Manager.ro » Campanii sociale » Angajatii romani rup tacerea: Orele suplimentare nu se platesc, se recupereaza... la Pastele Cailor

Angajatii romani rup tacerea: Orele suplimentare nu se platesc, se recupereaza... la Pastele Cailor

de Adrian Popa la 10 Mar. 2011 Exclusiv

Angajatii romani rup tacerea: Orele suplimentare nu se platesc, se recupereaza... la Pastele CailorTags: angajati, firme, companii, locuri de munca, ore suplimentare, contract de munca, legislatia muncii, concediu

Cand s-a angajat la compania pentru care lucreaza, Nadiei i s-a promis ca orele suplimentare petrecute la serviciu vor putea fi recuperate, deoarece acestea nu se platesc. A stat zeci de ore peste program. Cand a avut insa nevoie de patru ore libere, seful i-a zis ca nu i le poate acorda pentru ca acest lucru inseamna echivalentul a o jumatate de zi de concediu. Compania este o multinationala, cu proprietar strain si cu sediul central in strainatate.


Cititi si: Angajatii romani rup tacerea: "Perioada mea de proba s-a prelungit de la o luna la cinci luni"
 
Iata scrisoarea primita la redactie de la Nadia: 
 
"Buna ziua,
 
Imi permit sa va scriu in urma unor probleme legate de programul normal de lucru si orele suplimentare.
 
Vreau sa va relatez o situatie intamplata la firma la care lucrez. In contractul meu de munca scrie clar ca am program de lucru de opt ore, care se desfasoara intre 9:00 si 17:00. Orele suplimentare efectuate se vor recupera, nu se vor plati.
 
OK, scris si facut. Am efectuat ore suplimentare nenumarate, stand chiar in unele zile si pana la ora 21:00. Problema este alta: avem si condica de prezenta cu timpul real de munca si o condica de prezenta cu timpul pe care ar trebui sa il efectuam, adica opt ore zilnic.
 
In momentul in care am vrut sa iau patru ore libere intr-o zi, mi s-a zis ca nu se poate, deoarece asta inseamna jumatate de zi de concediu... Se poate doar daca vreau sa iau doua ore dupa ora 15:00, ceea ce inseamna pentru ei un fel de permisie. Compania are proprietar strain si sediul central in strainatate.
 
La momentul in care am propus sa vedem cate ore suplimentare am efectuat si sa imi iau o zi libera, in conditiile in care activitatea in ziua respectiva nu depindea de mine, ei mi-au zis in felul urmator: ‘Pai stii, intr-o zi exista posibilitatea sa ai o ora libera, adica sa nu ai activitate in timpul programului. Ar trebui sa contabilizam si asta’. Raspunsul meu a fost ca nu sunt vinovata ca managementul nu este eficient, eu am programul de lucru de opt ore, opt ore stau, nu mai mult. 
 
Aceasta e situatia mea, si a celorlalti, la firma la care lucrez.
 
Va multumesc!"
Autor: Adrian Popa
Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!




Articole conexe:





Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton

Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Abonare newsletter Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul Manager.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Top Top imagine
Comentarii
43 comentarii



My oh My 2013-04-03 11:22:02

Multa prostie pe metru patrat intr-un spatiu inchis ermetic si reguli de penitenciar. Intr-un top al prostilor de acolo lider detasat este Contu Costel- gestionar cu 8 clase absolvite, urmat de Marian Badea-director cu studii de muncitor necalificat. Marea problema este ca in Iasi se gasesc tot timpul prosti mai prosti decat prostii amintiti, care sa se subordoneze regulilor impuse de Adelina Badea- regina prostilor.

eu ai atat 2012-08-22 09:40:34

Cam multi au acest ghinion. Din pacate sclavagismul de la MOBEXPERT IASI S.R.L. nu va disparea. Cu privire la dl. Contu Costel este si el un sclav fara scapare. Daca se schimba ceva acolo isi poate pune streangul singur din pacate pentru ca este un om terminat. D-na. Adelina este o persoana care stie sa foloseasca omul pentru persoana ei in binele ei. Mi se pare normal sa fie acolo unde este nu ca as apreciao ca director in schimb nu inteleg cum un dobitoc de sofer sotul doamnei nu dau numele care in trecut a fost un sofer simplu de curierat a putut ajunge in functia de director fara macar sa stie cu ce se ocupa. In fine asta este daca cineva stie sa dea din cur isi poate tine si catelusul pe langa pentru amuzament. Bafta celor care vor sa lucreze acolo pentru ca o sa aiba nevoie si doamne ajuta

Nenea ala rau 2012-08-21 01:52:32

Am avut si eu ghinionul sa fiu angajat la Mobexpert Iasi. Acolo, depozitul de marfa este un adevarat lagar de concentrare, la 45 de grade angajatii sunt obligati sa poarte salopete de iarna. Li se pune in urechi o casca prin care trebuie sa raspunda la apelul celor din showroom, daca aia vor apa, le duci apa. Sclavagism si feudalism curat! Ordinele se executa, nu se discuta, iar daca ai tupeul sa comentezi, este unu' Costel care a spalat masini la vulcanizare inainte de a aparea doamna directoare Adelina Badea in peisaj. Aceasta a considerat de cuviinta ca un spalator de masini poate avea atributii de conducator. Felicitari Mobexpert Iasi pentru profesionalism! Pacat de oamenii care dau mii de euro pe o mobila refuzata la export.

simplu-eu 2012-06-01 23:25:49

Lucrez la Mobexpert Iasi de aproape un an. Aici s-a format un adevarat clan format din rudele doamnei Adelina Badea, persoane fara pregatire , care au putere de decizie mai ceva ca Basescu. Sunt foarte incantata cand vad "pupincurismul" profesional practicat prin showroom. La fel de incantata sunt ca lucrez in cadrul unei companii de prestigiu . Toate par roz din exterior, clientul vede designul atractiv si plateste o mobila de 3 ori peste pretul pietei. Treaba merge ca pe roate: domnul Sucu isi umfla conturile iar doamna Adelina Badea isi face treaba cu prostii pe care i-a cununat.

toteu 2012-02-12 17:31:30

In tara asta se fura cat se poate chiar mai mult , cu orele neplatite de ex asta ma doare si pe mine lucrez la un Retail mare DOMO care aici la noi nu platesc orele suplimentare nici nu se pune problema sa intrebi asa cv ca-ti arata DOUA HARTII demisia sau ramai adica taci si ....,,, cum se spune sufera.
Astai Romania si romanii din ea din pacate .

