EURO 2020: Romania pierde cu 0 - 5 in Spania si ramane fara selectioner

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Adrian Somai la 19 Nov. 2019
Urmareste-ne pe Google News
euro 2020campanionatul europeanromaniaspaniacosmin contra

Echipa nationala de fotbal a Romaniei a incheiat dezastruos campania de calificare la Campionatul European din 2020, pierzand in deplasare, in ultimul joc din grupa F, in fata selectionatei Spaniei, cu scorul de 0 - 5. Inaintea acestui meci, tricolorii pierdusera partida de pe National Arena in fata Suediei cu 0 - 2, rezultat care certifica totodata si ratarea calificarii directe la turneul final european. Partida de la Madrid, disputata pe stadionul Wanda Metropolitano, a fost si ultima in postura de selectioner pentru Cosmin Contra!

Tarziu dupa miezul noptii, selectionarul Cosmin Contra si-a anuntat decizia de a isi da demisia de pe banca tehnica a nationalei Romaniei, acesta neindeplinindu-si obiectivul de a califica echipa nationala la Campionatul European din vara anului viitor. Initial, la interviul acordat la conferinta de presa organizata dupa incheierea meciului de la Madrid, Cosmin Contra doar lasase sa inteleaga ca acesta ar fi ultimul meci cu el pe banca tehnica. Insa, in cele din urma, Contra a anuntat oficial ca meciul cu Spania a fost ultimul la carma nationalei!

Spania, o echipa mult prea puternica

Cosmin Contra a inceput partida de la Madrid cu o formula surprinzatoare pentru unii, cu mai multi titulari din echipa de tineret U21 antrenata de Mirel Radoi, dat fiind faptul ca ratarea directa la EURO era deja compromisa. Ibericii au inceput in forta partida, prima mare ocazie de gol la poarta lui Tatarusanu venind chiar din minutul 2, Tosca reusind in cele din urma sa devieze in corner. Cu un pressing mai mult decat avansat si agresiv, Spania a pus rapid stapanire pe minge si a dominat complet nationala Romaniei. Primul gol vine in minutul 5, insa reusita lui Gaya a fost anulata pentru fault in atac.

Dupa cinci ocazii ale ibericilor in doar opt minute de joc, Fabian Ruiz deschide scorul marcand in poarta goala dupa ce Tatarusanu a respins gresit un sut. Tricolorii au o ocazie importanta de a egala patru minute mai tarziu, atunci cand Puscas ramane singur cu Kepa dupa ce Martinez a pasat gresit inapoi, insa nici sansa nu a fost de partea noastra! Spania face 2 - 0 in minutul 33, dupa ce apararea noastra a fost prinsa pe picior gresit de iberici, Moreno trimitand cu capul la coltul lung. Nu rezistam si Moreno duce scorul la 3 - 0 in minutul 43, dupa o noua greseala in lant in apararea noastra!

Dezastrul pentru nationala antrenata de Cosmin Contra este complet odata cu ultima faza a primei reprize de la Madrid, atunci cand Adrian Rus a deviat nefericit in proprie poarta, facand ca scorul de pe tabela sa ajunga la 4 - 0 in favoarea Spaniei. Repriza secunda incepe tot cu spaniolii in atac, acestia avand o ocazie mare de gol in minutul 54 si o bara in minutul 55. Dupa inca o repriza in care nu a jucat nimic, Romania a primit si golul 5 in prelungirile de la Madrid, Oyarzabal sutand spectaculos de centru direct in poarta tricolorilor, de la 25 de metri!

Romania cauta un nou selectioner

Dupa plecarea lui Cosmin Contra de pe banca echipei nationale, Federatia Romana de Fotbal se vede din nou in dificila postura de a cauta un nou selectioner. Mirel Radoi, antrenorul echipei nationale de tineret, a reusit cateva performante extraordinare in ultimul an si jumatate, ajungand astfel pe lista lui Razvan Burleanu. Dan Petrescu este un alt nume mare care este vehiculat in ultimele zile, existand zvonuri chiar ca antrenorul celor de la CFR Cluj si-a anuntat intentia de a pleca de la carma echipei din Gruia. Bineinteles, Gheorghe Hagi este un alt nume care nu poate lipsi de pe aceasta lista, performantele reusite la Viitorul Constanta in ultimii ani recomandandu-l pentru un proiect de durata la nivelul echipei nationale!

Jurnalist Manager.ro

Ultimele NOUTATI

Ghidul angajatorului. De ce este vitala monitorizarea timpului de lucru al salariatilor?
Companii

today19 Mar. 2024
Primii speakeri anuntati la GPeC SUMMIT 20-21 Mai & start la inscrieri in programul GPeC Proficiency
Comunicate

S-a dat legea care te poate lasa fara pensie: cine e in pericol sa ramana pe dinafara