19 citate despre familie

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
19 citate despre familie
19 citate despre familie
de Mihai Balescu la 07 Mai. 2023 Exclusiv
Urmareste-ne pe Google News
Familia. O sursa nesecata de inspiratie pentru literatura, muzica, cinematografie. Relatiile familiale sunt atat de ofertante incat e practic imposibil ca ele sa nu fie abordate, in mod absolut natural, in carti, cantece sau filme. Iar unii dintre noi au capacitatea de a surprinde in doar 1-2 randuri un aspect semnificativ al acestor relatii, rezultand astfel niste ziceri memorabile. Iata mai jos cateva exemple.

1. „Un studiu cuprinzator realizat de Politie arata ca nicio femeie nu si-a impuscat sotul in timp ce acesta spala vasele.“
Earl Wilson (1907-1987), jurnalist american

2. „Indiferent ce lucru fac, femeile trebuie sa-l faca de doua ori mai bine decat barbatii pentru a fi luate in seama. Din fericire, asta nu e greu deloc.”
Charlotte Whittond (1896-1975), primar al orasului Ottawa


3. „Secretul unei casnicii fericite continua sa ramana un secret.”
Henry Youngman (1906-1998), violonist englez

4. „Nu judeca un om dupa hainele sale. Judeca-l dupa ale sotiei sale.”
Thomas R. Dewar (1864-1930), om de afaceri scotian

5. „Categoric, barbatii care poarta un cercel in ureche sunt cel mai bine pregatiti pentru casatorie – stiu sa suporte durerea si stiu si sa cumpere bijuterii.”
Rita Rudner (1953-), scriitoare si actrita americana

6. „Eu si sotia mea am fost fericiti timp de 20 de ani. Dupa aceea, soarta a facut sa ne intalnim.”
Rodney Dangerfield (1921-2004), actor american

7 .„Copiii iti lumineaza casa. Intr-adevar, lasa lumina aprinsa peste tot.”
Ralph Bus (1920-2007), jucator american de hochei

8. „Sunt trei modalitati prin care se poate face o treaba: 1. Sa o faci tu insuti; 2. Sa angajezi pe cineva sa o faca; 3. Sa interzici copiilor tai sa o faca.“
Anonim

9. „Cand aveam un singur copil si se intampla sa ii curga sange din nas, alergam disperati cu el la spital. Acum avem 5 copii si cand se intampla sa ii curga unuia sange din nas, il dam repede afara ca sa nu murdareasca covorul.”
Art Linkletter (1912-2010), om de radio si televiziune american

10. „Cheltuim atata timp si energie cu copiii nostri ca sa-i invatam sa mearga si sa vorbeasca, pentru ca apoi sa nu ne dorim decat sa stea locului si sa taca din gura.”
Phyllis Diller (1917-2012 ), actrita americana

11. „Cand eram tanar, aveam 100 de teorii despre cum se cresc copiii, dar nu aveam copii. Acum am 3 copii si nicio teorie.”
John Wilmot (1893-1964), politician englez

12. „Ca sa vinzi un lucru, spune-i unei femei ca e un chilipir. Iar unui barbat - ca e deductibil.”
Earl Wilson (1907-1987), jurnalist american

13. „Un barbat insurat trebuie sa-si uite greselile. Nu are rost ca doi oameni sa tina minte acelasi lucru.”
Duane Dewel (1901-1984), politician american

14. „Singurul motiv pentru care familiile americane nu au in acest moment cate un elefant in curte este pentru ca nimeni nu le-a facut pana acum o oferta de elefanti, cu un sistem atractiv de plata in rate.”
Revista “Mad”

15. „Nu m-am maritat niciodata, pentru ca n-a fost nevoie. Am trei animale de companie care fac exact ce face un sot: am un caine care maraie in fiecare dimineata, un papagal care injura toata dupa-amiaza si un motan care vine acasa noaptea tarziu.”
Marie Corelli (1855-1924), scriitoare engleza

16. „Ati remarcat ca absolut toti oamenii care se pronunta in favoarea avortului sunt deja nascuti?”
Benny Hill (1924-1992), comic englez

17. „Cum se numesc cei care se bucura de toata atentia ta si de tot confortul casei tale, dar carora nici prin cap nu le trece sa miste un deget si sa te ajute? Ati raspuns “musafiri”? Mda, nu ma gandisem. Eu vorbeam despre copiii mei.”
Erma Bombeck (1927-1996), scriitoare si jurnalista americana

