Europa League: Victorie pentru CFR Cluj in deplasare, cu 2 - 0, in fata CSKA Sofia

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Adrian Somai la 23 Oct. 2020
Urmareste-ne pe Google News
europa leaguecfr clujcska sofiadan petrescu

CFR Cluj porneste cu dreptul in noua editie a Europa League, castigand in deplasare cu CSKA Sofia, scor 2 - 0, in primul meci al Grupei A. Desi au beneficiat de suportul a peste 12.000 de suporteri, care au sfidat practic orice masuri de distantare sociala impuse in contextul actual al pandemiei, bulgarii nu au reusit sa le faca fata ardelenilor, echipa antrenata de Dan Petrescu avand marele avantaj al experientei de partea sa. Campioana Romaniei nu a avut chiar cel mai bun start de partida la Sofia, insa experienta si-a spus cuvantul in cele din urma. In plus, Balgradean a aparat extrem de bine in aceasta seara, salvand CFR-ul din niste situatii destul de periculoase.

O prima repriza modesta pentru CFR Cluj

Asa cum spuneam, startul de partida nu a fost tocmai cel mai reusit pentru campionii Romaniei, cei de la CFR Cluj avand nevoie de aproximativ 15 minute pentru a se obisnui cu atmosfera ostila din tribune si pentru a intra in ritmul jocului impus de echipa bulgara. Prima ocazie pentru CSKA vine in minutul 7, dupa o neintelegere intre Burca si Balgradean, Sowe fiind insa blocat in cele din urma de portarul roman. Sankhare isi incearca norocul trei minute mai tarziu cu un sut din afara careului, insa Balgradean nu are emotii. Acelasi Sowe are o noua ocazie in minutul 23, dupa ce a reluat cu capul, scorul ramanand totusi 0 - 0.

Ardelenii au preluat controlul partidei in a doua jumatate a primei reprize, insa Dan Petrescu a preferat o tactica ultra defensiva pana la pauza. In aceste conditii, CSKA nu a mai reusit mai nimic in atac pana la fluierul de final al primei jumatati, insa nici cei de la CFR nu au mai avut vreo ocazie importanta la poarta bulgarilor. 7 - 2 a fost raportul suturilor la poarta in prima repriza in favoarea celor de la CSKA. Prima repriza se termina 0 - 0 pe tabela de marcaj, un scor care nu ii displace lui Dan Petrescu.

Experienta si-a spus cuvantul

A doua jumatate a partidei incepe cu un CFR Cluj mult mai hotarat si mai stapan pe sine, experienta europeana vazandu-se fara doar si poate in jocul elevilor antrenati de Dan Petrescu. Daca in prima repriza vorbeam despre un joc defensiv practicat de ardeleni, in a doua jumatate lucrurile s-au schimbat destul de mult, cei de la CFR preferand un joc mai agresiv si mai aproape de poarta bulgarilor. Ciprian Deac centreaza in minutul 53 cu mult efect, Rondon castiga duelul direct cu adversarul si reia cu capul direct in poarta lui Gustavo Busatto.

Cu avantaj minim pe tabela, CFR Cluj ramane in atac si nu isi lasa adversarul sa respire. Youga greseste in minutul 72, tragandu-l pe Debeljuh in careu, faza dupa care arbitrul decide sa acorde ardelenilor lovitura de la 11 metri. Ciprian Deac transforma fara niciun fel de emotie penalty-ul si majoreaza diferenta de pe tabela la 2 - 0. Bulgarii nu au mai contat prea mult in joc dupa acest gol reusit de CFR, ultimul sfert de ora neaducand nicio surpriza in cele din urma. Ardelenii castiga prima partida din grupa si isi asigura un bonus in valoare de 570.000 de euro din partea UEFA.

Peste doar o saptamana, pe teren propriu, CFR Cluj ii va intalni pe elvetienii de la Young Boys Berna in a doua etapa a Grupei A din Europa League. Young Boys a pierdut in aceasta seara in primul meci din grupa, pe teren propriu, in fata celor de la AS Roma cu 1 - 2.