Astru 2011-06-10 00:54:30

Eu lucrez poate, 14-17 ore pe zi.
Din ele, cam 95% sunt ore lucrate efectiv, restul, mini pauze.
As vrea sa vad un om lucrand 8 ore pe zi, minut cu minut. Din pacate eficienta firmelor este scazuta din cauza managementului defectuos si al angajatilor si de aceea sunt necesare ore suplimentare.
Normal, un angajat eficient, isi termina treaba de 8 ore in mai putin de 6 daca chiar le lucreaza.
Incercati sa discutati cu superiorii despre proiecte si termene. Cand le terminati sunteti liberi. O sa vedeti ca ceea ce nu realizati inainte de 10 ore, veti termina in 5, printr-o munca sustinuta. Avantaj atat pentru angajator, printr-o treaba rapid facuta si angajat, avand mai mult timp liber.

Victor 2011-04-18 15:14:47

E o treaba foarte bine gandita. Avem o economie normala, niste baieti destepti se apuca sa dea credite spunand ca economia e in boom ca peste 5 ani vom castiga de 10 ori totul e mirific, lumea intra in plasa si ia credite , apoi baietii destepti zic ca nu mai e o economie infloritoare ca suntem in criza. Cei ce nu accepta scavagismul pierd bunurile luate pe credit, posturile devin din ce in ce mai putine pe ideea ca iti iei un om bun la toate si il tii cat mai mult la treaba si mai vanate, practic acum avem multi mai putini oameni ce-si permit libertatea de a spune NU sau M-AM SATURAT. O alta sansa e sa-ti faci o afacere proprie, sa zicem ca vei reusi, daca devi periculos vei fi cumparat de o firma mai mare pe care ai putea sa o concurezi, dar cele mai multe sanse ai sa nu reusesti deoarece banii deja urmaresc anumite traiectorii. Suntem prinsi intr-un capitalism de monopol si nu prea vad cum sa iesim din el ! Problema e mondiala, in Ro se adauga si incompetenta autoritatiilor, dar problema nu e numai de aici, practic multinationalele controleaza financiar tarisoara noastra, iar statul ramane fara bani, si putini bani pe care ii mai are nu-i gestioneaza bine. Ajungi la vorba lui Moore din 'Capitalism - A love Story- In greed we trust

momo 2011-03-31 12:34:36

V-ati gandit sa nu lucrati decat cele 8 ore?... Adica sa va ridicati si sa plecati in momentul in care s-a terminat programul. Si pentru ore suplimentare aveti taria sa ziceti nu, cand se semneaza contractul de munca?...
Cei mai multi semneaza ca primarii. Nu ii intereseaza decat sa fie si el ,... sa munceasca undeva. Eventual se mai uita la suma trecuta la salariu. Ar trebui sa cititi mereu toti ce semnati. Si mai mult unde nu intelegeti sau vi se pare ca nu intelegeti ceva sa nu semnati pina nu sunteti convinsi voi insiva ca ati inteles si ca asa doriti sa fie. Orele suplimentare nu ajuta pe nimeni, decat sa-si ruineze sanatatea. Daca le acceptati nu veti fi decat poate cei mai bogati din cimitir.

Anca P 2011-03-27 11:02:45

In Iasi .... ITMul nu face controale la firmele mari!!!! Nu se complica ca e prea mare durerea de cap! Se duc la firmele care au 2-3 angajati si ii freaca pe aia pana scot o amenda ceva ca... na! nu-s toate documentele complete! La ROMPETROL TOT ASA SE LUCREAZA!!!!! NON STOP ca e statie peco doar!!!! Lucrezi 12 ore pe noapte si te ponteaza 8 ore. Cand i-am intrebat au zis ca se ponteaza orele suplimentare dar... nu in luna urmatoare : Dar cand oare????

Dannutz Iasi 2011-03-27 10:51:49

Salut tuturor!
Lucrez la Mobexpert IASI companie multinationala....... si nu numai, cu renume si cu reputatie D-ul Sucu si afacerile lui merg ffff bine!! Se lucreaza cate 9-10-11 ore pe zi in aceleasi conditii in care pe contract sunt semnate 8 ore din care o ora pauza si orele suplimentare ....se platesc! Am facut reclamatie la ITM si le-am povestit in nume anonim cum sta programul la aceasta firma! Au venit si spre uimirea mea au luat declaratii exact de la persoanele pe care le-am notat in cerere ca sunt rude cu directoarea Adelina Badea si sa nu ia de la acestia ca nu vor spune adevarul!!!! DA.... foarte multumit am fost cand am auzit ca inainte de a veni controlul d-na directoare stia si le-a spus tuturor: STITI CA PROGRAMUL ESTE DE * ORE DIN CARE O ORA PAUZA, DA??? Le-am multumit celor de la ITM tot in nume anonim si stam ca prostii tot cate 10 ore pe zi la munca!!!Mentionez ca este un flux imens de angajati la aceasta firma, vin si pleaca cand vad ce ratata de directoare este la sefie!!!!! SA traiasca Dul SUCU si Dna Badea Adelina.

