Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Adrian Somai la 08 Sep. 2020
Urmareste-ne pe Google News
liga natiunilorromaniaaustriamirel radoi

Nationala Romaniei a invins in deplasare Austria, scor 3 - 2, in a doua etapa din grupele Ligii Natiunilor, golurile tricolorilor fiind marcate de Alibec, Grigore si Maxim. Victoria din aceasta seara vine dupa ce la sfarsitul saptamanii trecute Romania a remizat pe teren propriu cu Irlanda de Nord, scor 1 - 1, la debutul selectionerului Mirel Radoi pe banca tehnica. Dupa primele doua runde ale Grupei 1, Romania este lidera cu patru puncte, pe locul secund in clasament situandu-se Austria, cu trei puncte. Tot cu trei puncte ii regasim si pe cei din Norvegia pe locul al treilea, in timp ce ultima pozitia este ocupata in acest moment de Irlanda de Nord.

Debutul lui Mirel Radoi pe banca tehnica a selectionatei nationale nu s-a dovedit a fi cel mai norocos, Romania reusind sa obtina doar un rezultat de egalitate cu Irlanda de Nord, o adversara care in mod normal nu ar fi trebuit sa puna probleme. Tricolorii au controlat partida intr-o maniera destul de autoritara, George Puscas reusind sa deschida scorul inca din minutul 25 la capatul unei faze fixe. In avantaj numeric incepand cu minutul 39, elevii lui Mirel Radoi au irosit o multime de ocazii, Puscal, Stanciu si Alibec fiind foarte aproape de a majora diferenta de pe tabela de marcaj. Ocaziile au dovedit inca o data ca se razbuna insa, Whyte reusind sa egaleze in minutul 86.

Victorie importanta in Austria

Desi meciul de pe Arena Nationala ne-a aratat o echipa a Romaniei intr-o forma destul de buna, meciul din Austria nu se anunta deloc unul usor pentru tricolori. Baietii antrenati de Mirel Radoi au intrat insa extrem de hotarati pe teren in aceasta seara, prima ocazie de gol venind inca din minutul 2. Un minut mai tarziu insa, Romania deschide scorul dupa ce Coman i-a pasat perfect lui Denis Alibec, care a reusit sa marcheze de la marginea careului de 16 metri.

Austriecii au ocazia de a egala cateva minute mai tarziu, mingea lovind insa in bara dupa o deviere reusita de Hinteregger. Acestia reusesc sa si inscrie in cele din urma in minutul 17, dupa ce Baumgartner a trimis mingea in poarta din voleu. Ciprian Deac s-a accidentat in minutul 40, locul lui pe teren fiind luat de debutantul Gabi Iancu. Prima repriza se incheie nedecis, la egalitate, 1 - 1.

Repriza secunda incepe tot cu Romania in prim plan, Dragos Grigore reusind sa ii readuca pe tricolori in avantaj pe tabela de marcaj dupa ce a trimis in poarta un balon centrat de Maxim. Doua minute mai tarziu Grigore are din nou sansa de a inscrie, trimitand putin pe langa poarta dupa o lovitura de la colt. Maxim majoreaza diferenta insa in cele din urma in minutul 70, dupa ce a inscris cu un lob superb ca urmare a unei greseli mari a austriacului Posch. Romania putea duce scorul la 4 - 1 trei minute mai tarziu, Iancu trimitand insa mingea in bara dupa o lovitura libera batuta direct pe poarta.

Selectionata Austriei reduce din diferenta in minutul 81, dupa ce Onisiwo a marcat cu capul dupa ce a ramas singur in interiorul careului. Desi au incercat din greu sa egaleze pe finalul meciului, Austria nu a mai reusit sa puna in pericol poarta aparata de Ciprian Tatarusanu. In aceste conditii, Romania a obtinut o victorie mare in deplasare, pe terenul Austriei, fiind lidera la aceasta ora in Grupa 1 a Ligii Natiunilor.

Sursa foto: Federatia Romana de Fotbal