Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Mark Zuckerberg: Declaratii referitoare la scandalul Cambridge Analytica


Mark Zuckerberg: Declaratii referitoare la scandalul Cambridge Analytica
de la 22 Mar. 2018
Mark Zuckerberg: Declaratii referitoare la scandalul Cambridge Analytica
Tags: facebookmark zuckerbergcambridge analyticaprotectia datelorutilizatori

Mark Zuckerberg, fondatorul şi directorul general al companiei Facebook, a postat pe contul personal mai multe informatii referitoare la scandalul Cambridge Analytica. In urma cu cateva zile, Facebook a declarat ca a suspendat laboratoarele de comunicare strategica si firma de analiza politica a datelor, Cambridge Analytica, pentru incalcarea politicilor sale in ceea ce priveste colectarea si pastrarea datelor.


Totusi, Zuckerberg a spus ca s-au produs unele neintelegeri si a vrut sa revina cu clarificari in ceea ce priveste acest caz, oferind totodata mass mediei si prima sa declaratie.

"Vreau sa fac o actualizare a datelor despre situatia cu firma Cambridge Analytica, inclusiv despre masurile pe care le-am luat deja si pe care le vom lua. Avem responsabilitatea de a proteja datele utilizatorilor, iar, daca nu putem, nu meritam sa va oferim servicii. (...) Am luat masuri pentru a intelege ce s-a intamplat si pentru a ma asigura ca nu se va repeta. Vestea buna este ca cele mai importante masuri pentru a evita repetarea acestor lucruri au fost luate deja acum cativa ani. Dar am facut si greseli, mai avem de facut lucruri si trebuie sa intensificam masurile", a explicat Mark Zuckerberg.

Fondatorul Facebook a facut o prezentare cronologica.

In 2007, compania a lansat Platforma Facebook, cu viziunea ca mai multe aplicatii sa aiba rol de socializare: calendarul care sa prezinte datele de  nastere ale prietenilor, hartile unde locuiesc prietenii, iar aplicatia de adrese sa arate fotografiile acestora. Astfel, Facebook a permis utilizatorilor sa se logheze si sa distribuie unde se afla prietenii si unele informatii despre ei, a scris fondatorul Facebook.

In 2013, un cercetator al Cambridge University pe nume Aleksandr Kogan a creat o aplicatie pentru un sondaj de opinie, care a fost instalata de circa 300.000 de utilizatori. Acestia au distribuit datele lor, precum si datele unora dintre prietenii lor. Avand in vedere cum functiona platforma Facebook la momentul respectiv, asta a insemnat ca Kogan a putut accesa datele a zeci de milioane de prieteni ale utilizatorilor respectivi.

In 2014, pentru a preveni aplicatiile abuzive, Facebook a anuntat ca modifica intreaga platforma pentru a limita semnificativ datele care pot fi accesate de aplicatii. Aplicatii precum cea a lui Kogan nu au mai putut solicita date despre prietenii unei persoane decat daca acestia sunt de acord.

Facebook a cerut dezvoltatorilor sa ii ceara acordul inainte de a solicita date sensibile de la utilizatori. 

In 2015, am aflat de la jurnalisti ai publicatiei The Guardian ca Kogan a pus la dispozitie datele din aplicatia sa firmei Cambridge Analytica, scrie in postarea sa, Mark Zuckerberg.

"Este impotriva politicilor noastre ca dezvoltatorii sa distribuie date fara consimtamantul oamenilor, asa ca am exclus imediat aplicatia lui Kogan de pe platforma noastra si am cerut oficial acestuia si firmei Cambridge Analytica sa certifice ca au sters toate datele obtinute in mod incorect. Au oferit aceste certificari", a declarat Zuckerberg.

El a vrut sa revina cu o precizare. De ce s-a ajuns la un scandal atat de amplu in intreaga lume?

"Saptamana trecuta, am aflat de la The Guardian, The New York Times si Channel 4 ca este posibil ca firma Cambridge Analytica sa nu fi sters datele asa cum au certificat. Le-am interzis imediat sa mai foloseasca oricare dintre serviciile noastre. Cambridge Analytica sustine ca a sters deja datele si a acceptat un audit din partea unei firme pe care am angajat-o sa confirme acest lucru. Colaboram cu autoritatile de reglementare care investigheaza ceea ce s-a intamplat", a scris CEO-ul Facebook.

Totusi, Mark Zuckerberg a vrut sa isi incheie declaratia intr-un mod optimist.

"Am lansat Facebook si la sfarsitul zilei sunt responsabil pentru ceea ce se intampla pe platforma noastra. Sunt hotarat sa fac tot ceea ce este nevoie pentru a proteja comunitatea noastra. In timp ce aceasta problema specifica, care implica Cambridge Analytica, nu ar trebui sa se mai intample astazi cu noi aplicatii, insa asta nu schimba ceea ce s-a intamplat in trecut. Vom invata din aceasta experienta sa imbunatatim, in continuare, siguranta platformei si sa facem comunitatea noastra mai sigura pentru toata lumea, pe termen lung", incheie Zuckerberg.

Vezi intreaga declaratia AICI!

Dupa declaratia oferita pe platforma de socializare, fondatorul Facebook a acordat un interviu si celor de la CNN, unde a declarat ca este disponibil Congresului, disponibil sa fie chestionat in problemele generate de utilizarea datelor utilizatorilor Facebook.

Citeste si: Nereguli depistate in campania prezidentiala a lui Donald Trump. Facebook suspenda conturile intregii echipe de comunicare

Online Editor Manager.ro


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele

Rating:


Nota: 5 din 5 - 1 vot.
Manager


Newsletter zilnic GRATUIT
7 modele de contracte si formulare - actualizate conform GDPR 2019
Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul Manager.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
Top imagine

Comentarii

0 comentarii


Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

Top imagine
Newsletter zilnic GRATUIT
7 modele de contracte si formulare - actualizate conform GDPR 2019
Aboneaza-te la newsletterul Manager.ro si primeste ultimele noutati pe email.

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit  "7 modele de contracte si formulare - actualizate conform GDPR 2019".


Recomandari MANAGER.RO


Cele mai citite stiri
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit.
Zilnic in Inboxul tau.
Vrei sa fii la curent cu cele mai noi articole despre Antreprenoriat, Economie, Imobiliare, Auto, IT&C si sa primesti GRATUIT Raportul Special:

"7 modele de contracte si formulare - actualizate conform GDPR 2019"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016