca ideile mici pot fi mari" - Ben Silbermann, Pinterest
 
Despre menirea tanarului antreprenor
 
"Cred ca a fost foarte naiv la inceputul carierei mele, dar asta nu inseamna ca nu am stiut ce trebuia facut" - Matt Mickiewicz, 99Designs
 
"Nu conteaza cati ani de experienta ai in spate. Conteaza calitatea experientei acelor ani" - Jacob Cass, Logo of the Day
 
"Cu cat incepi mai devreme, cu atat ai mai mult timp sa gresesti" - Emil Motycka, Motycka Enterprises
 
"Nu exista niciun comitet care sa stabileasca: "Aceasta este persoana care poate schimba lumea si aceasta nu are har"; realizarea faptului ca oricine poate schimba lumea reprezinta primul pas. Al doilea pas tine de cum vei schimba lumea" - Adora Svitak, Flying Fingers
 
Despre risc
 
"Daca nu comiti greseli, atunci inseamna ca nu iei decizii" - Catherine Cook, MyYearbook
 
"Daca incepi cu nimic si termini cu nimic, atunci nu ai avut nimic de pierdut" - Michael Dunlop, Income Diary
 
"Cel mai mare risc este sa nu iti asumi niciun risc... Intr-o lume atat de dinamica, singura strategie care iti garanteaza esecul este neasumarea riscurilor" - Mark Zuckerberg, Facebook
 
"Nu lua decizii sub influenta fricii" - Jake Nickell, Threadless
 
Despre esec
 
"Am invatat, de asemenea, ca lectiile cele mai importante le invat din cele mai mari esecuri ale mele" - Gurbaksh Chahal, RadiumOne
 
"Cea mai dificila parte a misiunii de antreprenor este aceea ca vei esua de zece ori pentru fiecare succes" - Adam Horwitz, Mobile Monopoly
 
"Administrarea unui start-up seamana cu mestecarea unei bucati de sticla. Incepe sa iti placa gustul propriului tau sange" - Sean Parker, Napster
 
Despre obtinerea banilor
 
"Cred ca atunci cand nu te concentrezi asupra banilor ramai mai sanatos (psihic), deoarece, pe termen lung, risti sa innebunesti din cauza lor" - Kevin Systrom, Instagram
 
"Companiile pe care le admir cu adevarat sunt cele care dispun de o intelegere viscerala a motivului pentru care oamenii folosesc serviciile lor si stiu sa obtina bani, care stiu cum se simt oamenii si ce fac, intr-un anumit moment" - Ben Silbermann, Pinterest
 
"Produsele excelente se vand de la sine" - Kevin Systrom, Instagram
 
"Pentru a avea succes in mediul online, trebuie sa fii umil si sa profiti de oportunitati" - Angelo Sotiro, DeviantART
 
"Exista multi oameni bogati in lume. Exista insa foarte putini oameni care au privilegiul sa inventeze lucruri, pe care le vor folosi apoi miliarde de oameni" - David Karp, Tumblr
 
Despre pasiune
 
"Toti oamenii de succes pe care ii cunosc au devenit bogati deoarece au facut exact ceea ce si-au dorit" - Joe Penna, Mystery Guitar Man
 
"Orice este posibil, cat timp crezi in acel ceva" - Ashley Qualls, WhateverLife
 
"Ne ghidam mai des dupa convingere, decat dupa ratiune, deoarece ratiunea ne spune ca un anumit lucru este imposibil" - Daniel Ek, Spotify
 
"Gaseste un lucru care iti place si fa-l mai bine decat oricine altcineva" - Gurbaksh Chahal, RadiumOne
 
Despre sfaturile practice
 
"Sfatul meu principal este: invata sa programezi" - Mark Zuckerberg, Facebook
 
"Daca esti o parte integranta a internetului, atunci traieste pe internet" - Matthew Mullenwerg, WordPress
 
"SEO este o cursa, nu un sprint" - Neil Patel, Quick Sprout
 
"Nu accepta prea multe sfaturi. Multi oameni care ofera numeroase sfaturi - exista si exceptii, care se ghideaza dupa date concrete - cei mai multi oameni generalizeaza ceea ce au facut si spus ei, crezand ca este universal valabil" - Ben Silbermann, Pinterest
 
"Depaseste-ti limitele, de fiecare data" - Alex Maroko, Game Speed Insider
 
Despre social media
 
"Construirea si mentinerea unei audiente este cel mai important rol al social media" - Matthew Inman, The Oatmeal
 
"Cred ca fotografiile reprezinta un factor de succes pentru orice retea de socializare" - Kevin Systrom, Instagram
 
"Social media a crescut cu adevarat" - Kevin Rose, Digg
 
Despre startup-uri
 
"Urmatorul lucru maret este cel care determina ca ultimul lucru maret sa devina inutil" - Blake Ross, Mozilla
 
"Exista multe presiuni, care te obliga sa fii ca ultima companie care a avut succes" - Ben Silbermann, Pinterest
 
"Ritmul schimbarii pentru antreprenori se schimba incredibil de rapid si costul, respectiv riscul lansarii unui business sunt acum uimitoare. Capacitatea de a obtine un feedback din partea utilizatorului si de a te adapta la ceea ce vor consumatorii este total diferita, fata de trecut. Gasirea unei piete noi, sustinerea consumatorilor si transformarea unei idei intr-o afacere reprezinta o aventura extraordinara, in zilele noastre" - Matt Mickiewicz, 99Designs
 
