EURO 2020: Au fost stabilite optimile de finala

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Adrian Somai la 24 Iun. 2021
Urmareste-ne pe Google News
euro 2020campionatul europeanoptimi de finala

Ultimele doua meciuri ale Grupei F, Germania - Ungaria si Portugalia - Franta, s-au incheiat cu acelasi rezultat: 2 - 2. Franta a castigat in cele din urma grupa, iar Germania termina pe locul secund dupa ce a fost aproape de o eliminare rusinoasa. Portugalia termina grupa pe locul al treilea si se califica, de asemenea, in optimile de finala ale turneului final, fiind una dintre cele mai bune locuri 3 din grupe.

Ungaria a inceput fantastic partida de la Munchen si a deschis scorul in minutul 11 printr-o lovitura de cap a lui Sallai. Nemtii si-au revenit foarte greu din soc, egaland abia in minutul 66 prin Kai Havertz dupa o eroare a lui Gulacsi. Maghiarii nu s-au lasat insa si au revenit in avantaj doua minute mai tarziu prin Andras Schafer. Ungaria a fost aproape de o victorie fabuloasa si de o calificare istorica dintr-o adevarata grupa “a mortii”, insa Goretzka a evitat un rezultat dezastruos pentru Germania, inscriind pentru 2 - 2 in minutul 84.

Si meciul de la Budapesta a fost unul extrem de spectaculos, acolo infruntandu-se campioana mondiala din 2018 si campioana europeana din 2016. In prima jumatate a partidei, Ronaldo si Benzema au punctat fiecare din penalty, scorul fiind 1 - 1 dupa primele 45 de minute. Benzema si-a trecut in cont si a doua reusita dupa doar doua minute de la pauza. Golul sau a fost anulat initial, insa reusita a fost validata in cele din urma potrivit sistemului VAR. Portugalia a mai obtinut insa o lovitura de la 11 metri, iar Cristiano Ronaldo s-a putut lauda la randul lui cu o dubla.

In Grupa E, Spania a dat de pamant cu Slovacia, administrandu-i un sec 5 - 0. Prima jumatate de ora nu a fost chiar usoara pentru iberici, insa slovacii au cazul total dupa ce portarul Dubravka si-a marcat un autogol surprinzator. Din acel moment, slovacii nu au mai reusit absolut nimic, pe teren ramanand practic doar o echipa: Spania. Spaniolii au mai marcat prin Laporte, Sarabia, Torres si Kucka.

In cealalta partida a grupei E, suedezii au inceput in forta impotriva Poloniei si au marcat cel mai rapid gol de la acest european, in minutul 59. Forsberg a majorat diferenta si parea ca victoria nordicilor este clara. Lucrurile au stat insa diferit, Lewandowski reusind sa marcheze doua minute mai tarziu. Swierczok a marcat si el, insa golul i-a fost anulat. In final, tot Lewandowski a fost cel care a reusit egalarea, inscriind in minutul 84. Suedezii nu au renuntat insa si au marcat chiar la ultima faza a meciului, prin Claesson. Suedia a castigat astfel grupa, cu 7 puncte, iar Spania a incheiat pe locul secund, cu numai 5 puncte.