LIVE TEXT Fed Cup 2019: Romania-Franta 2-1. Halep reuseste o victorie istorica dupa 3 ore dramatice

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Magda Florea la 21 Apr. 2019
Urmareste-ne pe Google News
fed cup 2019caroline garciasimona halepmihaela buzarnescutenis

Simona Halep (2 WTA) a reusit o victorie de-a dreptul uluitoare in meciul cu Caroline Garcia din Fed Cup. Romanca s-a impus in trei seturi dramatice, intinse pe durata a trei ore, scor 6-7 (6). 6-3, 6-4. Romania e in avantaj in duelul cu Franta, 2-1, in continuare urmand meciul dintre Irina Begu si Kristina Mladenovic.

Dupa prima zi a intalnirii din semifinalele FedCup, Franta si Romania sunt la egalitate, scor 1-1. Simona Halep a invins-o in minimum de seturi pe Kristina Mladenovic (66 WTA), castigand cu 6-3, 6-1, dupa o ora si 41 de minute de joc. Azi, misiunea Simonei a fost una mult mai complicata. A dat pe peste Caroline Garcia, o jucatoare avantajata de conditiile indoor din sala de la Rouen. Revenita la lot la insistentele capitanului-nejucator Julien Benneteau, Garcia a facut un meci solid cu Mihaela Buzarnescu.

Dupa victoria de ieri a Simonei, Mihaela Buzarnescu, locul 30 WTA, a fost invinsa, cu scorul de 6-3, 6-3, de Caroline Garcia, locul 21 WTA, in al doilea meci al semifinalei FedCup Franta - Romania de la Rouen. Tot astazi, dupa meciul dintre Halep si Garcia, Buzarnescu o va intalni pe Mladenovic, 66 WTA.

Duminica au loc urmatoarele meciuri:

Caroline Garcia, locul 21 WTA - Simona Halep, locul 2 WTA;
Kristina Mladenovic, locul 66 WTA - Mihaela Buzarnescu, locul 30 WTA;
Caroline Garcia/Kristina Mladenovic - Irina Begu/Monica Niculescu (capitanii celor doua echipe pot opera schimbari in randul jucatoarelor care vor evolua in aceste partide).

Invingatoarea din aceasta intalnire va evolua cu Australia, care a castigat semifinala Fed Cup impotriva Belarusului.

Caroline Garcia, locul 21 WTA - Simona Halep, locul 2 WTA

Raportul meciurilor directe e unul covarsitor in favoarea Simonei Halep, care o conduce pe Caroline Garcia cu 5-1. Ultima oara, cele doua s-au intalnit in 2018, in „sferturi” la Montreal, iar romanca s-a impus cu 7-5, 6-1. Pe zgura, cele doua s-au infruntat o singura data, la Roma, in 2018, cand Simona a fost de asemenea invingatoare, 6-2, 6-3.

LIVE TEXT Halep-Garcia

Game, Set Halep! Bravo, Simo! Scor final Simona Halep - Caroline Garcia 6-7 (6), 6-3, 5-4

5-4, Break Halep: Halep reuseste break-ul, profitand putin de doua duble greseli facute de Garcia.

4-4, Game Halep: Simona iese dintr-o situatie deosebit de dificila si egaleaza la 4, dupa ce a reusit un pasing extaziant si un forehand fara greseala

3-4, Game Garcia: Halep incearca din nou sa se apropie decisiv pe serviciul frantuzoaicei, dar Caroline Garcia a gasit din nou metoda pentru a evada si a reveni in avantaj. Condusa cu 30-40, Halep a tratat cu lejeritate un retur care ar fi putut s-o puna intr-o pozitie convenabila, iar frantuzoaica revine la conducere

3-3, Game Halep: Halep a avut noroc si a castigat usor acest game.

2-3, Game Garcia: Presiunea finalului de meci incepe sa se resimta pentru ambele jucatoare care nu reusesc sa se desprinda la scor prea mult timp, si nici sa acumuleze mai mult de un punct una in fata celeilalte. Cu siguranta ne asteapta un final de meci care ne va tine cu sufletul la gura

2-2, Game Halep: Simona salveaza o minge de break cu ajutorul serviciului si reuseste apoi sa egaleze la doi dupa un forehand ratat de Garcia

1-2, Game Garcia: Frantuzoaica reuseste sa se departeze din nou la scor de romanca noastra cu un nou game castigat fara mare dificultate

1-1, Game Halep: Simona isi adjudeca un nou game si restabileste egalitatea.Simona a salvat si doua mingi de break ale adversarei

0-1, Game Garcia: Frantuzoaica nu acuza pierderea setului secund si incepe extrem de montata mansa decisiva. Jucatoarea din Franta serveste excelent si inchide game-ul cu un o lovitura naucitoare de dreapta in lung de linie

A inceput setul decisiv, Caroline Garcia la serviciu!