lily 2011-03-21 15:02:07

cel ce vrea...poate 2011-03-14 11:05:45

Pai dupa ce am citit,va raspund:
Am dat in judecat "patronul" si am aratat Instantei cartelele de pontaj:Am intrebat de ce pontajul de la ITM este diferit de cel din cartele,unde erau 12/14 ore zilnic!Cum de pe cartela am 14 lucrate iar la itm am C in acea zi.
Instanta s-a pronuntat asupra modificarii datei de angajare cu pasta alba,dar mai exista si Organizatia Internationala a Muncii care defineste munca fortata si CEDO care are stipulate drepturile omului.
Eu m-am adresat acestora,voi ce faceti inafara de lamentari pe net?
Ia sa fie vreo 10 milioane de adresari,pe aceeasi speta!!
Ati citit legile?Conflictele de munca nu necesita taxe.
Lasati net-ul cu lamentari,treceti in justitie,in tara si apoi in europa!Deja cancelarul germaniei a luat atitudine contra practicilor de la noi si bulgari.Daca ar fi vreo 2 milioane de adresari la CEDO pe aceleasi spete...???
AAAAAA??????
Succes
MI SE PARE SUPER TARE CE AI SCRIS..............
Adevar graiesti!
Numai ca la noi in Romania toata lumea s-a invatat sa se plinga si atit,nu sa ia atitudine.De multe ori mi-am luat suturi in fund pentru faptul ca ce neplaceri am avut la servici le-am spus cui trebuia,dar ceilalti angajati taceau din gura cind era vorba sa fim uniti.Ca la noi in Romania la nimeni.Am vazut greve in Ungaria,in Slovenia..........uniti frate,L noi nu e asa.La noi asteapta toti sa vorbeasca unul,sa-si ia suturile in fund, dar sa beneficieze toti apoi de pe urma lui.Romanu-i "curva".Niciodata nu o sa ne mearga bine.Cei care se satura de sistem pleaca din tara.Asteapta poate totusi fac altii ceva si pentru ei!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Bafta!Si la mai bine!

Vasile 2011-03-15 20:46:43

La J.T.International, in vanzari este aceiasi problema legata de orele lucrate peste program

Dana S. 2011-03-15 14:47:00

Salile tribunalelor sunt pline.
Castigam procese eu am castigat deja!! Asa, si??!!!
Ce sa le facem?
Acesti hoti de buzunare ca asta sunt: imi baga mana in buzunar si-mi fura banii - sunteti de acord?, acesti hoti fura si statul, pt ca acesta prin alesii nostrii, le permite.

Asa ca, atunci cand vei castiga procesul si trebuie sa ii executi siliti pt ca altfel ii doare la basca, nu ai nici ce sa executi silit. Pt ca "amaratii" nici nu au rulaj de bani sau bunuri pe firma respectiva.

Se numesc inginerii economice, le fac majoritatea si ies bazma curata din orice proces.

Eu intentionez sa dau in judecata statul roman.

gheo 2011-03-15 10:09:48

ii dau dreptate lui Jane Doe 2011-03-15 09:03:46!
exista 2 posibilitati: sa-ti angajezi avocat si sa te vanda pe holul tribunalului...parti adverse si sa-ti piarda procesul cu "succesuri" sau sa te reprezinti singur/a si sa te faca judecatoarea in conditiile in care mercurialul spagii la judecatori este intre 4000 euro si contravaloarea unui apartament!!!! si eu am trecut printr-o sit similara angajatorul companie multinationala....
judecatorii fomisti si corupti li se rupe de justitia care este legata la ochi si inclina balanta dupa fosnetul banilor...

gheo 2011-03-15 10:09:46

ii dau dreptate lui Jane Doe 2011-03-15 09:03:46!
exista 2 posibilitati: sa-ti angajezi avocat si sa te vanda pe holul tribunalului...parti adverse si sa-ti piarda procesul cu "succesuri" sau sa te reprezinti singur/a si sa te faca judecatoarea in conditiile in care mercurialul spagii la judecatori este intre 4000 euro si contravaloarea unui apartament!!!! si eu am trecut printr-o sit similara angajatorul companie multinationala....
judecatorii fomisti si corupti li se rupe de justitia care este legata la ochi si inclina balanta dupa fosnetul banilor...

gheo 2011-03-15 10:09:44

ii dau dreptate lui Jane Doe 2011-03-15 09:03:46!
exista 2 posibilitati: sa-ti angajezi avocat si sa te vanda pe holul tribunalului...parti adverse si sa-ti piarda procesul cu "succesuri" sau sa te reprezinti singur/a si sa te faca judecatoarea in conditiile in care mercurialul spagii la judecatori este intre 4000 euro si contravaloarea unui apartament!!!! si eu am trecut printr-o sit similara angajatorul companie multinationala....
judecatorii fomisti si corupti li se rupe de justitia care este legata la ochi si inclina balanta dupa fosnetul banilor...

Elena 2011-03-15 09:06:32

Asa ne trebuie ! Stam si ne plangem de mila in loc sa luam atitudine ! Cei care in ' 89 au fost in strada ,sunt si acum, dar mai batrani cu 21 de ani; si mai neputinciosi. Daca ati fi alaturi de ei, daca ati avea curajul lor, poate v-ar fi mai bine.
Pana va rezolva problema un avocat ,sau o instanta veti fi somer in cel mai bun caz; si oricum nu o sa aveti bani sa va platiti avocatul. Va doresc sa aveti rabdare dela 7 dimineata pana la 21-22 seara si veti vedea ca lucrurile se rezolva de la sine. Cand vor pleca sau vor da faliment, veti cunoaste fericirea. Ati muncit pana la epuizare, viata de familiedaca mai exista este un esec, copilul este un strain pentru dvs., iar profesional esti un ....ratat. Mult succes in cariera !

