6 motive ca sa spui NU cardurilor de fidelitate

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
6 motive ca sa spui NU cardurilor de fidelitate 6 motive ca sa spui NU cardurilor de fidelitate
de Manager.ro la 26 Mai. 2012
Urmareste-ne pe Google News
carduricarduri de fidelitatefarmaciitelefon

Nu mai poti intra intr-o farmacie, supermarket sau magazin de cosmetice fara ca cineva sa te traga de maneca si sa te intrebe daca nu cumva vrei un card de fidelitate. Raspunsul meu este "NU" de fiecare data. Iata si de ce.

"Daca va faceti un card de fidelitate aveti reducere 5% de fiecare data cand cumparati ceva de la noi." Asta iti spun vanzatorii din magazine. Unii comercianti iti ofera un discount mai mare, sa zicem de 10%, la primul produs pe care il cumperi atunci cand semnezi pentru card.  

Piata romaneasca a cardurilor de fidelitate este estimata la 800.000 de euro >>>
 
Cardurile de fidelitate au cucerit lumea. In 2004, 86% dintre consumatorii americani foloseau o forma de card de magazin sau de discount, potrivit unui sondaj realizat de Colegiul de Comunicatii din cadrul Universitatii din Boston. Potrivit CBC, circa 74% dintre consumatorii canadieni folosesc unul sau mai multe carduri de fidelitate. In Marea Britanie, aceste carduri au o rata de penetrare de 85% printre consumatori. 

4 greseli pe care furnizorul de carduri de credit de abia asteapta sa le faci >>>
 
Iata sase motive pentru care ar trebui sa nu accepti carduri de fidelitate:
 
1. Reducerea e mica. Cumperi ceva de 50 de lei si ai reducere 5 lei. Poti cumpara din start un produs similar, de alta marca, care sa coste doar 45 de lei. 
 
2. Discountul te incurajeaza sa cumperi mai mult. Sa zicem ca merg la un magazin de haine si cumpar de 200 de lei. Reducerea de 5% inseamna ca raman cu 10 lei in buzunar. Cand ies din magazin am senzatia ca am "castigat" acesti 10 lei (desi sunt banii mei!) si ma opresc la primul chiosc si mai cumpar ceva, nefolositor, de ei. In final am cheltuit tot 200 de lei, dar inconstient am avut impresia ca am facut o "afacere". Sau, stiind ca voi avea reducere, cheltuiesc inconstient mai mult decat as fi facut-o daca nu aveam cardul. 
 
3. Cand completezi formularul pentru card trebuie sa treci adresa de e-mail si numarul de telefon. La scurt timp te trezesti cu mesaje promotionale nedorite sau cu newslettere de la furnizorul cardului. Ba din cand in cand exista sansa sa fii si sunat pentru a raspunde la nu stiu ce sondaj legat de serviciile firmei. 
 
4. Nu am nicio garantie ca datele mele personale nu sunt furate de la furnizorul cardului in urma unui atac informatic si nici ca nu sunt folosite in alte scopuri. De exemplu, compania britanica Tesco a admis faptul ca informatiile despre clienti stranse cu ajutorul cardurilor de fidelitate a ajutat-o sa devina operatorul unuia din cele mai de succes lanturi de retail din lume. 
 
5. Daca este vorba de un card pe care se acumuleaza puncte de fidelitate si eu nu folosesc aceste puncte in perioada stabilita, banii necheltuiti se intorc, netaxati, la furnizorul cardului. Cu alte cuvinte, incurajez o forma de evaziune. Potrivit firmei de testare a securitatii Corsaire, pana la 20% din punctele de fidelitate stranse de consumatori pe cardurile de fidelitate nu sunt utilizate. 

6. Exista sanse mari sa fii "infidel". Ai mers la o farmacie si ti-ai facut card de loialitate. Data viitoare cumperi pastile de la o alta farmacie si tot asa. Nu te mai stresezi de card. Ba te duci la farmacia care l-a emis, dar nu il ai la tine. Ti-ai dat datele personale pe degeaba, deoarece platesti pretul intreg.   
 

