Victorii pe linie pentru echipele romanesti in preliminariile cupelor europene

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Adrian Somai la 19 Iul. 2019
Urmareste-ne pe Google News
cfr clujfcsbuniversitatea craiovacupe europenepreliminarii

Vara europeana a inceput cu dreptul pentru echipele romanesti angrenate in tururile preliminare ale competitiilor europene, CFR Cluj, Universitatea Craiova si FCSB obtinand victorii pe linie in aceasta saptamana. Pe teren propriu, campioana Romaniei, CFR Cluj a castigat partida retur cu FC Astana cu 3 - 1, calificandu-se in turul secund al prelimariilor pentru accederea in grupele Ligii Campionilor. Din pacate pentru ardeleni, in turul secund vor da peste israelienii de la Maccabi Tel Aviv, o echipa care are planuri mari in actuala aventura europeana.

Meciul a inceput cum nu se putea mai prost pentru echipa din Gruia, Murtazayev reusind sa deschida scorul inca din minutul 4 in favoarea echipei din Kazachstan. Din fericire, Omrani a restabilit rapid egalitatea, readucand sperantele in tribunele de pe stadionul Dr. Constantin Radulescu. Clujenii mai aveau insa nevoie de inca doua goluri pentru a se califica, meciul tur fiind pierdut cu 0 - 1 in deplasare. Norocul a tinut insa cu echipa din Cluj, Postnikov reusind sa inscrie in proprie poarta in minutul 26, ducand CFR Cluj in avantaj pe tabela. Baietii antrenati de Dan Petrescu au intrat dupa pauza decisi sa marcheze din nou, lucru ce s-a si intamplat in cele din urma, Omrani marcand pentru 3 - 1.

Calificare cu emotii pentru Universitatea Craiova

Dupa ce in mansa tur s-au impus cu scorul de 3 - 2 in Azerbaidjan, oltenii au intrat extrem de relaxati pe teren in aceasta seara, toata lumea fiind de parere ca va urma un meci fara istoric. Chiar si asa, Universitatea Craiova si-a impus jocul rapid, dominand puternic echipa azera. Cicaldau a deschis scorul in minutul 28, linistindu-i pe spectatorii din tribune care au venit sa isi sustina favoritii. Repriza secunda a inceput la fel de bine pentru olteni, Vatajelu reusind sa marcheze pentru scorul de 2 - 0. Craiova conducea deja cu 5 - 2 la general si nimeni nu credea ca se mai poate intampla ceva.

Sabail s-a trezit insa din amorteala si a punctat in minutul 67 prin Ramazanov, care a trimis un sut frumos chiar de la marginea careului. Au trecut doar doua minute si azerii restabileau egalitatea pe tabela de marcaj prin Duventru, jucator intrat pe teren in repriza a doua. Oltenii au incercat din rasputeri sa mai inscrie rapid un gol care sa le readuca linistea, insa golul a venit abia in minutul 90. Portughezul Fortes a marcat astfel primul sau gol oficial pentru Universitatea Craiova.

Oltenii vor juca in turul secund al preliminariilor pentru accederea in grupele Europa League cu ungurii de la Honved Budapest. Maghiarii au trecut in primul tur de lituanienii de la Zalgiris.

Victorii in ambele manse pentru FCSB

Dupa ce au castigat cu 2 - 0 la Giurgiu, cei de la FCSB s-au deplasat in Republica Moldova fara prea mari emotii, adversarii de la Milsami Orhei dovedindu-se a fi un obstacol facil pentru bucuresteni in drumul lor spre grupele Europa League. Meciul a devenit si mai usor in minutul 4, dupa ce pustiul Cristian Dumitru a deschis scorul dupa un sut de la opt metri. Aproape de finalul reprizei, in minutul 42, Razvan Oaida marcheaza pentru 2 - 0 cu un sut din mijlocul careului, risipind orice speranta in tabara moldovenilor.

Milsami Orhei a inceput bine repreza secunda, reusind sa inscrie rapid, in minutul 47, prin Bolohan. Bucurestenii rateaza inca o ocazie mare 20 de minute mai tarziu, cand Robert Ion suteaza in bara dupa o pasa perfecta venita de la Florin Tanase. In cele din urma FCSB se impune cu 2 - 1 si se califica in turul secund al preliminariilor UEFA Europa League, acolo unde ii va infrunta pe armenii de la Alashkent.