Jane Doe 2011-03-15 09:03:46

Degeaba iti vei lua avocat, pentru ca in instanta nu vei avea castig de cauza, avand in vedere ca firma este mai puternic financiar decat tine. Am trecut printr-o situatie asemenatoare avand dovezi clare cu acte in regula, ca am lucrat peste program pt un proiect UE, iar in instanta am pierdut! Actualmente, lucrez intr-o nationala, aici ne baga in CFS o zi pe saptamana obligatoriu fara a ne face cerere de cfs in prealabil de catre fiecare angajat si ne obliga sa venim la servici la program. Daca vrem sa ne invoim, nu avem voie!!! Ni se spune: "Tu nu stii ca astea sunt regulile in aceasta firma?..."In Romania este ca in jungla! Daca faci sesizari la institutiile abilitate nu se iau masuri, iar daca dai in judecata pentru drepturile tale tot tu ai de platit! Multa bafta, oricum!!!

aceeasi 2011-03-15 05:28:02

draga veronica, acelasi lucru iti spun si tie, cauta un avocat specializat in conflicte de munca!!!!!!!!!!! acestia abia asteapta sa dea peste un astfel de caz sa spun asa "delicios" si te orientezi si tu, cine stie poate ca despagubirile te vor surprinde........................

aceeasi 2011-03-15 05:24:44

draga mea, cauta un avocat specializat in conflicte de munca, fa un contract cu el, asta sa nu cumva sa fie contactat de firma la care lucrezi si sa primeasca un comision mai mare decat iti permiti tu.
te va sfatui el ce trebuie sa faci, sa aduci dovezi, etc in asa fel incat sa fie valabile si legale, iar apoi ...........putere si cereti drepturile, iar daca va adunati mai multi, puteti oferi un comision mai mare si atunci reusita este mai mare! dar nu uita cheia este un avocat bun, specializat in conflicte de munca.

Veronica 2011-03-14 23:17:38

Buna, eu nu pot sa spun ca am alta situatie mai grozava, la angajare mi s-a spus ca am salarul sub forme de comisioan din vanzari , in contract e program de 8 ore dar s-a omis sa se spuna ca in fiecare zi vine masina si trebe sa fiu acolo la receptie adica la 4-5-6-7 dimineata , dar programul se incheie la 18 sau cind iti termini actele ! Lucrez de3 ani la o firma romaneasca cu capital romanesc, patroni romani ! Bani de concediu imi sunt calculati de minimul pe economie. Am colegi la care pur si simplu a venit de dimineata seful si le-a zis ca de azi nu mai lucra ! fara preaviz fara nici o explicatie ! Legea junglei ! Nu le pasa de ITM, Lege ! Iti spun in fata : avem spate tare , dute unde vrei ! E o firma vizitata de D-l Boc si Presedintele Romaniei Basescu !

moraru 2011-03-14 16:27:17

si la firma unde lucrez eu se paractica acelasi stil de "recuperare" a orelor suplmentare. dar noi mai avem si alta problema , inn fiecare luna primim salariul cu o inatarziere de cel putin 15 zile. Cine oare ne va achita dobanzile si penalizarile aferente facturilor si ratelor neplatite la timp ...Suntem sclavi cu acte in regula in tara pe care am dorit-o libera si minunata.

ana 2011-03-14 14:33:49

Stimata doamna DoinaP,

Eu nu afirm ca prin sfatul meu s-ar rezolva toate problemele - cel care se refera la faptul ca oamenii mai trebuie sa si economiseasca - pentru ca pe lumea asta sunt situatii si situatii...

Insa eu nu pot sa nu remarc ca romanii sunt niste consumeristi, si va dau mai multe argumente in legatura cu acest lucru:

- Fiecare sarbatoare la romani este prilej sa goleasca rafturile din supermaket-uri... imping niste carucioare burdusite cu toate tipurile de produse utile si neutile... si consuma toate porcariile, toate mancarurile nesanatoase, pline de substante care pot crea si dependenta de respectivul produs... Eu nu spun sa ramai nemancat... dar nici sa faci 10 zece feluri de mancare la Pasti sau Craciun...

- Chestia asta cu achizitia de produse e si o chestie mentala... Terapie prin shopping se numeste si chestia asta nu e valabila doar la femei... Sa ne gandim putin... dupa o saptamana de munca... lunga, obositoare, fortata, plina de insatisfactie... omul cauta o satisfactie in altceva... in produse scumpe... si, teoretic gustoase... in electrocasnice si telefoane, gadget-uri si alte prostii d'astea... ca adica, daca muncesc atat... sa nu merit si eu X obiect?! Si chestia asta am trait-o si eu fara sa constientizez! Cand lucram la X firma si aveam salariu frumusel... cheltuiam in disperare... Doamne, oare pe ce am cheltuit atat?! Ca propriu-zis nu am ramas cu nimic din timpul acela... dar, deh... iesiri in oras, prostii... Dupa reangajare, la salariu mic dar munca frumoasa... am taiat cheltuielile... si chiar nu duc lipsa la nimic... dar nici nu mai alint cu diverse... pana la urma, totul e relativ...

- O alta mentalitate la romani este ca daca vecinul de bloc si-a luat nu stiu ce masina, mobila... X obiect... "eu" de ce sa fiu mai prejos?! Si apoi face tot posibilul sa ia ceva si mai scump, si mai exotic... si chestia asta e reala... cum credeti ca se explica faptul ca in parcarea unor locuinte de confort scazut, garsoniere... stau parcate JEEP-uri?! Stiu persoane care preferau sa manace supa de crutoane ca sa isi cumpere nu stiu ce haine de fima... ca daca nu scrie X firma pe spate... parca nu esti important pe lumea asta...

- Fiecare parinte face alegeri exagerate din prea multa dragoste pentru copilul sau... pai, cunosc niste parinti care au o fetita de 6 ani... Pai, fetita aia are 16 papusi Barbie... nici nu mai stie cu care sa se joace!!!... are o camera plina cu tot felul de alte jucarii, plusuri... ce sa mai, zici ca e magazin... pai, oare e normal asa?! Voi credeti ca acel copil mai apreciaza o jucarie?! I-am cumparat o data un cadou... s-a jucat cu el 5 MINUTE si gata, s-a plictisit!!! Voi credeti ca acel copil isi va mai aduce aminte cand va fi mare ce jucarii a avut?! Mie nu mi-au cumparat atatea... Am avut 1 papusa mare... si vreo 2-3 mici, pai le tin minte si acum... si imi apreciez parintii enorm... pentru faptul ca ne-au iubit, nu pentru faptul ca nu ne-au luat toate chestiile nemaipomenite...

Eu incerc sa spun ca fiecare om are si o parte din vina pentru situatia in care se afla... evident ca mai exista si o doza nefavorabila a vietii, ghinioane si lucruri care nu pot fi controlate de vointa omului... Dar parte de vina ramane si in om si in alegerile si comportamentul sau.

