Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
Traim intr-o realitate greu descifrabila sau, mai curand, imposibil de descifrat , dupa cum ne dadaceste sociologul nonagenar Edgar Morin. De aceea este important sa gasim strategii de descifrare care sa ne asigure o viata cat de cat jalonata de piloni de orientare.
O astfel de strategie am evocat-o in articolul “Reveriile unui plimbaret in cautare de sine - ma indrept spre "unde"? ,Ion Dan Trestieni la 30. 03. 2017 ,www.Manager.ro .
Iata ce spuneam acolo, prelucrand lucararile profesorului Constantin Virgil Negoita :
“Traim intr-o lume complexa in care Logica Aristotelica nu mai functioneaza si trebuie inlocuita cu Logica Dialectica. Logica Aristotelica sustine ca (X) nu poate fi (A) si (non-A) in acelasi timp. Functioneaza deci legea excluderii mijlocului. Logica Dialectica sustine ca (A) si (non-A) nu se exclud ca predicate ale lui (X). Acest lucru este deosebit de important pentru reveriile mele de plimbaret. Adevarul nu trebuie aflat prin omorarea parerilor contrare ci prin includerea lor intr-o matrice explicativa care sa le includa. Cum ? Prin gasirea unei structuri mai stabile, prin scufundare spre elementul originar al structurii. Acest proces se numeste pullback . Pentru Logica Aristotelica este bun feedback-ul.
Cine pot face aceste sinteze? Oamenii cu calitati exceptionale, pe care-i putem numi profeti sau faruri. Profetii determina cursurile evenimentelor societale si ale evolutiei . Ei sunt cei care furnizeaza “mastile”, adica rolurile sociale, ceea ce face ca tipurile umane sa devina vizibile. “Pro”, in limba greaca, nu inseamna “inainte” ci “de acum inainte”. Profetul este deci un om care lanseaza idei, “forthteller” si nu un prezicator, un “foreteller”.El furnizeaza imagini si lucreaza prin oameni, prin constientizare si nu cu oameni ca obiecte. Imaginea exterioara pe care o construieste prin pullback este inclusa in constiinta lor. In acelasi timp oamenii nu sunt nevoiti sa renunte la imaginea care provine din interiorul sistemului propriu (matricea lor culturala)”.
Voi face cu dumneavoastra un exercitiu practic, pe un alt material publicat recent - “A avea sau a nu avea ...gaze”-Ion Dan Trestieni, 27.07.2017, www.Manager.ro. Acest material a preluat ideile exprimate in materialul “ Opinie Sorin Pâslaru, redactor-ÅŸef al ZF -RoÅŸia Montană a gazului” ZF, 27.07.2107. Este vorba despre o reactie imediata, la cald, la decizia ungurilor de a iesi din proiectul BRUA, care permitea exploatarea si transportarea gazului romanesc din Marea Neagra, spre tarile Uniunii Europene.
In acest material, eu sustin ideile lui Sorin Paslaru : “ Prin decizia de a nu mai participa la proiectul BRUA de transport al gazelor româneÅŸti din Marea Neagră direct în Austria, Ungaria arată că ÅŸtie să-ÅŸi protejeze interesul naÅ£ional mai bine decât România, unde nimeni nu se întreabă de ce gazul din Marea Neagră nu va fi integrat în reÅ£eaua locală de transport, ci trebuie dus la austrieci. “
Iata si motivatia acestui gand, citandu-l pe Sorin Paslaru : “Trei milioane de locuinÅ£e din România se încălzesc cu lemne, reÅ£eaua de conducte de gaz creÅŸte cu încetinitorul, în judeÅ£ul ConstanÅ£a gospodăriile folosesc butelii pentru încălzire, dar noi lăsăm să ne treacă pe sub nas gazul extras din apele teritoriale româneÅŸti, ca să meargă pentru petrochimia austriacă ÅŸi din vest...De ce să nu fie dezvoltată petrochimia la Marea Neagră? Să vină investitorii din Germania sau Austria ÅŸi să dezvolte capacităţi de petrochimie în România” .
Sa spunem ca aceasta opinie ar fi predicatul (A). Ea are valoare de adevar daca -i analizam semantica care i-a servit ca baza de exprimare . Aici , descoperim lucruri interesante.
Foarte schematic lucrurile stau astfel:
- Visul rusilor si al lui Putin este de a-si recupera sfera de influenta asupra tarilor foste comuniste
--- Pentru a se realiza acest lucru, ar trebui ca Uniunea Europeana sa se dizolve, si Putin face tot ce poate pentru a se intampla acest lucru;
Teste REZOLVATE pentru examenul de titularizare Limba si Literatura engleza Editie noua
Sinteze de Teoria si Metodica Educatiei fizice si sportive
Teste rezolvate pentru examenul de titularizare GEOGRAFIE editie noua
Ultimele NOUTATI

Proiectul noii legi a salarizarii bugetarilor. Cele mai importante modificari privind salariile, sporurile si programul de lucru din sistemul public

De ce platformele web predefinite iti saboteaza vanzarile si cum arata digitalizarea B2B corecta

Cele mai mari greseli de securitate pe care oamenii le fac zilnic fara sa stie

Autostrazi, scoli si spitale ar putea fi construite mai repede. Legea care a intrat in vigoare si schimba modul in care se fac investitiile din bani europeni

Salariul nu mai e suficient pentru angajatii tai. Companiile de succes investesc tot mai mult in sanatate mintala. Top beneficii acordate in 2026

Partenerii nostri
Organizare tombola cu premii in bani si vouchere: Monografie contabila si tratament fiscal
Depunere capital social in numerar: Reguli, termene si consecinte legale
Accizele nu iarta erorile. Ce trebuie sa stie toti contabilii care lucreaza cu produse accizabile
Salariat, PFA sau SRL? Inainte sa iei decizia, calculeaza corect cu cati bani ramai de fapt
Cum gestionezi corect conformitatea fiscala a companiei tale
Investitia care poate sustine dezvoltarea unei ferme de lapte
6 lucruri esentiale de verificat inainte sa alegi sertare de bani pentru afacerea ta
Te-ar putea interesa si

Cele mai mari greseli de securitate pe care oamenii le fac zilnic fara sa stie






