8.000 de profesori sunt scosi de la catedra, dupa ce au ajuns sa predea cu note de 1 si 2 la titularizare

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
8.000 de profesori sunt scosi de la catedra, dupa ce au ajuns sa predea cu note de 1 si 2 la titularizare
8.000 de profesori sunt scosi de la catedra, dupa ce au ajuns sa predea cu note de 1 si 2 la titularizare
de Magda Florea la 25 Iul. 2019
Urmareste-ne pe Google News
profesoriinvatamantecaterina andronescueducatie

8.000 de profesori care nu au luat macar nota 5 la examenul de titularizare vor fi scosi din sistem timp de un an, acestia nu vor mai avea voie sa intre la catedra nici pe post de suplinitor, nici in plata cu ora. "Este primul an in care luam aceasta masura si decizia era una fireasca, ma intreb de ce nu s-a luat mai demult", a declarat, miercuri, ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu.

Ecaterina Andronescu a anuntat o masura radicala pentru profesorii care nu au obtinut cel putin nota 5 la examenul de titularizare, dar si pentru cei care s-au inscris in examen, dar s-au retras, iesind din sala de examinare. Ecaterina Andronescu a mai declarat ca nici cei 3.960 de profesori care s-au retras din examen nu vor mai fi primiti la catedra. 
 
"N-au fost pregatiti si probabil au vazut subiectele si s-au retras din examen. Vom proceda si cu domniile lor la fel cu cei care au luat note mai mici de 5. Nu vor intra in invatamant nici ca suplinitori, nici in plata cu ora.
 
Este primul an cand luam aceasta masura si decizia era una fireasca, ma intreb de ce nu s-a luat mai demult", a declarat Ecaterina Andronescu, pentru ProTV.

Citeste si: Ministerul Finantelor propune transport gratuit doar pentru studentii fara restante
 
”In metodologie scrie ca cei care n-au promovat, sau au promovat cu note sub 5, nu intra in invatamant. Scrie in metodologie! In momentul in care eu vreau sa intru la titularizare ma duc sa incerc marea cu degetul? Adica intru in examen, constat ca nu stiu nimic si dau lucrarea si ma retrag. De ce sa fac eu discriminare intre cel care a dat lucrarea pentru ca nu a stiut subiectul si cel care a stat acolo si a luat 4.50. Si atunci trebuie sa aplicam aceeasi unitate de masura incepand din 9 septembrie”, a spus Ecaterina Andronescu.
 
”Daca Ministerul Educatiei nu este sustinut sa ridice putin stacheta, eu nu stiu daca mai e ceva de facut pentru scoala asta romaneasca. Nu se poate! 3.960 de candidati s-au retras din concurs. Adica ei sunt smecheri. Am vazut ca nu stiu subiectul, ma retrag din concurs ca ma duc suplinitor la toamna. Nu va suparati, dar nu se poate”, a spus Andronescu. 
 
Ministrul Educatiei vrea sa implementeze sistemul de selectie a profesorilor din universitati in invatamantul preuniversitar. 
 
”Uitati-va dumneavostra, Politehnica este o institutie care se claseaza prima din Romania, la fel si Babes Bolyai. De ce se intampla lucrul asta? Pentru ca au avut exigente la intrarea in invatamant a profesorilor. Noi niciodata, in Politehnica, nu am coborat sub o medie stabilita de Senat, media anilor de studii. Daca era cu o sutime n-am coborat, pentru ca nu te mai puteai opri dupa aceea. Si atunci, obtinand drept cadre didactice numai sefi de promotie si oamenii din primele randuri avem perspectiva. Asta trebuie sa facem si in invatamantul preuniversitar. Nu se poate sa fii profesor care sa nu fi in stare sa treci un examen. Eu cand am intrat, desi am fost sefa de promotie, am dat examen de intrare ca asistent. Dupa trei ani am dat examen sa intru ca sef de lucrari. De aceea, universitatile au niste standarde pe care nu le depasesc”, a declarat Andronescu. 
 