Eu de asta am spus ca ar trebui o economisire si un trai mai modest. Ca valoarea unui om sta in alte lucruri, nu in ce mananca, cu ce se imbraca... ce masina, telefon are etc...

Ar trebui pe lumea asta o restabilire a valorilor cu adevarat importante...

iad 2011-03-14 13:18:43

Patronii din Romania fac ce vor ei......
dar si unii angajatii fac ce vor....respect ptr cei ce muncesc cu adevarat si interes.Noul cod al munci nu este rau este o copie a codului muncii din Austria de unde va scriu....
eu cand imi voi da drumul la firma nu voi face ca asa zisi patroni aceestea nu sunt patroni ci dictatori
Un adevarat patron respecta angajatii deoarece datoriita lor firma se ridica
cu respect fratilor din Austria
romaniidinafaratarii@yahoo.com

Snowball 2011-03-14 12:44:12

Ce ar fi sa publici ambele adrese cu organizațiile internaționale am mai multe pagini si promit sa le public

cel ce vrea...poate 2011-03-14 11:05:45

Pai dupa ce am citit,va raspund:
Am dat in judecat "patronul" si am aratat Instantei cartelele de pontaj:Am intrebat de ce pontajul de la ITM este diferit de cel din cartele,unde erau 12/14 ore zilnic!Cum de pe cartela am 14 lucrate iar la itm am C in acea zi.
Instanta s-a pronuntat asupra modificarii datei de angajare cu pasta alba,dar mai exista si Organizatia Internationala a Muncii care defineste munca fortata si CEDO care are stipulate drepturile omului.
Eu m-am adresat acestora,voi ce faceti inafara de lamentari pe net?
Ia sa fie vreo 10 milioane de adresari,pe aceeasi speta!!
Ati citit legile?Conflictele de munca nu necesita taxe.
Lasati net-ul cu lamentari,treceti in justitie,in tara si apoi in europa!Deja cancelarul germaniei a luat atitudine contra practicilor de la noi si bulgari.Daca ar fi vreo 2 milioane de adresari la CEDO pe aceleasi spete...???
AAAAAA??????
Succes

Valisa 2011-03-14 03:32:00

Ups...am uitat ceva important.

Nu de putine ori am fost trimisi obligatoriu in concediu fara plata cate o saptamana pentru ca, desi avea un profit frumusel, nu era multumit de profit. Nu era suficient ceea ce castiga.

Valisa 2011-03-14 03:21:21

Nadia nu este singura in aceasta situatie. Eu lucrez 2 zile pe saptamana intre 11 si 12.30, fara sa fiu platita si fara recuperare. Daca in schimb am nevoie sa ma invoiesc 3-4 ore de la servici patronul imi spune ca imi da doar fara plata 1 zi. Altfel nu este de acord. Si asta nu este totul. Daca fac cerere de concediu de odihna, mi se repeta acelasi lucru. In plus patronul imi reproseaza ca ar trebui sa fiu multumita ca am servici si ca ma plateste si ar trebui sa nu mai fiu "nesimtita"! sa ii mai cer si concediu.
Pe colegii mei ii mai cheama si sambata si duminica fara sa ii plateasca si fara ore de recuperare.
Mentionez ca aceste situatii sunt la ordinea zilei, inca de la angajarea mea in anul 2008.
Umilinta la care suntem supusi este din ce in ce mai greu de suportat. Cand s-a aflat prima oara de modificare Codului Muncii, patronul meu isi freca mainile de bucurie si ne spunea - pur si simplu razand - ca abia asteapta votarea lui.

sos 2011-03-13 19:12:10

A auzit cineva de firmele de paza si protectie?? In 99,99% din cazuri se lucreaza in ture de 12 cu 24, de sarbatori legale nici nu se pune problema, iar salariul este minimul pe economie. Chiar nu stiu organele de control ale ITM-ului? Ce gluma buna!

Ioan cel Drept 2011-03-13 17:22:15

Exact la fel este siruatia si la firma la care lucrez eu. SC Almetal SRL din Cluj Napoca. Simbata, duminica si de multe ori pina noaptea la 1-2. Ca de ... trebuie sa plece TIR-ul

cineva 2011-03-13 12:33:43

GARF, Si eu ca si multi dintre voi, am crezut in performante, in competente pe post, spirit de echipa si m-am inselat, tot incompetenta, prostia crasa, barfa, turnatoria omului!, nu a betonului, vanarea greselilor celorlati sunt valori cautate si acceptate acolo unde lucrez, culmea chiar la nivel inalt, desi nu ar trebui sa ma mai mire. A face proiecte impreuna este ceva ce numai in carti mai gasesti, a critica un material gata facut este insa o practica curenta, vorba aia, in locul tau faceam altfel, chiar daca pana sa fac eu nu a facut nimeni nimic din pricina ca...nu am timp. Ai dreptate GARF, lucrurile nu se schimba fiindca oamenii nu iau atitudine, dar vreau sa-ti zic ca eu am luat, am sanctionat lucrul dezorganizat, si efectul???? m-am ales cu imaginea pictata la director, care nu si-a pus intrebari de astea de finete gen...daca icsulescu barfeste/sapa pe altul, asta nu inseamna oare ca are prea mult timp liber, sau ca postul lui e inutil in organigrama? oare in timpul serviciului cand are timp sa discrediteze pe altul la directori, cine-i face treaba? oare nu ar trebui sa discut si cu celalalt sa imi fac o imagine globala???? Cat despre ITM, daca ar papa o paine din autofinantare, probabil ca si-ar da interesul mai mult, ca nu face angajatul nimic de capul lui in tara asta, ci totul este dictat de sus, daca indraznesti sa-ti spui parerea risti sa fii sanctionat de cei frustrati si incompetenti..............