6-3, Game, Set Halep!!! Bravo, Simona! Halep incepe game-ul sub imperiul emotiilor si rateaza o minge facila de la fileu, dar se regrupeaza si revine formidabil de la 0-30. Un rever uluitor in lung de linie si un forehand superb ii aduc Simonei setul secund, la cea de-a treia minge avuta. Vom avea set decisiv, tensiunea e greu de suportat atat in sala, cat si in fata ecranelor. Se joaca de mai bine de doua ore!

5-3, Break Halep: Simona reuseste sa se desprinda din nou in setul secund si va servi in scurt timp pentru a inchide mansa. Simona a jucat ireprosabil de la 30-30 si, in ciuda serviciilor excelente ale frantuzoaicei, a reusit sa reintre bine in puncte si sa domine cu lovitura de forehand!

4-3, Game Halep: A fost un game cu o incarcatura psiholigica aparte, pe care Simona a reusit sa-l gestioneze eficient. Ajutata de serviciu, dar si de backhand-ul care a functionat mai bine decat in precedentele trei game-uri, Halep opreste hegemonia frantuzoaicei din mansa secunda.

3-3, Game Garcia: Frantuzoaica serveste solid si nu ii permite Simonei sa se apropie. Precum Halep in primul set, Garcia gaseste resurse pentru a se restabili dintr-o situatie ingrata

3-2, Break Garcia: Game extrem de echilibrat jucat pe serviciul Simonei, unul la finalul caruia frantuzoaica reuseste sa faca break. Se joaca in continuare la o intensitate aparte in sala Kindarena din Rouen, cele doua jucatoare fiind aproape inseparabile. Halep a avut sanse sa se distanteze la 4-1, dar Garcia a recuperat si a izbutit break-ul, lovind foarte plasat cateva mingi la care Simona n-a mai gasit raspuns

3-1, Game Garcia: Frantuzoaica pune capat seriei negative din setul secund si castiga primul sau game din aceasta mansa, ajutata si de un serviciu foarte bine plasat

3-0, Game Halep: Simona joaca absolut impresionant in acest start de set secund. Jucatoarea noastra a manageriat excelent situatia de la 40-30, a fortat-o pe Garcia sa greseasca si are acum un avantaj linistitor.

2-0, Break Halep: Simona pare sa fi trecut peste dezamagirea ratarii setului secund. Jucatoarea noastra incepe excelent si reuseste break-ul, unul realizat la zero. Halep a reusit pe parcursul game-ului doua lovituri de exceptie, cu care a naucit-o complet pe Garcia

1-0, Game Halep: Simona incepe cu dreptul cel de-al doilea set si trece in avantaj dupa un game in care s-a aflat in control total pe propriul serviciu

A inceput setul secund, Halep se afla la serviciu!

Break:

6-6 (6-8): Simona Halep trimite o minge usoara in banda fileului, iar primul set e adjudecat de Caroline Garcia!
6-6 (6-7): Halep aluneca pe zgura si pierde punctul, oferindu-i Carolinei Garcia o minge de set. Simona s-a enervat si a aruncat racheta, fiind nemultumita de suprafata. Imediat, se declanseaza din tribune un cor de huidueli venite din partea francezilor
6-6 (6-6): Garcia loveste agresiv, salveaza mingea de set a Simonei dupa ce fortat-o pe Halep sa greseasca cu lovitura de backhand
6-6 (6-5): Simona finalizeaza nemilos cu forehandul din preajma fileului are acum minge de set
6-6 (5-5): Simona Halep nu cedeaza, reuseste sa egaleze la 5
6-6 (4-5): Caroline Garcia abordeaza curajos o minge, loveste aproape de tusa, iar Simona nu reuseste sa blocheze atacul
6-6 (4-4): Simona Halep loveste adanc, se napusteste in ofensiva si reuseste sa egaleze la 4 in tie-break
6-6 (3-4): Garcia are noroc, e ajutata de banda fileului si face mini-break
6-6 (3-3) Simona face un pas in fata, constienta ca trebuie sa atace pentru a egala. Iar eforturile ei dau roade, o forteaza pe Garcia sa greseasca
6-6, (2-3): Garcia finalizeaza superb, cu backhand-ul, o minge lovita scurt de Simona, iar frantuzoaica trece in avantaj
6-6, (2-2): Frantuaozica dicteaza ritmul punctului si egaleaza la doi, dupa un schimb in care a fost in permanenta in ofensiva
6-6, (2-1): Garcia recupereaza frumos un atac al Simonei si se apropie pe tabela
6-6, (2-0): Greseala cu backhand-ul a frantuzoaicei, Simona se desprinde
6-6, (1-0):Halep profita de o eroare a adversarei si trece in avantaj

