EURO 2020: Romania pierde acasa cu Suedia si ajunge in barajul din Liga Natiunilor

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Adrian Somai la 16 Nov. 2019
Urmareste-ne pe Google News
euro 2020romaniasuedialiga natiunilorbaraj de calificare

Romania a pierdut, pe teren propriu, in fata Suediei, cu 0 - 2, ratand astfel orice sansa de calificare directa la Campionatul European din 2020. Meciul din aceasta seara s-a dovedit a fi unul dintre cele mai slabe meciuri pe care le-a facut selectionata tarii noastre in mandarul lui Cosmin Contra. Desi miza era uriasa pentru Romania, selectionata noastra nu a avut nici macar o ocazie importanta de a marca in aceasta seara! Din pacate, prestatia tricolorilor a fost mai mult decat dezamagitoare atat pentru cei peste 45.000 de spectatori de pe Arena Nationala, cat si pentru milioanele de romani din fata micilor ecrane!

Suedia a dominat complet meciul de pe Arena Nationala

Tricolorii au inceput cu stangul meciul din aceasta seara, dand senzatia inca din primele minute ca sunt depasiti de adversari la orice capitol. Suedezii s-au remarcat inca din primele zece minute printr-un pressing agresiv, prin care orice incercare de constructie a baietilor antrenati de Cosmin Contra era blocata. Suedia rateaza o sansa mare de gol in minutul 15 prin Forsberg, acesta sutand peste poarta de la 18 metri. Nicolae Stanciu a avut, probabil, cea mai mare sansa de gol pentru Romania un minut mai tarziu, sutul sau fiind deviat putin pe langa poarta!

Suedia deschide scorul in cele din urma in minutul 19 prin Berg, acesta inscriind dupa o lovitura de cap din sase metri. Tricolorii au gresit in lant la aceasta faza, Mogos si Deac nereusind sa blocheze centrarea lui Forsberg, iar Rus pierzand duelul aerian. Cu un avantaj de un gol pe tabela de marcaj, nordicii domina autoritar partida, tricolorii nereusind sa joace practic nimic. In minutul 34 vine si cel de-al doilea gol al Suediei, Quaison fiind lasat singur cu Ciprian Tatarusanu dupa ce apararea noastra a fost prinsa pe picior gresit.

Nici repriza secunda nu s-a dovedit a fi mai buna pentru tricolori, chiar si in conditiile in care nationala Suediei nu a mai fortat atat de tare. Minutul 60 aduce o noua ocazie mare pentru Suedia, Tatarusanu respingand spectaculos o lovitura de cap a lui Quaison. Nordicii incep sa se joace cu ocaziile, Rus reusind sa ne salveze in minutul 70 de la primirea celui de-al treilea gol dupa ce Ekdal a fost lasat singur in careu. Romania este salvata cateva secunde mai tarziu pe bara transversala! Pana la finalul meciului, Romania nu a reactionat in niciun fel la atacurile vikingilor, spre dezamagirea suporterilor din tribune!

Baraj in Liga Natiunilor in luna martie

Romania pastreaza inca sanse de calificare la EURO 2020, insa doar prin barajul din Liga Natiunilor. Divizia B si Divizia D au la acest moment deja completat tabloul de play-off. In Divizia C stim deja ca se regasesc cele trei echipe care si-au castigat grupa de Liga Natiunilor, si anume Scotia, Norvegia si Serbia. Cea de-a patra echipa care va ajunge in aceasta divizie va fi trasa la sorti dintre Romania, Bulgaria, Israel si Ungaria.

In cazul in care Romania va fi echipa trasa la sorti, vom intalni in mod sigur in semifinale selectionata Scotiei, aceasta fiind echipa cu cel mai bun punctaj din toata Divizia C. Din pacate, meciul ar urma sa se desfasoare in Scotia! Daca nu noi vom fi cei trasi la sorti de UEFA, selectionata noastra va completa in cele din urma tabloul play-off-ului in Divizia A. In acest caz ii vom avea ca adversari pe cei din Islanda, un astfel de meci fiind mult mai dificil!