EURO 2020 Ziua 9: Anglia dezamageste, in timp ce Suedia si Cehia sunt cu un pas in optimile de finala

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Adrian Somai la 19 Iun. 2021
Urmareste-ne pe Google News
euro 2020campionatul europeanangliasuediacehia

Ziua a 8-a de la EURO 2020 a fost o zi fara prea multe goluri, Anglia si Scotia remizand in aceasta seara in cel mai asteptat meci al zilei. Suedia a castigat la limita in fata Slovaciei si s-a apropiat de optimiile de finala ale turneului final, in timp ce Croatia si Cehia au terminat la egalitate, scor 1 - 1.

Suedia castiga la limita in fata Slovaciei

Suedia s-a impus in fata Slovaciei la limita, scor 1 - 0, la capatul unui meci in care cele doua reprezentative s-au anihilat reciproc. Prima jumatate a partidei a fost una fara istoric, niciuna dintre echipe nereusind vreo faza periculoasa la poarta adversa. Repriza secunda s-a dovedit a fi ceva mai alerta, cele doua nationale intrand pe teren mult mai increzatoare in sansele proprii.

Lucrurile s-au schimbat complet abia in minutul 76, atunci cand atacantul Quaison a scapat singur cu Dubravka, cel din urma faultandu-l. S-a dictat lovitura de la 11 metri, iar Emil Forsberg a transformat fara probleme, sutand direct in plasa laterala a slovacilor. Suedia a castigat toate cele trei puncte prin acest gol si a ajuns pe prima pozitie in grupa sa, cu patru puncte. In aceste conditii, desi a marcat un singur gol pana acum, Suedia este aproape de optimile de finala ale europeanului.

Vicecampioana mondiala dezamageste inca o data

Invinsi de britanici in prima runda, croatii au inceput la fel de prost si partida de astazi impotriva Cehiei. Echipa antrenata de Silhavy a intrat in joc extrem de bine motivata, punand serioase probleme defensivei croate. Norocos sau nu, croatii au reusit sa nu primeasca gol! Lucrurile au luat o intorsatura diferita in minutul 37, atunci cand Schick a deschis scorul dintr-o lovitura de la 11 metri obtinuta de el dupa ce Lovren i-a spart nasul. Plin de sange, Schick si-a dorit sa execute tot el penalty-ul obtinut, marcand astfel pentru 1 - 0.

Croatii au revenit de la pauza mult mai motivati, Perisic reusind sa egaleze scorul de pe tabela inca din minutul 47. Croatii au dominat partida dupa golul egalizator, insa ocaziile nu au mai prea venit! In cele din urma, meciul s-a terminat la egalitate, scor 1 - 1. Cehia ajunge astfel la patru puncte si este cu un picior in optimile de finala ale EURO 2020.

Remiza alba intre Anglia si Scotia

Toata lumea s-a asteptat la un meci extrem de spectaculos intre Anglia si Scotia, insa golurile nu au venit de aceasta data. Stones a avut prima mare ocazie de gol in minutul 12, ramanand nemarcat in mijlocul careului, insa lovitura sa de cap a lovit in cele din urma bara. De partea cealalta, O’Donnell putea deschide scorul pentru scotieni, insa voleul lui la coltul lung a fost respins de Pickford. Lupta dintre Anglia si Scotia s-a dovedit a fi la fel de intensa si dura si in repriza secunda, insa niciuna dintre echipe nu a gasit in cele din urma drumul catre gol.