6-6, Game Halep: Simona Halep salveaza in mod uluitor trei mingi de set ale adversarei sale si trimite setul in tie-break! Halep a castigat doua schimburi de o intensitate animalica, iar romanii din tribune s-au dezlantuit complet

5-6, Game Garcia: Caroline revine la jocul din startul meciului de parca nimic nu s-ar fi intamplat. Frantuzoaica variaza inspirat loviturile, o ademeneste pe Halep cu o scurta de mare efect si trece din nou in avantaj, dupa indelungi momente de colaps. Presiunea se muta, din nou, in terenul Simonei, care va servi pentru a trimite setul in tie-break

5-5, Break Garcia: Simona a condus cu 30-0, a fost la doar doua puncte de castigarea setului, dar cateva greseli nefortate comise de Halep au ajutat-o pe Garcia sa faca break-ul si sa puna capat seriei negative

5-4, Break Halep: Cine ar fi crezut? Simona mai face un break si trece pentru prima oara in avantaj in acest meci. Halep a pus presiune imensa pe Garcia, al carei joc s-a dezintegrat aproape total in ultimele minute. Simona a fost dominanta, a atacat in permanenta si a castigat al cincilea game la rand

4-4, Game Halep: Simona egaleaza spectaculos, dupa ce a fost condusa cu 0-4! Jucatoarea noastra a facut un game excelent pe propriul serviciu si reueste sa restabileasca egalitatea, ipostaza ce parea improbabila in urma cu cateva minute

3-4, Bravo, Simona! Halep recupereaza si cel de-al doilea break, gratie unui joc mult mai compact si agresiv decat in startul meciului. Simona a dictat ritmul punctelor cu lovitura de forehand, iar Garcia si-a pierdut brusc din aura de invincibilitate etalata in primele 4 game-uri ale partidei. Simona serveste acum pentru a egala la 4

2-4, Game Halep: Romanca si-a schimbat complet registrul jocului fata de startul de meci modest. E mult mai prezenta in joc, a inceput sa loveasca mai agresiv, fapt care o ajuta sa-si adjudece cel de-al doilea game consecutiv

1-4, Break Halep: Simona da primele semne de revenire abia in cel de-al cincilea game al setului. Jucatoarea noastra profita de 3 greseli nefortate ale adversarei sale, care s-a relaxat in acest game, si reuseste un break la zero, ce se poate dovedi o adevarata pastila de moral in urmatoarele minute

0-4, Break Garcia! De nerecunoscut. Asa se prezinta jocul Simonei in aceste momente, unul ezitant, fara intensitate si dominat de greseli nefortate. Garcia returneaza adanc, o impinge pe Halep mult in spatele liniei de fund si reuseste inca un break

0-3, Game Garcia: Frantuzoaica serveste impresionant in acest start de meci, element care o ajuta sa castige cel de-al treilea game la rand. Garcia isi consolideaza avantajul dupa un game castigat fara emotii, la 15

0-2, Break Garcia: Caroline reuseste sa castige pe serviciul Simonei, la capatul unui game in care initiativa i-a apartinut doar ei. Garcia a condus cu 40-15, a irosit initial cele doua mingi de break, dar a revenit ulterior si  izbutit break-ul

0-1, Game Garcia: Frantuzoaica face un game inaugural solid, in care a aplicat multa lungime loviturilor sale. Inclusiv serviciul Carolinei Garcia a mers bine in acest game, aspect care a deranjat-o pe Halep.

A inceput meciul! Caroline Garcia se afla la serviciu!

Halep si Garcia sunt la incazire, iar meciul sta sa inceapa! Emotiile sunt uriase in sectorul romanilor din tribune!

Sursa foto: gsp.ro