Rezultatele de la Titularizare 2019 arata ca mai putin de jumatate dintre profesorii care au dat examenul de titularizare au obtinut note de peste 7, minimum necesar pentru angajarea pe perioada nedeterminata. Datele de la Ministerul Educatiei arata ca, inainte de contestatii, rata notelor peste 7 obtinute de candidatii care au participat la proba scrisa este de 46,86%, mai mare decat in 2018 cand a fost 47,40%, respectiv 45,73% in 2017. 92 de candidati (0,47%) au obtinut nota 10, iar 9.072 de candidati (46,39%) au obtinut note intre 7 si 9,99. 19,10% dintre candidati au luat note mai mici de 5. Aceleasi date arata ca 4.000 de profesori au luat sub 5 la proba scrisa, iar alti 3.960 de profesori au iesit din examen, arata hotnews.ro
 
In total, aproximativ 8.000 de persoane se afla in situatia de a nu mai primi ore ca suplinitori. 
 
Intrebata daca nu va crea haos in sistem prin aceasta masura, Andronescu a raspuns ca sunt suficienti profesori care sa predea de la toamna.
 
Citeste si: Viorica Dancila: Demisionez daca nu ajung in turul II la prezidentiale
Senior Editor Manager.ro

Ultimele NOUTATI

Ai incredere in terapie cum are terapeutul incredere in tine
Life Style

Ai incredere in terapie cum are terapeutul incredere in tine

today23 Apr. 2024
Semnal de alarma? Romanii investesc mai mult in crypto decat la Bursa de Valori Bucuresti
Banii tai - sectiune de educatie financiara

Semnal de alarma? Romanii investesc mai mult in crypto decat la Bursa de Valori Bucuresti

today23 Apr. 2024
Locuri de munca platite cu peste 2.500 - 3.000 de euro net in Romania: in ce judete se fac angajari
Companii

Locuri de munca platite cu peste 2.500 - 3.000 de euro net in Romania: in ce judete se fac angajari

today23 Apr. 2024
Ghidul angajatorului. Cum dovediti ca un salariat este incompetent?
Companii

Ghidul angajatorului. Cum dovediti ca un salariat este incompetent?

today23 Apr. 2024
3 motive pentru care firmele ar trebui sa mareasca an de an salariile angajatilor
Economie

3 motive pentru care firmele ar trebui sa mareasca an de an salariile angajatilor

today23 Apr. 2024
Ce beneficii primesc angajatii din privat inainte de Paste: 7 din 10 firme ofera cadouri
Economie

Ce beneficii primesc angajatii din privat inainte de Paste: 7 din 10 firme ofera cadouri

today23 Apr. 2024
4 trucuri de care sa tii cont in 2024 la renovarea bucatariei
Life Style

4 trucuri de care sa tii cont in 2024 la renovarea bucatariei

today23 Apr. 2024
Romanii n-au incredere nici in banci, nici in doctori, nici in bursa, dar investesc in scheme financiare
Analize

Romanii n-au incredere nici in banci, nici in doctori, nici in bursa, dar investesc in scheme financiare "minune"

today22 Apr. 2024
E-FACTURA. E-TRANSPORT: SANCTIUNI. AMENZI. SOLUTII PRACTICE

Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit. Zilnic in Inboxul tau.

Vrei sa fii la curent cu cele mai noi articole despre Antreprenoriat, Economie, Imobiliare, Auto, IT&C si sa primesti GRATUIT Raportul Special:

"E-FACTURA. E-TRANSPORT: SANCTIUNI. AMENZI. SOLUTII PRACTICE"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Partenerii nostri

Te-ar putea interesa si

Locuri de munca platite cu peste 2.500 - 3.000 de euro net in Romania: in ce judete se fac angajari
Companii

Locuri de munca platite cu peste 2.500 - 3.000 de euro net in Romania: in ce judete se fac angajari

today23 Apr. 2024
Ghidul angajatorului. Cum dovediti ca un salariat este incompetent?
Companii

Ghidul angajatorului. Cum dovediti ca un salariat este incompetent?

today23 Apr. 2024
3 motive pentru care firmele ar trebui sa mareasca an de an salariile angajatilor
Economie

3 motive pentru care firmele ar trebui sa mareasca an de an salariile angajatilor

today23 Apr. 2024
Ce beneficii primesc angajatii din privat inainte de Paste: 7 din 10 firme ofera cadouri
Economie

Ce beneficii primesc angajatii din privat inainte de Paste: 7 din 10 firme ofera cadouri

today23 Apr. 2024

Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit.
Zilnic in Inboxul tau.

Vrei sa fii la curent cu cele mai noi articole despre Antreprenoriat, Economie, Imobiliare, Auto, IT&C si sa primesti GRATUIT Raportul Special:

"E-FACTURA. E-TRANSPORT: SANCTIUNI. AMENZI. SOLUTII PRACTICE"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
x