DoinaP 2011-03-13 02:12:39

domnilor si doamnelor, eu stiu despre mine ca sunt "mama si tata prostilor si a ratatilor", pt. ca ma duc in fiecare zi la acelasi job infiorator de prost platit, la o companie romaneasca dar "de mare rasunet, nr. 1 in domeniu"electrocasnice...cred ca unii se prind. Nu-mi este frica sa spun, doar mi-e scarba.Contractul este pe 8 ore,si salariul stabilit mizerabil pentru cele 8 ore. In fiecare zi lucram 10 ore.La sfarsitul lunii, toti avem cate 2 ore X 5 zile X 4 saptamani=40 de ore +2 sambete X 5 ore neplatite =10 ore. In total, pentru un MIZERABIL numit patron, fiecare din noi muncim 50 de ore " DIN PASIUNE" ! Pana unde, pe scara ierarhica si legislativa se poate merge cu frauda si cu nesimtirea? Se stie ca suntem un singur schimb, de la 09 la 19 zilnic si se preda si se primeste la HR pontajul cu 8 ore in dreptul fiecaruia. Oare de ce nu sare nimeni sa zica "mai boilor, nu stiti matematica? de la 9 la 19 sunt 10 ore nu 8 !!"Nu, stiti care a fost replica data cuiva ? "pai da, dar ai 2 ore pauza" !!!Unde? Cand? Cine? 2 ORE??? Doamne, ce job mi-am gasit si eu sunt nerecunoscatoare!! : Niste nesimtiti !!
Dar altceva vroiam sa subliniez aici: mai, voi sunteti cu capul rau!! Ori sunteti prea tineri, idealisti si atunci va iert.Cum dracu poti sa spui , Ana, sa nu devii dependent de acelasi loc de munca, sa-ti faci rezerve de bani,si voi ceilalti care folositi doar sloganuri din carti? Pai daca te plateste atat de bine, incat poti sa-ti faci rezerve, nu mai pleci si nu te mai plangi, nu?? Eu am oaresice varsta, 40 -dar nu ma dau : , si sunt departe de a fi o pupincurista si nu am deloc atitudine de sclav, desi asta sunt, ca noi toti dealtfel, dar, in afara de asta, am 2 copii acasa, elevi, si cum as putea sa rup usa odata si sa plec de la munca si sa stau acasa pana imi gasesc ceva mult mai bun ? Si lor ce le spun cand le vor trebui la scoala de toate, inclusiv hrana de toate zilele? Deci, asta ma face sa merg intr-un loc in care ceea ce fac , fac cu placere, dar cand vine ziua de leafa, iar imi dau seama cat de proasta sunt!
Si mai spuneti voi ceva aici, fooaaarte interesant: SOLIDARITATE!! oau, unde ? la noi?? Nu cred, sau poate aveti voi noroc mai mult ca mine! Exemplu: cativa ani, am fost cu modestiesefa unui grup de vreo 10 colegi. Bine inteles, faceam ore suplimentare cu duiumul ca sa terminam ce aveam de facut pentru companie,desi munceam cele 8 ore de lesinam, dar ne-au incalecat si ne mareau comenzile pana devenea imposibil. La sfarsit de luna , ce sa vezi? mai putin decat salariul de baza! si nu odata! Apoi, intram eu cu justificari, ca aveau nesimtirea sa ma intrebe de ce am ramas peste program. La un moment dat am propus sa ne mareasca salariile pentru ca munca se inzecise cu aceeasi oameni si profitul lor la fel.NU au acceptat nu era ""criza " si noi a trebuit sa continuam sa ramanem peste program si la sfarsitul lunii sa ma milogesc pentru toti.
I-am adunat pe toti cei10 oameni si le-am propus sa ne scriem toti cererile de preaviz cu motive cu tot, sa le trimitem la sediu prin fax si aproape ca le garantam ca pana in a 14-a zi sigur isi vor schimba atitudinea si macar ne vor mari salariile chiar daca poate vom sta peste program in continuare.Daca nu credeam ca rezolv ceva in favoarea oamenilor, nu le-as fi riscat serviciul.Nu v-am spus ca pe vremea aceea aveam cu 1 milion si ceva mai mult ca ei, si aveam vreo 2 caractere proaste care aveau grija sa nu-mi iau niciodata salariul fara sa ma faca sa simt cu varf si indesat milionul ala.Ce credeti ? A vrut vreunul? NU!! Sa ne unim? ce-i aia? nu mai bine sa ne barfim? sa formam gasti? daaaa! Pai e mai romanesc asa! Deci, intelegeti-ma de ce sunt suparata pe sloganurile voastre : sa ne unim, sa nu mai fim sclavi,...etc. Pai asa ne-am nascut!
Repet: doar daca sunteti foarte tineri, va cred! Daca e asa, cautati-va, mama, si plecati afara la munca sa nu faceti greseala mea, ca anii trec si nu vi-i mai da nimeni inapoi, iar situatia la noi nu se va schimba in bine pentru "carnea de tun" niciodata.
Cu drag si amaraciune, D

simona 2011-03-12 22:39:44

Nu doar in companiile multinationale se practica asta...ci si la bugetari....
de 6 ani muncesc la stat si nu am ore suplimentare ,sarbatori legale sau weekenduri platite....
tin sa mentionez ca sunt asist .maternal....nu pot da copiii afara la sf de saptamana si dupa ora 16,nu?

Maria 2011-03-12 14:07:42

Eu am invatat sa muncesc din reflex. Am devenit un mutant. Dupa ce au plecat doua colege, am preluat activitatea lor, pentru ca posturile au fost blocate, dar am ramas cu acelasi salariu, cel mai mic salariu, iar conducerea centrala nu se sinchiseste de faptul ca as putea sa ma imbolnavesc de epuizare. Am doua facultati si un master in domeniul in care muncesc. Sunt angajata la nivel de studii medii. Asa se munceste in capitalism si mai ales in companiile multinationale. Nu mai este apreciata loialitatea, nici constiinta lucrului facut temeinic. Probabil voi decide sa plec, desi am refuzat cateva posturi bune, tocmai pentru ca am incredere in oameni si nu am incetat sa sper ca aceia care isi fac datoria cu multa constiinciozitate, vor fi apreciati ca atare.