"Fiecare startup ar trebui sa se adreseze unei probleme reale si dovedite a lumii. Daca ai o solutie pentru o problema comuna in randul oamenilor, vei vinde produsul in toata lumea" - Kevin Systrom, Instagram
 
"Strategiile de tranzitie sunt mult mai importante decat pregatirea pentru un anumit deznodamant" - Sean Parker, Napster
 
"Concuram cu noi insine, nu avem controlul asupra modului in care actioneaza alti oameni" - Pete Cashmore, Mashable
 
Despre simplitate
 
"Fiecare functie are un cost de intretinere si faptul ca avem putine functii ne permite sa ne concentram asupra aspectelor importante, sa ne asiguram ca functioneaza foarte bine" - David Karp, Tumblr
 
"Concentreaza-te asupra unui singur lucru si fa-l foarte, foarte bine; astfel, vei ajunge foarte, foarte departe" - Kevin Systrom, Instagram
 
"Trendul designului prin simplitate si accesibilitate in industria software-ului a prins aripi dintr-un singur motiv - lucrurile simple se vand, pot fi folosite si monitorizate mai usor" - Rand Fishkin, SEOmoz
 
"Cred cu tarie in nuantele de gri" - Blake Ross, Mozilla
 
"O functie implementata prost face mai mult rau decat situatia in care aceasta functie nu ar fi existat deloc" - Noah Everett, Twitpic
 
Despre succes
 
"Succesul este definit in unitati de fericire. Trebuie sa fim fericiti" - Jake Nickell, Threadless
 
"Succesul survine in urma muncii grele si a pasiunii, cu timpul. Daca muncesti foarte, foarte mult o buna perioada de vreme, vei fi rasplatit" - Stanley Tang, eMillions
 
"Rezolvarea unor probleme specifice, asta m-a motivat. Nu vreau sa am o cariera profesionala. Nu am fost interesat niciodata de acest aspect" - Sean Parker, Napster
 
"Sunt aici pentru a construi ceva pe termen lung. Restul reprezinta o distractie" - Mark Zuckerberg, Facebook

Ultimele NOUTATI

Ai incredere in terapie cum are terapeutul incredere in tine
Life Style

Ai incredere in terapie cum are terapeutul incredere in tine

today23 Apr. 2024
Semnal de alarma? Romanii investesc mai mult in crypto decat la Bursa de Valori Bucuresti
Banii tai - sectiune de educatie financiara

Semnal de alarma? Romanii investesc mai mult in crypto decat la Bursa de Valori Bucuresti

today23 Apr. 2024
Locuri de munca platite cu peste 2.500 - 3.000 de euro net in Romania: in ce judete se fac angajari
Companii

Locuri de munca platite cu peste 2.500 - 3.000 de euro net in Romania: in ce judete se fac angajari

today23 Apr. 2024
Ghidul angajatorului. Cum dovediti ca un salariat este incompetent?
Companii

Ghidul angajatorului. Cum dovediti ca un salariat este incompetent?

today23 Apr. 2024
3 motive pentru care firmele ar trebui sa mareasca an de an salariile angajatilor
Economie

3 motive pentru care firmele ar trebui sa mareasca an de an salariile angajatilor

today23 Apr. 2024
Ce beneficii primesc angajatii din privat inainte de Paste: 7 din 10 firme ofera cadouri
Economie

Ce beneficii primesc angajatii din privat inainte de Paste: 7 din 10 firme ofera cadouri

today23 Apr. 2024
4 trucuri de care sa tii cont in 2024 la renovarea bucatariei
Life Style

4 trucuri de care sa tii cont in 2024 la renovarea bucatariei

today23 Apr. 2024
Romanii n-au incredere nici in banci, nici in doctori, nici in bursa, dar investesc in scheme financiare
Analize

Romanii n-au incredere nici in banci, nici in doctori, nici in bursa, dar investesc in scheme financiare "minune"

today22 Apr. 2024
E-FACTURA. E-TRANSPORT: SANCTIUNI. AMENZI. SOLUTII PRACTICE

Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit. Zilnic in Inboxul tau.

Vrei sa fii la curent cu cele mai noi articole despre Antreprenoriat, Economie, Imobiliare, Auto, IT&C si sa primesti GRATUIT Raportul Special:

"E-FACTURA. E-TRANSPORT: SANCTIUNI. AMENZI. SOLUTII PRACTICE"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Partenerii nostri

Te-ar putea interesa si

Locuri de munca platite cu peste 2.500 - 3.000 de euro net in Romania: in ce judete se fac angajari
Companii

Locuri de munca platite cu peste 2.500 - 3.000 de euro net in Romania: in ce judete se fac angajari

today23 Apr. 2024
Ghidul angajatorului. Cum dovediti ca un salariat este incompetent?
Companii

Ghidul angajatorului. Cum dovediti ca un salariat este incompetent?

today23 Apr. 2024
3 motive pentru care firmele ar trebui sa mareasca an de an salariile angajatilor
Economie

3 motive pentru care firmele ar trebui sa mareasca an de an salariile angajatilor

today23 Apr. 2024
Ce beneficii primesc angajatii din privat inainte de Paste: 7 din 10 firme ofera cadouri
Economie

Ce beneficii primesc angajatii din privat inainte de Paste: 7 din 10 firme ofera cadouri

today23 Apr. 2024

Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit.
Zilnic in Inboxul tau.

Vrei sa fii la curent cu cele mai noi articole despre Antreprenoriat, Economie, Imobiliare, Auto, IT&C si sa primesti GRATUIT Raportul Special:

"E-FACTURA. E-TRANSPORT: SANCTIUNI. AMENZI. SOLUTII PRACTICE"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
x