FCSB si Universitatea Craiova merg mai departe in cupele europene dupa o seara dramatica pentru fotbalul romanesc

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Adrian Somai la 02 Aug. 2019
Urmareste-ne pe Google News
cupe europenefcsbuniversitatea craiovaviitorul constantacfr cluj

Echipele de club romanesti angrenate in preliminariile cupelor europene au avut o seara de cosmar, constantenii de la Viitorul fiind singurii care s-au impus. Insa asta nu i-a ajutat sa mearga mai departe, echipa antrenata de Gheorghe Hagi pierzand cu 3 - 6 in meciul tur din Belgia. Universitatea Craiova a facut un nou meci modest in fata celor de la Honved, insa a reusit in cele din urma sa se califice dupa loviturile de departajare. Dupa ce a invins in deplare cu 3 - 0, FCSB a pierdut acasa cu armenii de la Alashkert. La finalul meciului, antrenorul Bogdan Andone si-a anuntat demisia.

Seara de marti s-a dovedit a fi una mai fericita pentru fotbalul romanesc, CFR Cluj reusind sa se califice in turul al treilea al preliminariilor Ligii Campionilor. Dupa o victorie la limita obtinuta in Gruia, ardelenii au inceput in forta meciul din Israel impotriva celor de la Maccabi Tel Aviv. Totusi, israelienii au fost cei care au deschis scorul, insa baietii antrenati de Dan Petrescu au reusit in cele din urma sa egaleze si chiar sa treaca in avantaj. Maccabi a egalat in cele din urma, insa asta nu a mai contat pentru ei, CFR Cluj fiind echipa care a mers mai departe.

Calificare chinuita pentru FCSB

Desi toata lumea se astepta la o calificare fara niciun fel de emotii, FCSB a fost invinsa la Giurgiu cu 2 - 3 de armenii de la Alashkert. Meciul a inceput cum nu se putea mai bine pentru bucuresteni, Florin Tanase inscriind pentru 1 - 0 in minutul 10 din lovitura de la 11 metri. Gustavo Marmentini a egalat 13 minute mai tarziu, insa nimeni nu se astepta la o cadere atat de drastica a baietilor antrenati de Bogdan Andone.

Acelasi Marmentini a scos un penalty patru minute mai tarziu, echipa armeana ducand scorul la 2 - 1. Finalul primei reprize a mai adus un gol pentru cei de la Alashkert, Tiago Galvao ducand scorul la 3 - 1. Florinel Coman i-a linistit pe suporterii din tribunele de la Giurgiu in minutul 59, atunci cand a reusit sa reduca din diferenta. Chiar daca a pierdut rusinos in fata unei echipe mult mai modeste, FCSB s-a calificat in turul urmator, acolo unde ii va intalni pe cei de la Mlada Boleslav.

Infrangerea din aceasta seara i-a fost fatala antrenorului Bogdan Andone, care si-a anuntat demisia in cadrul conferintei de presa organizate dupa incheierea partidei. Bogdan Andone l-a acuzat pe patronul George Becali ca s-a bagat peste el, lucru peste care nu poate sa treaca in activitatea sa.

Meci dramatic la Craiova

Universitatea Craiova nu a reusit sa impresioneze nici in aceasta seara, ungurii de la Honved Budapesta ducand in cele din urma partida in prelungiri. In primele 120 de minute nu a fost marcat niciun gol, drept pentru care meciul a ajuns in cele din urma la loviturile de la departajare. Este important de mentionat insa ca partida a fost suspendata pentru mai bine de 25 de minute, dupa ce  arbitrul central a fost lovit in cap de o petarda in ultimul minut al celei de-a doua reprize de prelungiri. Ionita, Fortes si Cicaldau au transformat pentru olteni, Universitatea Craiova impunandu-se astfel cu 3 - 1 dupa loviturile de la 11 metri.

Viitorul a castigat, insa nu a fost de ajuns

Dupa o infrangere umilitoare in Belgia, Viitorul lui Hagi a iesit cu fruntea sus din cupele europene, dupa ce i-a invins pe cei de la Gent pe teren propriu cu 2 - 1. Gent a deschis scorul in minutul 38 prin reusita semnata de Yaremchuk, risipind orice sperante de calificare ar mai fi avut suporterii romani. Gabi Iancu a restabilit egalitatea in minutul 61, dupa care De Nooijer a scos o lovitura de la 11 metri dupa ce mingea l-a lovit in brat in careu pe Owusu. Iancu a reusit dubla, insa asta nu a fost de ajuns pentru ca Viitorul sa se califice mai departe.