Game Over pentru magistrati - Bolojan ii trimite la pensie la 65 de ani, de la 48, si le plafoneaza pensiile sub nivelul salariului pe care l-au avut in activitate, la doar 70%
reforma pensiilor specialepensiile magistratilor plafonatevarsta de pensionare magistratiangajarea raspunderii guvernului bolojan
Guvernul Bolojan a deschis un nou capitol controversat al reformei justitiei, dupa ce si-a angajat raspunderea in Parlament pe cinci proiecte esentiale, printre care se afla si reforma pensiilor magistratilor. Unul dintre cele mai discutate aspecte ale noilor masuri prevede modificarea radicala a regimului de pensionare al magistratilor. Astfel, acestia vor fi obligati sa iasa la pensie abia la 65 de ani, fata de 48 de ani, cum se intampla pana acum, iar pensiile lor vor fi plafonate la 70% din salariul avut in activitate.
Aceasta schimbare vine intr-un moment in care pensiile magistratilor au fost un subiect de controversa in Romania, fiind considerat un privilegiu nejustificat de multi dintre cetateni.
Premierul Ilie Bolojan a sustinut ca reforma nu este un atac asupra magistratilor, ci o masura de echitate si restabilire a increderii in sistemul judiciar.
"Magistratii ies la pensie la 47-48 de ani. Prin reforma, va exista o perioada tranzitorie de 10 ani, la finalul careia pensionarea se va face la 65 de ani”, a precizat Ilie Bolojan.
Pensiile magistratilor: de la 48 la 65 de ani si plafonarea la 70% din salariu
Pana in prezent, magistratii se pensionau la varste mult mai tinere, in jurul varstei de 48 -50 de ani, un sistem care a starnit nemultumiri legate de inegalitatile si privilegile care se formau in jurul acestora. In cadrul noii reforme, Guvernul a decis sa inlocuiasca regimul actual cu unul mai apropiat de cel al altor categorii profesionale din Romania. Astfel, in urmatorii 10 ani, magistratii vor beneficia de o perioada de tranzitie, in care vor ajunge treptat la varsta standard de pensionare de 65 de ani.
Aceasta inseamna ca niciun magistrat nu va mai putea sa se pensioneze inainte de aceasta varsta, o schimbare semnificativa care urmareste sa asigure o continuitate mai mare in sistemul judiciar si sa reduca numarul de pensionari premature.
Pe langa aceasta schimbare importanta in privinta varstei de pensionare, Guvernul a mai introdus si plafonarea pensiilor magistratilor la 70% din salariul avut in activitate. In prezent, magistratii incaseaza 80% din salariul brut aflat in plata, ceea ce inseamna mai mult decat salariul.
Masura a fost explicata de premierul Ilie Bolojan drept una necesara pentru a asigura un tratament echitabil in raport cu alte categorii de angajati din sectorul public si pentru a evita discrepantele majore care existau intre veniturile active ale magistratilor si pensiile acestora.
"Am plafonat cuantumul pensiei la 70% din salariu. Am vazut protestele magistratilor. Nu e o lege impotriva lor, ci pentru echitate si pentru increderea in justitie”, a mai afirmat premierul.
Cum se va derula perioada de tranzitie?
In urma reformei asumate de Guvern, procesul de implementare se va face cel mai probabil treptat, astfel incat magistratii care se afla deja in activitate nu vor fi afectati imediat de aceste schimbari. Perioada de tranzitie de 10 ani va permite ajustarea varstei de pensionare, iar in aceasta perioada pensionarile vor avea loc la varste tot mai inaintate, pana la atingerea pragului de 65 de ani. Totodata, masura privind plafonarea pensiilor se va aplica gradual, astfel incat cei care beneficiaza deja de pensii mari sa nu fie afectati imediat, dar in mod cert in urmatorii ani se va crea o uniformizare a pensiilor in sistemul public.
In ceea ce priveste impactul asupra sistemului judiciar, autoritatile spera ca acest pas va reduce numarul de plecari premature din functii si va ajuta la mentinerea unei continuitati si stabilitati in instantele din Romania. In plus, se spera ca magistratii mai in varsta vor aduce un plus de experienta si competenta, contribuind astfel la imbunatatirea calitatii actului de justitie.
Sursa foto: gov.ro