Calificari EURO 2020: Romania pierde dramatic cu Spania, insa pastreaza sanse la calificare

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Adrian Somai la 06 Sep. 2019
Urmareste-ne pe Google News
euro 2020calificari euroromaniaspaniaciprian tatarusanu

Romania a pierdut in fata Spaniei, scor 1 - 2, in al cincilea meci jucat in cadrul grupei de calificare la Campionatul European din 2020. Ibericii au dominat fara doar si poate jocul de pe Arena Nationala pentru mai bine de 60 de minute, insa tricolorii si-au revenit pe finalul partidei, ratand chiar o sansa mare de a egala scorul de pe tabela. Selectionata antrenata de Cosmin Contra ocupa locul 4 in grupa F de calificare la EURO 2020, urmand ca duminica sa infrunte nationala Maltei, intr-un meci ce se va juca pe Stadionul “Ilie Oana” din Ploiesti.

Ciprian Tatarusanu, omul meciului pentru Romania

Ibericii au inceput in forta partida, aruncandu-se in atac inca din primele secunde ale primei reprize. Paco Alcacer semneaza prima ocazie importanta a spaniolilor in secunda 35, Ciprian Tatarusanu salvand spectaculos. Alcacer revine in fata portii lui Tatarusanu in minutul 6, portarul roman intervenind excelent si respingand in corner. Sergio Ramos il testeaza din nou pe Tatarusanu in minutul 11 dupa ce a reluat cu capul dupa o lovitura de la colt, insa sansa tine si de aceasta data cu Romania. Jordi Alba rateaza inca o sansa importanta pentru spanioli in minutul 13, tot Tatarusanu fiind salvatorul selectionatei noastre.

Spaniolii controleaza fara probleme jocul, insa atacurile la poarta lui Tatarusanu nu mai sunt atat de periculoase. Ciprian Deac il calca pe Ceballos in careu in minutul 28, arbitrul Aytekin dictand lovitura de la 11 metri pentru iberici. Sergio Ramos transforma fara probleme si isi duce selectionata in avantaj pe tabela de scor: 0 - 1. Rodrigo are o noua sansa importanta pentru spanioli in minutul 35, insa portarul francezilor de la Lyon ne salveaza din nou! Alcacer revine in prim plan doua minute mai tarziu, reluand sub transversala din 7 metri, insa Tatarusanu este intr-o forma de zile mari!

Romania si-a revenit pe finalul meciului

Spaniolii au inceput cum nu se putea mai bine si repriza secunda, Paco Alcacer inscriind in fata portii goale dupa o actiune perfecta pe linia Ceballos - Alba: 0 - 2. Fabian Ruiz a avut o sansa importanta pentru a duce scorul la 0 - 3 in minutul 54, insa sutul lui de la 25 de metri a trecut la doar cativa centimetri de stalpul din dreapta al portii aparate de Tatarusanu.

Ultimele 30 de minute ale meciului s-au dovedit a fi mult mai bune pentru baietii antrenati de Cosmin Contra, totul incepand din minutul 59, atunci cand Florin Andone a marcat cu capul dupa o recentrare a lui George Puscas: 1 - 2. Andone intrase pe teren cu doar trei minute inainte, ceea ce dovedeste inspiratia de moment a selectionerului Contra! Minutul 79 aduce o noua faza importanta pentru nationala noastra dupa ce Maxim i-a pasat perfect lui George Puscas, acesta fiind doborat chiar inainte de a intra in careu de fundasul spaniol Llorente. In urma acestui fault, Llorente a primit cartonas rosu, spaniolii ramanand cu un om mai putin pe teren.

Nationala Romaniei a avut o sansa importanta de a egala in minutul 91, atunci cand Kepa a respins o minge trimisa cu capul de Puscas, ramas singur la 6 metri. A urmat o noua ocazie monumentala pentru Romania, Dragos Grigore sutand peste poarta goala chiar inainte de ultimul fluier al arbitrului!

Romania - Malta, duminica, 8 septembrie

In celelalte meciuri din grupa, Norvegia a invins selectionata Maltei cu 2 - 0, in timp ce Suedia a invins fara drept de apel Insulele Feroe, cu un categoric 4 - 0. Spania ocupa primul loc in grupa, cu cinci victorii obtinute din tot atatea meciuri, in timp ce Suedia este pe locul secund cu 10 puncte. Norvegia ocupa locul al treilea in grupa cu 8 puncte, nationala Romaniei fiind in acest moment abia pe locul 4, cu 7 puncte. Selectionata antrenata de Cosmin Contra va intalni Malta duminica, 8 septembrie, la Ploiesti!