18. „Casatoria este cel mai sigur mijloc de a afla ce fel de barbat i-ar fi placut cu adevarat sotiei tale sa aiba.”
Jim Backus (1913-1989), actor american

19. „Ce parere am despre Teoria Relativitatii? Nu stiu ce sa va spun... Dar imi cunosc sotul si stiu ca nu prea poti sa pui baza pe el.”
Elsa Einstein (1876-1936), sotia lui Albert Einstein

Editorialist Manager.ro
adresa de e-mail: mihaib@rs.ro

Ultimele NOUTATI

Suferi de artroza? Afla despre tratamentul pentru artroza, infiltratiile pentru genunchi
Sanatate

Suferi de artroza? Afla despre tratamentul pentru artroza, infiltratiile pentru genunchi

today25 Apr. 2024
Romanii cu panouri solare pe casa sunt loviti de o noua lege: alta obligatie pentru prosumatori
Casa si gradina

Romanii cu panouri solare pe casa sunt loviti de o noua lege: alta obligatie pentru prosumatori

today25 Apr. 2024
5 Lucruri pe care sa le iei in considerare atunci cand alegi un card cadou de Paste pentru angajati
Companii

5 Lucruri pe care sa le iei in considerare atunci cand alegi un card cadou de Paste pentru angajati

today25 Apr. 2024
Credite online, garantate de stat, pentru plata chiriei, nunta si chiar masina second hand: vezi aici conditiile ca sa iei banii cu dobanda mica
Economie

Credite online, garantate de stat, pentru plata chiriei, nunta si chiar masina second hand: vezi aici conditiile ca sa iei banii cu dobanda mica

today25 Apr. 2024
Doteaza eficient si igienic spatiile sanitare ale afacerii tale!
Companii

Doteaza eficient si igienic spatiile sanitare ale afacerii tale!

today25 Apr. 2024
Cum sa-ti rotunjesti salariul, stand pe telefon sau laptop: idei de facut bani online
Banii tai - sectiune de educatie financiara

Cum sa-ti rotunjesti salariul, stand pe telefon sau laptop: idei de facut bani online

today25 Apr. 2024
Investitorii PEPE isi redirectioneaza fondurile catre aceasta prevanzare noua (P)
Business

Investitorii PEPE isi redirectioneaza fondurile catre aceasta prevanzare noua (P)

today25 Apr. 2024
Cumperi de pe Temu si Shein? E ANCHETA MARE in acest moment in ROMANIA
Companii

Cumperi de pe Temu si Shein? E ANCHETA MARE in acest moment in ROMANIA

today25 Apr. 2024
E-FACTURA. E-TRANSPORT: SANCTIUNI. AMENZI. SOLUTII PRACTICE

Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit. Zilnic in Inboxul tau.

Vrei sa fii la curent cu cele mai noi articole despre Antreprenoriat, Economie, Imobiliare, Auto, IT&C si sa primesti GRATUIT Raportul Special:

"E-FACTURA. E-TRANSPORT: SANCTIUNI. AMENZI. SOLUTII PRACTICE"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Partenerii nostri

Te-ar putea interesa si

5 Lucruri pe care sa le iei in considerare atunci cand alegi un card cadou de Paste pentru angajati
Companii

5 Lucruri pe care sa le iei in considerare atunci cand alegi un card cadou de Paste pentru angajati

today25 Apr. 2024
Credite online, garantate de stat, pentru plata chiriei, nunta si chiar masina second hand: vezi aici conditiile ca sa iei banii cu dobanda mica
Economie

Credite online, garantate de stat, pentru plata chiriei, nunta si chiar masina second hand: vezi aici conditiile ca sa iei banii cu dobanda mica

today25 Apr. 2024
Doteaza eficient si igienic spatiile sanitare ale afacerii tale!
Companii

Doteaza eficient si igienic spatiile sanitare ale afacerii tale!

today25 Apr. 2024
Cum sa-ti rotunjesti salariul, stand pe telefon sau laptop: idei de facut bani online
Banii tai - sectiune de educatie...

Cum sa-ti rotunjesti salariul, stand pe telefon sau laptop: idei de facut bani online

today25 Apr. 2024

Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit.
Zilnic in Inboxul tau.

Vrei sa fii la curent cu cele mai noi articole despre Antreprenoriat, Economie, Imobiliare, Auto, IT&C si sa primesti GRATUIT Raportul Special:

"E-FACTURA. E-TRANSPORT: SANCTIUNI. AMENZI. SOLUTII PRACTICE"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
x