garf 2011-03-12 11:42:39

Da !Si eu am procedat ca d-na Nadia si am fost data afara.Colegii mei ,insa, care faceau ore suplimentare gratis si dormeau pe acolo , au ramas mai departe pe plantatie.Asta e cuvantul !PLANTATIE !!!Eram ca sclavii pe plantatie !!Fostii mei colegi de la MARELE GRUP de firme Izometal-Confort Timisoara si acuma sunt sclavi.Dar le place.Isi merita soarta .Nu le plang de mila.Asa suntem noi romanii !
Patronul, Cornu Georgica ,i-a dresat ca acusi aduc si bani de acasa numai sa vina la lucru.Oamenii astia au probleme mari.Indura si cele mai josnice umilinte, indura sa fie calcati in picioare zilnic si sa fie batjocoriti.Mie personal cand lucram la Confort Timisoara mi se taia din salar, ore suplimentare oricum nu faceam, tocmai de aceea eram mutata dintr-o parte intr-alta sistematic.Eram oaia neagra.Toti se uitau la ceas dezaprobator la ora patru cand plecam acasa.Toti erau cu ochii pe mine.Ma faceau sa ma simt ca un infractor.Eu de fapt doar mergeam acasa la familie, incheiasem programul de lucru de opt ore.Imi terminasem treaba.Oricum stiti si voi ce se intampla in orele suplimentare.Navigare pe internet, jouri, barfe, din stea.In nici un caz lucru.Daca nu iti faci treaba in opt ore inseamna ca esti un incapabil .
Puteam sa merg si la ITM sa reclam.Dar ghici ce?Cornu, patronul nostru, era prieten bun cu d-na dir. de la ITM Timisoara.Deci nu aveai nici o sansa.Adica depuneai reclamatia si probabil a doua zi te si dadeau afara, ei alegandu-se cu un control de rutina in care nu se va descoperi nimic.
Asta e un caz particular.Ca mine probabil sunt sute.
Problema e ca oamenii accepta toate astea.Pana exista oameni care accepta toate kkaturile astea.Si sunt ft multi.
Oamenii accepta salarii de mizerie, lucra inuman de mult, preturile au urcat demential,nu stiu unde vom ajunge.Un lucru e sigur :EU NU MAI ACCEPT SA FIU UMILITA DE NIMENI !!!!!!!!!!!!!!

ANDREEA 2011-03-12 09:45:10

NU VA FACETI PROBLEME... NU DOAR LA PRIVAT INTAMPINAM ASEMENEA PROBLEME, CI SI LA STAT...

Mihai 2011-03-12 08:37:44

Nadia este domnisoara care apare in reclamele pentru Forex ?

soare 2011-03-12 02:13:20

Aceste situatii nu sunt o noutate si se intampla indeosebi in companiile straine. Multi straini au venit in Romania in ideea ca forta de munca este ieftina si de buna calitate iar sclavagisumul li se pare ceva normal. Priviti in marile comapanii cei cu angajti multi ce se intampla, intrebati angajatii nu directorii.
Un angajat tace si rabda deoarece e prins in capcana proprie, are credit la banca sau diverse alte constrangeri financiare si nu poate renunta asa usor la un servici. Plus ca lla noi mai e si mentalitatea ca nu e bine sa schimbi des serviciul, BA E FOARTE BINE ! romanul trebuie sa invete sa se deplaseze din locul unde sta, sa schimbe orasul daca e nevoie sotul, sotia, casa, masina, pana ajunge la confortul si echilibrul emotional necesar...pentru ce o viata in suferinta ?
Am vazut cum aceste companii cu nume sonore nu ascund decat de fapt sclavagismul. In asa zisele multinationale sunt recrutati tineri care habar n-au ce inseamna sa fii prins in capcana si care sunt usor de pacalit. Li se promit salarii mici de baza si li se promit sume interesante daca fac nu stiu ce norme de ei verificate a nu putea fi indeplinite.
Dupe 3 luni de munca in care si-au pus speranta in falsele promisiuni, tineri inteleg ca au fost pacaliti, isi dau demisia si altii le urmeaza la rand. Tinerii insa sunt usr de dezamagit si vad ca daca incerca un alt loc de munca la fel se intampla, nu sunt selectati pt capacitatea intelectuala ci pe cat de bun sclav poti fi.Apoi, dezamagiti, ori aleg sa-si atinga telul pe cai in care pierd demnitatea, ori aleg sa ia drumul strainatatii.
Eu sper din suflet ca acesti tineri, cei care si-au salvat caracterul si demnitateea se vor intoarce sau se vor uni si vor demola aceste concerne care nu respecta oamenii ci ii sclavagesc. Asa vad strainii sa faca banul. Poporul roman este diferit de alte popoare. Oamenii sunt buni, toleranti, naivi, si devin victime sigure ale celor care , in capitaisma traind nu inteleg ca Omul ca fiinta are un suflet si ca intre angajta si angajtor trebuies sa existe o relatie bazata pe respect. Ok, vor spune multi angajatori, eu atat ofer, asta ofer, daca nu-ti convine poti sa pleci...dar cedeti ca aceste lucruri nu au fost gandite? credeti ca marile concerne au venit in Romania sa pur si simplu fara sa fie asigurati ca vor avea o astfel de piata de exploatat?nu...mai intai au venit antemergatorii FMI bancile ! in capcana lor a caut toata Romania...credeti ca asa pur si simplu imobiliarele in Romania ajunsesera la cote de New York ?
Un popor nauc precum turma de oi scapata din tarc, este usor de manipulat daca ai ''cunostintele'' si armele psihice necesare...Sa nu uitam ca presa/TV reprezinta o putere extraordinara de manipulare...in folosul cui? in folosul a unui mic grup de isteti care devin pe fiecare minut mai bogati pe urma celor disperati...
Si ar mai fi multe de spus, insa deocamdata aceste fraze sunt doar un comment scris aici, nu stim a cror interese serviti voi.

