EURO 2020 Ziua 5: Germania pierde in fata Frantei, iar Cristiano Ronaldo devine cel mai bun marcator din istoria Campionatului European

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Adrian Somai la 16 Iun. 2021
Urmareste-ne pe Google News
euro 2020campionatul europeancristiano ronaldocel mai bun marcator eurogermania franta

Ziua 5 de la EURO 2020 ne-a adus probabil cea mai asteptata partida a primei etape a actualei editii, infruntarea dintre Franta si Germania. Nemtii au dezamagit puternic insa in partida de debut de la EURO si nu au reusit sa le stea in cale francezilor, care s-au impus in cele din urma cu 1 - 0. In cealalta partida a Grupei F, Portugalia a invins Ungaria cu 3 - 0, meciul de pe teren fiind insa unul mult mai echilibrat.

3 goluri in 8 minute pentru Portugalia la Budapesta

Portugalia a invins Ungaria cu 3 - 0 in primul meci al zilei din Grupa F, insa realitatea din teren ne-a aratat o campioana europeana in exercitiu cu mari probleme. Meciul s-a jucat la Budapesta, pe noul stadion “Puskas Arena”, in fata a aproape 70.000 de spectatori. Este primul meci de la EURO 2020 care s-a jucat cu casa inchisa.

Campionii europeni in exercitiu au intrat in joc in forta, Diogo Jota semnand prima ocazie importanta pentru Portugalia in minutul 5, atunci cand Gulacsi a reusit in cele din urma sa respinga. Maghiarii si-au dat seama ca nu au de ce sa se teama si au schimbat strategia de joc din mers, devenind de la un minut la altul mult mai agresivi si mai luptatori. Impinsi de la spate de zecile de mii de suporteri din tribune si ambitionati de cele trei goluri pe care le-au inscris portughezilor la editia din 2016 a Campionatului European, ungurii au incercat din nou marea surpriza.

Portugalia se dovedeste echipa mai tehnica si mai talentata, bineinteles, insa maghiarii au sansele lor de a inscrie. Desi posesia este net superioara lusitanilor, dupa primele 60 de minute de joc ambele nationale se puteau lauda cu cate trei suturi pe poarta. Siger inscrie pentru maghiari in minutul 81, iar nebunia se declanseaza la Budapesta. Dezamagirea vine insa rapid, reusita fiind anulata pe motiv de offside.

Lusitanii inscriu pentru 1 - 0 patru minute mai tarziu, atunci cand Orban deviaza in proprie poarta un sut al lui Guerreiro. Acelasi Orban il faulteaza din spate pe Rafa Silva in careu trei minute mai tarziu, Cristiano Ronaldo inscriind mai apoi pentru 2 - 0 din penalty. Ronaldo face spectacol chiar si in prelungiri, inscriind pentru 3 - 0 dupa ce a reusit sa dribleze chiar si portarul maghiar. Ungurii incaseaza trei goluri in doar opt minute, pierzand la scor un meci in care au jucat de la egal la egal cu campioana europeana din 2016. Desi dezamagiti de scor, suporterii maghiari nu s-au lasat mai prejos, cantand cu foc alaturi de jucatori minute in sir dupa ultimul fluier al partidei.

Odata cu cele doua reusite de astazi, Cristiano Ronaldo a ajuns la 11 goluri marcate la EURO, record all-time. Ronaldo l-a depasit astfel pe Michel Platini, care se poate lauda cu numai 9 goluri marcate la campionatele europene.

Germania, debut dezamagitor la EURO 2020

Franta a invins Germania in derby-ul Grupei F de la EURO 2020, singurul gol al partidei fiind de fapt un autogol al lui Hummels din minutul 20. Francezii au inceput in forta partida de pe Allianz Arena din Munchen, prima mare ocazie de gol venind in minutul 15, atunci cand Pogba a tras cu capul putin peste poarta. Mbappe a avut o noua ocazie de gol doua minute mai tarziu, insa Neuer a reusit sa respinga in corner.

Mbappe si Griezmann s-au dovedit in aceasta seara prea buni pentru nationala Germaniei, echipa antrenata de Low dezamagind puternic la prima aparitie de la EURO 2020. A doua jumatate a partidei ne-a adus in prima plan o echipa a Germaniei mult mai decisa sa egaleze, nu mai putin de sase suturi fiind trase spre poarta lui Lloris imediat dupa pauza. Mbappe a inscris pentru 2 - 0 in minutul 65, insa golul a fost anulat pe motiv pe offside. Francezii au mai inscris o data in minutul 85, insa tot offside-ul a fost motivul pentru care reusita nu a fost pusa la socoteala.