Europa League: Visul frumos s-a terminat pentru CFR Cluj, dupa o remiza alba la Sevilla

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Adrian Somai la 28 Feb. 2020
Urmareste-ne pe Google News
cfr clujsevillaeuropa leaguedan petrescu

CFR Cluj, singura echipa romaneasca prezenta in primavara fotbalistica europeana, a fost eliminata in 16-imile Europa League dupa ce a remizat, 0 - 0, in deplasare, pe terenul Sevillei. In prima mansa, ardelenii au reusit doar un rezultat de egalitate impotriva echipei spaniole, 1 - 1. Echipa din Gruia a fost aproape de o performanta istorica, insa golul lui Adrian Paun din minutul 87 a fost anulat dupa un presupus hent al lui Traore la o faza anterioara. Dezamagirea clujenilor este extrem de mare, imaginile dramatice de la finalul partidei aratand intregii lumi cat de aproape a fost CFR de o eliminare istorica a Sevillei din Europa League.

Lasand in spate eliminarea suferita, CFR Cluj a demonstrat ca are puterea de a se bate de la egal la egal cu una dintre cele mai puternice echipe spaniole de la aceasta ora si cu cea mai performanta echipa din istoria Europa League. Sevilla a castigat pana acum nu mai putin de cinci editii ale Europa League, ultima finala in care ibericii s-au impus datand din sezonul 2015 - 2016.

Spaniolii s-au asteptat la un meci usor

Ibericii au inceput in forta partida de pe teren propriu, propunandu-si sa rezolve rapid soarta calificarii. Chiar daca este mai mult decat evident ca nu trec prin cea mai buna foarma la ora actuala, spaniolii nu si-au imaginat ca CFR Cluj este un adversar care le poate pune probleme. Minutul 3 al meciului a adus insa prima faza controversata, Omrani cazand in careul advers dupa un duel cu Diego Carlos. Arbitrul a considerat insa ca atacantul ardelenilor a cazut mult prea usor, luand decizia de a lasa jocul sa continue. Urmeaza minute bune pentru Sevilla, Reguilon semnand o ocazie imensa pentru spanioli in minutul 12.

Sevilla domina in mod clar jocul de la mijlocul terenului si nu numai, iar asta nu este demonstrat numai de ocaziile de la poarta ardelenilor, ci si de statistici. La jumatatea primei reprize, Sevilla avea o posesie a balonului de aproximativ 70%, ceea ce spune multe. O noua ocazie importanta pentru spanioli vine in minutul 26, cand sutul lui Ocampos trece putin pe langa poarta clujenilor.

Finalul primei jumatati aduce o ocazie mare si in dreptul CFR-ului, sutul lui Djokovic fiind respins cu greu de portarul Sevillei in corner. Paun trage bine, la coltul scurt, insa mingea este respinsa din nou in corner. Boli are sansa de a deschide scorul la ultima faza a primei reprize, insa sutul lui din 6 metri ocoleste poarta spaniolilor.

Ibericii continua sa domine jocul, jucatorii Sevillei reusind peste 400 de pase corecte pana in minutul 70 al partidei, in timp ce ardelenii abia reuseau sa treaca pragul de 100 de pase reusite. In ciuda acestui lucru, Sevilla reuseste sa fie periculoasa abia in minutul 70 al jumatatii secunde, atunci cand sutul lui Diego Carlos este respins din fata portii de Camora. CFR Cluj inca spera la o minune, Dan Petrescu facand chiar o schimbare ofensiva in minutul 78, atunci cand Djokovic a fost inlocuit cu Luis Rondon.

Decizie controversata a arbitrilor

Adrian Paun reuseste sa marcheze in minutul 87 al partidei dupa un sut puternic de la 30 de metri, dupa ce Bono a scapat mingea, care ulterior a intrat in poarta. Golul clujenilor este insa anulat pentru hent, la faza anterioara mingea fiind atinsa cu mana de Traore. Decizia nu a fost insa deloc una simpla, arbitrul avand nevoie de inregistrarile VAR pentru a anula golul. Decizia a fost indelung contestata de echipa ardelenilor, Dan Petrescu primind si cartonasul galben pentru proteste. In plus, Bordeianu vede cel de-al doilea cartonas galben si este eliminat. Meciul se termina in cele din urma fara niciun gol pe tabela de marcaj, ibericii fiind cei care merg mai departe!