EURO 2020: Franta si Spania se incurca, in timp ce Germania distruge Portugalia

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Adrian Somai la 20 Iun. 2021
Urmareste-ne pe Google News
euro 2020campionatul europeanungaria frantaportugalia germania

Ziua de sambata a adus doua surprize majore la EURO 2020, Ungaria reusind miracolul si incurcand campioana mondiala Franta. A urmat un meci de zile mari intre Portugalia si Germania, echipa lui Cristiano Ronaldo nereusind sa faca fata fortei germane. In cele din urma, Spania se incurca din nou, de data aceasta in fata Poloniei, si ramane pe locul trei in grupa sa dupa doua runde.

Ungaria a tinut in sah campioana mondiala Franta

In fata a peste 60.000 de suporteri, Ungaria a reusit cea mai mare surpriza a Campionatului European de pana acum, fiind aproape de un rezultat istoric in fata campioanei mondiale Franta. Francezii au inceput in forta partida de la Budapesta, Benzema, Pogba si Mbappe ratand primele sanse de partea francezilor. Sansa a stat insa de partea maghiarilor, acestia reusind sa deschida scorul odata cu prima ocazie avuta. Fiola a scapat singur cu Lloris, a intrat in careu si a inscris cu un sut la coltul scurt.

Campioana mondiala a intrat mult mai motivata pe teren dupa pauza, Pogba, Dembele si Mbappe fiind aproape de a egala situatia de pe tabela de marcaj. In cele din urma, Griezmann a fost cel care a egalat, dupa o deviere ghinionista a lui Orban. Mbappe a avut sansa de a inscrie golul victoriei pe final, insa Gulacsi a salvat si a adus un punct reprezentativei maghiare.

Spectacol intre Portugalia si Germania

Nemtii au inscris pentru prima data in minutul 5, insa golul lui Gosens a fost anulat pe motiv de offside. Portughezii au deschis scorul in cele din urma, primul gol al meciului fiind marcat dupa o cursa spectaculoasa reusita de Cristiano Ronaldo. Ofensiva germana nu a stat degeaba insa, incepand sa atace in valuri in ultima parte a primei reprize.

Golul egalizator a venit in minutul 35, cand Kal Havertz a deviat sutul trimis de Kimmich, balonul ajungand in poarta. Guerreiro greseste peste numai cateva minute, germanii reusind sa majoreze diferenta de pe tabela. Germanii nu se lasa nici dupa pauza, Havertz inscriind pentru 3 - 1 la inceputul reprizei secunde. Golul 4 al germanilor a venit in cele din urma in minutul 61, Gosens inscriind cu capul din apropierea portii.

Portughezii au redus din diferenta in minutul 67 prin Diogo Jota, insa campioana en-titre nu a mai avut nici cea mai mica sansa de a reveni in joc. Franta este lider cu patru puncte in grupa F, in timp ce Germania si Portugalia au fiecare cate 3 puncte.

Spania, incurcata de Polonia

Spaniolii au intrat increzatori pe teren in fata Poloniei, suporterii iberici crezand ca victoria este doar o formalitate. Primul gol a venit in minutul 25, insa reusita lui Alvaro Morata a fost anulata initial pe motiv de offside. In ciuda deciziei VAR se ia insa decizia ca golul sa fie validat, scorul de pe tabela aratand deja 1 - 0 pentru Spania. Swiderski este aproape de a egala in minutul 35, sutul lui trecand insa foarte aproape de bara. Acelasi Swiderski are o noua sansa in minutul 43, iar spaniolii intelegeau deja ca repriza secunda nu va fi deloc una usoara.

Ibericii controleaza jocul, insa golul vine in minutul 54 pentru Polonia. Jozwiak ii ofera lui Lewandowski o misiune facila dupa o centrare peste portar, golul devenind o simpla formalitate. Spaniolii primesc o lovitura de la 11 metri in minutul 57 dupa ce Moreno cade in careu, insa acesta rateaza penalty-ul dupa ce sutul sau loveste bara.

Dupa doua jocuri, Spania are numai doua puncte si este pe locul al treilea in grupa sa, grupa condusa la acest moment de Suedia si Slovacia, cu cate 4, respectiv 3 puncte.