cristi 2011-03-11 17:39:31

buna ziua

va pot spune ca sunt unul din cei ce isi cauta un loc de munca, pentru ca am indraznit sa intreb de ce nu se respecta programul, peste tot pe unde mergi se cere sa stai peste program asa ca o intelegere intre parti mai tacita. AM FACUT ABSTRACTIE DE FAPTUL CA AM STUDII SUPERIOARE , FIIND O ""PERIOADA GREA "" AM APELAT LA CUNOSTINTE SA MA ANGAJEZ SOFER , SURPRIZA MARE ,,,,, DUPA CE SEMNEZI CONTRACTUL DE MUNCA SI FISA POSTULUI IN CARE AI 8 ORE DE MUNCA SI CATEVA INDATORIRI STRICTE MI SA COMUNICAT CA PROGRAMUL ESTE DE LA 8 LA 18 PLECARE LA ULTIMA LIVRARE GEN CURIERAT DUA UN CALCUL MIC REIES 10 ORE DE MUNCA EFECTIV PLUS CELE DE LA ULTIMA CURSA CARE POT FI CHIAR 2 ORE -- COLAC PESTE PUPAZA AM INCHIS OCHII INITIAL SI AM ZIS SA MERG MAI DEPARTE , DUPA 2 ZILE APARE ALT GEN DE CONTRACT PRIN CARE ERAM OBLIGAT SA PLATESC DAUNELE MASINII PE CARE LUCRAM , ,,,, AM COMENTAT NORMAL , AM ZIS 11 ORE DE MUNCA SI CU PLATA LA DAUNE ,,,PREA MULT FRATE , SI PE 1200 RON PROGRAM LUNI - SAMBATA ASTA ESTE SCLAVAGISM AM ALES SA PLEC , SA NU LE MAI PERMIT ASA CEVA , DAR NU SUNT MULTI CA MINE , SA LE ARATAM DE FAPT CA SI EI DEPIND DE NOI , ASTA ESTE ROMANIA SI NOUL COD AL MUNCII III AJUTA PE ANGAJATORI SA FACA CE VOR DIN NOI , ASA NE VOR TINE IN PROBE PANA CAND VOR VREA EI

andreea 2011-03-11 15:58:44

angajatii sunt de vina fiindca permit sa se intample acest lucru,eu ma impun de fiecare data,dar degeaba o fac eu daca nu o facem cu totii,chiar nu-i inteleg pe oamenii acestia,oare le place sa fie sclavi?!in fiecare zi simt ca ma lupt cu morile de vant.Ar fi timpul sa facem o schimbare in propriul nostru beneficiu,in primul rand ganditi-va la sanatatea voastra ,pe care singuri o distrugeti acceptand "barbarismele" sefilor!!!!

Adrian 2011-03-11 13:38:43

Are mare dreptate Ana ... insa solutia este in fiecare din noi. Oamenii trebuie sa-si schimbe PARAGIGMA ..
Angajatorii nu sunt devina ... angajatii au vechia mentalitate .. ziua trece, leafa merge!
Angajatii muncesc cu o gandire Reactiva si nu Proactiva!
Bugetul de stat suge bani in sume enorme de la Angajatori si Angajati .. pentru a sustine un sistem Ineficient!
Dezvoltare Personala = ZERO, in toate partile ... atat Angajati cat si Angajatori!
De aceea vb de Dezv. Personala ! Este singura solutie de evolutie a societatii.. Sistemul de Pensii = Falimentar, Sistemul de Sanatate = Butuci, Sistemul de Invatamant = genereaza Nulitati pe banda ...
Chiar nimeni nu mai gandeste in tara asta .. chiar nimeni nu isi da seama ca TARA te vrea PROST?
Divide et Impera! parca asa spuneau strabunii nostri acum 2000 de ani ... Si noi suntem condusi ca o turma de vite in 2011.
Cei care vor sa-si schimbe paradigma modul de gandire ma pot cauta la adresa visoiuadrian@gmail.com
"Pentru a rezolva o problema, trebuie schimbat modul de gandire care a generat aceea problema" - A. Enstein

ana 2011-03-11 09:57:31

Dragi angajati romanai, eroi ai clasei muncitoare...

Am stat un an intr-o multinationala profil audit & contabilitate iar programul de munca se termina la ora 23.00 PM... ZILNIC... desi in contract erau trecute 8 ore... Cel mai tarziu am stat pana la ora 02.00 AM... si a doua zi am fost la 09.00 AM fix, ca doar... deh... cum adica sa intarzii?!

In aceasta epoca OMUL nu mai este UMAN... omul este o RESURSA... si toti angajatorii - aproape fara exceptie - gandesc asa...

Bai, fratilor... NU mai stati peste program ca va nenorociti sanatatea si chiar si familia... orele suplimentare NU se platesc, nu se recupereaza - poate sa scrie chestia asta pe toti peretii!!!

Incercati sa nu ajungeti dependenti-financiar de un loc de munca... cel mai important este sa puteti totdeauna sa spuneti NU, sa puteti PLECA daca cineva isi bate joc!!! Exista atatea locuri de munca... adica, credeti ca nu mai gasiti de munca?! Cand toti vor sa va munceasca?!
Incercati sa aveti economii, sa puteti sa va asigurati existenta chiar si fara un loc de munca... ca sa nu puteti fi legati.

Nu va pierdeti libertatea! Libertatea de expresie, libertatea financiara, libertatea voastra ca OM!

Ionut 2011-03-11 07:32:03

Angajatii romani au "rupt tacerea" de mult, dar nu a avut cine sa-i auda, publicatiile de profil fiind prea ocupate in a oferi managerilor solutii de eficientizare a sclavagismului modern. De cate ori angajatii de la privat si-au cerut drepturile, de aproape tot atatea ori li s-a aratat usa.

Top Top imagine

Alte stiri

Newsletter zilnic GRATUIT
Aboneaza-te la newsletterul Manager.ro si primeste ultimele noutati pe email




Descarca Alerter Manager.ro





Top Top imagine









 
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit.
Zilnic in Inboxul tau.
Din fericire, NU scriem despre
cancan, showbiz, lifestyle sau scandal.
Daca vrei Stiri si Articole din Romania reala,
cu informatii zilnice, articole din economie, politic si administrativ

Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic.
Advertisement
nu