ROMANIA - NORVEGIA EURO 2020: Romania a remizat cu Norvegia si pastreaza sanse de calificare

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Adrian Somai la 16 Oct. 2019
Urmareste-ne pe Google News
romanianorvegiapreliminariieuro 2020

Romania a remizat in aceasta seara cu Norvegia, pe teren propriu, scor 1 - 1, in cel de-al 8-lea meci disputat in Grupa F a preliminariilor pentru Campionatul European din 2020. Reprezentativa tarii noastre a condus pana in prelungirile partidei, insa nordicii au egalat in cele din urma in minutul 92. Meciul de pe Arena Nationala din Capitala s-a jucat in fata a peste 30.000 de copii, acestia avand drept de acces in tribune chiar daca partida s-a jucat cu portile inchise. Selectionata condusa de Cosmin Contra are inca sanse de calificare la EURO 2020, meciul contra Suediei devenind in acest moment decisiv.

O prima repriza fara sanse mari de gol

Jucatorii antrenati de Cosmin Contra au inceput in forta partida din aceasta seara, fiind constienti de faptul ca aveam nevoie de toate cele trei puncte puse in joc. Puscas a semnat prima faza la poarta nordicilor, chiar in minutul 2, sutul lui fiind insa mult prea slab. Benzar a avut o noua ocazie patru minute mai tarziu, sutul lui de la 25 de metri ducandu-se pe langa poarta. Nordicii s-au trezit rapid si au avut doua sanse importante la poarta noastra, interventiile lui Tatarusanu dovedinsu-se salvatoare in minutele 12, respectiv 14.

Desi jucatorii romani incepusera bine meciul de pe Arena Nationala, energia lor s-a risipit destul de repede, norvegienii avand din ce in ce mai multe spatii de miscare pe teren. Din fericire pentru noi, Ciprian Tatarusanu a avut din nou o zi foarte buna in poarta, salvand nationala Romaniei in mai multe randuri. Ultima ocazie a primei jumatati ne-a apartinut, Mitrita reusind sa patrunda singur in sfertul nordic si sa suteze de la 16 metri, mingea fiind respinsa in cele din urma in corner.

Aproape de victorie

Repriza secunda a debutat cu o veste proasta pentru romani, Suedia deschizand scorul cu Spania in cealalta partida din Grupa F a preliminariilor pentru EURO 2020. Minutul 51 ne aduce o lovitura de la 11 metri, dupa ce Bancu a fost faultat in careu. Puscas decide de unul singur sa execute, insa sutul lui este slab, fiind respins cu usurinta de portarul nordic in corner. Mai trec zece minute si norocul trece de partea selectionatei noastre, Mitrita reusind un eurogol dupa o actiune individuala de toate frumusetea. Alexandru Mitrita a recuperat o minge la aproximativ 40 de metri, a patruns in centru si in cele din urma a sutat direct la coltul lung.

Romania putea sa majoreze diferenta de pe tabela doua minute mai tarziu, Florin Andone trimitand insa cu capul in bara la doar un minut dupa ce a intrat pe teren. Finalul meciului aducea o veste buna pentru Romania, spaniolii reusind sa egaleze in Suedia, insa norocul nu a mai fost de partea noastra. In al doilea minut al prelungirilor meciului, Sorloth a egalat scorul de pe tabela dupa ce a reluat cu capul din sase metri si l-a invins pe Tatarusanu.

Meciul cu Suedia este decisiv

Romania a adunat pana la acest moment 14 puncte in Grupa F, ocupand a treia pozitie in clasament. Suedia este pe locul secund, cu doar un punct in fata Romaniei, in timp ce Spania conduce detasat cu 20 de puncte. Selectionata Romaniei va intalni Suedia pe 15 noiembrie, pe teren propriu, intr-un meci ce se anunta decisiv pentru noi! Ultimul meci din aceste preliminarii se va juca pe 18 noiembrie, in deplasare, contra Spaniei!