EURO 2020 Ziua 3: Olanda invinge dramatic Ucraina, in timp ce Austria se impune pe Arena Nationala din Bucuresti

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Adrian Somai la 14 Iun. 2021
Urmareste-ne pe Google News
euro 2020campionatul europeanbucurestiarena nationalaolandaanglia

Ziua a treia de la EURO 2020 a adus in scena selectionata Angliei, una dintre marile favorite ale competitiei din acest an si, totodata, cea mai scumpa echipa nationala de la Campionatul European. Tot astazi s-a jucat si primul meci de la Bucuresti, Austria reusind sa invinga fara prea mari probleme Macedonia de Nord. Seara s-a incheiat cu un meci extrem de spectaculos intre Olanda si Ucraina, echipa antrenata de Shevcenko fiind destul de aproape de a reusi sa incurce Portocala Mecanica.

Anglia se impune pe Wembley in fata Croatiei

Cea mai valoroasa nationala de la EURO 2020 din punct de vedere financiar a debutat astazi contra Croatiei, chiar pe Wembley, reusind sa castige cu 1 - 0. Golul englezilor a fost marcat de Raheem Sterling in minutul 57, acesta sutand perfect in centrul portii dupa o pasa venita de la Kalvin Phillips. Meciul s-a dovedit a fi unul echilibrat, insa nationala antrenata Southgate a aratat ca nu degeaba este una dintre marile favorite ale turneului final.

Austria invinge Macedonia de Nord la Bucuresti

In fata a putin peste 9.000 de spectatori, Austria a invins-o pe Arena Nationala din Bucuresti pe Macedonia de Nord cu 3 - 1. Primul gol al partidei a venit in minutul 13, atunci cand austriacul Lainer a inscris cu un sut superb in partea stanga a portii dupa ce a preluat o pasa venita de la Sabitzer. Austricii gresesc grav la jumatatea primei reprize, Macedonia de Nord reusind sa egaleze dupa un gol al lui Goran Pandev.

Al doilea gol al austriecilor a venit abia in minutul 78, atunci cand Gregoritsch a trimis balonul perfect in coltul stang de jos al portii macedonene. Austria mai marcheaza in cele din urma inca o data in minutul 89, cu poarta goala, misiunea lui Arnautovic transformandu-se doar intr-o formalitate.

Meci spectacol intre Olanda si Ucraina

Meciul dintre Olanda si Ucraina s-a dovedit a fi meciul vedeta al zilei, echipa antrenata de Andrei Shevcenko reusind sa revina spectaculos in jos in a doua jumatate a partidei. Portocala Mecanica a inceput in forta meciul, Depay semnand prima mare ocazie de gol pentru olandezi inca din minutul 2. Cu un joc de pase extrem de bun, olandezii domina complet meciul, posesia mingii fiind net superioara in prima parte a jocului.

Olanda inscrie pentru 1 - 0 abia in minutul 52 prin Wijnaldum, care a reactionat rapid in fata unui balon deviat care a ajuns la el. Weghorst marcheaza din nou pentru olandezi sase minute mai tarziu, partida parand deja decisa la acel moment. Ucrainienii nu renunta insa atat de usor, Yarmolenko reusind sa reduca din diferenta in minutul 75 cu un sut plasat in coltul stang de sus al portii. Ucrainienii prind curaj si in minutul 79 egaleaza dupa un gol spectaculos reusit de la distanta cu capul de Yaremchuk.

Finalul partidei de la Amsterdam este electrizant, olandezii reusind in cele din urma golul victoriei in minutul 85, printr-o lovitura de cap a lui Denzel Dumfries. Echipa lui Frank de Boer reuseste astfel sa se impuna in fata Ucrainei dupa un meci pe care l-a dominat in cea mai mare parte.