Ultimele NOUTATI

Suferi de artroza? Afla despre tratamentul pentru artroza, infiltratiile pentru genunchi
Sanatate

Suferi de artroza? Afla despre tratamentul pentru artroza, infiltratiile pentru genunchi

today25 Apr. 2024
Romanii cu panouri solare pe casa sunt loviti de o noua lege: alta obligatie pentru prosumatori
Casa si gradina

Romanii cu panouri solare pe casa sunt loviti de o noua lege: alta obligatie pentru prosumatori

today25 Apr. 2024
5 Lucruri pe care sa le iei in considerare atunci cand alegi un card cadou de Paste pentru angajati
Companii

5 Lucruri pe care sa le iei in considerare atunci cand alegi un card cadou de Paste pentru angajati

today25 Apr. 2024
Credite online, garantate de stat, pentru plata chiriei, nunta si chiar masina second hand: vezi aici conditiile ca sa iei banii cu dobanda mica
Economie

Credite online, garantate de stat, pentru plata chiriei, nunta si chiar masina second hand: vezi aici conditiile ca sa iei banii cu dobanda mica

today25 Apr. 2024
Doteaza eficient si igienic spatiile sanitare ale afacerii tale!
Companii

Doteaza eficient si igienic spatiile sanitare ale afacerii tale!

today25 Apr. 2024
Cum sa-ti rotunjesti salariul, stand pe telefon sau laptop: idei de facut bani online
Banii tai - sectiune de educatie financiara

Cum sa-ti rotunjesti salariul, stand pe telefon sau laptop: idei de facut bani online

today25 Apr. 2024
Investitorii PEPE isi redirectioneaza fondurile catre aceasta prevanzare noua (P)
Business

Investitorii PEPE isi redirectioneaza fondurile catre aceasta prevanzare noua (P)

today25 Apr. 2024
Cumperi de pe Temu si Shein? E ANCHETA MARE in acest moment in ROMANIA
Companii

Cumperi de pe Temu si Shein? E ANCHETA MARE in acest moment in ROMANIA

today25 Apr. 2024
E-FACTURA. E-TRANSPORT: SANCTIUNI. AMENZI. SOLUTII PRACTICE

Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit. Zilnic in Inboxul tau.

Vrei sa fii la curent cu cele mai noi articole despre Antreprenoriat, Economie, Imobiliare, Auto, IT&C si sa primesti GRATUIT Raportul Special:

"E-FACTURA. E-TRANSPORT: SANCTIUNI. AMENZI. SOLUTII PRACTICE"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Partenerii nostri

Te-ar putea interesa si

5 Lucruri pe care sa le iei in considerare atunci cand alegi un card cadou de Paste pentru angajati
Companii

5 Lucruri pe care sa le iei in considerare atunci cand alegi un card cadou de Paste pentru angajati

today25 Apr. 2024
Credite online, garantate de stat, pentru plata chiriei, nunta si chiar masina second hand: vezi aici conditiile ca sa iei banii cu dobanda mica
Economie

Credite online, garantate de stat, pentru plata chiriei, nunta si chiar masina second hand: vezi aici conditiile ca sa iei banii cu dobanda mica

today25 Apr. 2024
Doteaza eficient si igienic spatiile sanitare ale afacerii tale!
Companii

Doteaza eficient si igienic spatiile sanitare ale afacerii tale!

today25 Apr. 2024
Cum sa-ti rotunjesti salariul, stand pe telefon sau laptop: idei de facut bani online
Banii tai - sectiune de educatie...

Cum sa-ti rotunjesti salariul, stand pe telefon sau laptop: idei de facut bani online

today25 Apr. 2024

Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit.
Zilnic in Inboxul tau.

Vrei sa fii la curent cu cele mai noi articole despre Antreprenoriat, Economie, Imobiliare, Auto, IT&C si sa primesti GRATUIT Raportul Special:

"E-FACTURA. E-TRANSPORT: SANCTIUNI. AMENZI. SOLUTII PRACTICE"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
x