Liga Natiunilor: Romania obtine un egal nesperat cu Serbia si ramane neinvinsa in grupa

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Adrian Somai la 15 Oct. 2018
Urmareste-ne pe Google News
romaniaserbialiga natiunilorcosmin contragabi tamascampionatul mondial

Romania si Serbia au remizat ieri pe National Arena, intr-un meci contand pentru etapa a patra a Ligii Natiunilor. Selectionata condusa de Cosmin Contra a rezistat eroic in fata atacurilor venite dinspre sarbi in repriza secunda, dupa ce in minutul 44 Gabi Tamas a primit cartonasul rosu si a fost eliminat. Este al patrulea meci incheiat fara infrangere in Liga Natiunilor, ceea ce ne da dreptul la a spera inca la prima pozitie in clasamentul grupei din care facem parte. Este de remarcat si faptul ca suporterii au simtit importanta meciului de ieri, numarul acestora pe National Arena depasind cifra de 48.500.

Riscam un nou meci cu portile inchise?

Meciul a inceput cu o intrerupere de cateva minute, cauzata de spectacolul pirotehnic din peluzele stadionului National Arena. Desi atmosfera creata de suporteri a fost una de zile mari, folosirea materialelor pirotehnice ar putea aduce Romaniei inca o suspendare pentru unul dintre meciurile viitoare. In conditiile in care Romania a debutat in Liga Natiunilor intr-un meci jucat tot fara spectatori, impotriva celor din Muntenegru, o noua suspendare este destul de probabila.

Eliminarea lui Tamas ne-a risipit sperantele pentru victorie

Startul primei reprize a fost dominat de sarbi in cea mai mare parte, elevii lui Cosmin Contra nereusind sa isi faca jocul. Chiar daca nu au existat ocazii mari de partea sarbilor, acestia au stiut cum sa tina mai bine de minge, ajungand deseori in careul nostru. Primele incercari ale selectionatei noastre au fost semnate de Stanciu, insa suturile lui au fost extrem de slabe, fiind prinse cu usurinta de Rajkovici. Razvan Marin a sutat periculos in cele din urma spre careu, dintr-o lovitura libera de la 25 de metri, mingea fiind deviata in corner.

Desi prima parte a meciului urma sa se termine fara mari probleme, Gabi Tamas a gresit grav in doua randuri. In primul rand a gresit o minge importanta, care i-a dus pe sarbi in atac, ratand in cele din urma cea mai mare ocazie a reprizei. Daca asta nu era de ajuns, Tamas a primit si cartonasul rosu in minutul 44, dupa ce a luftat extrem de sus o minge in careu, atingandu-l pe cap pe Gacinovici. Arbitrul a dictat lovitura de la 11 metri pentru Serbia, insa Tadici a sutat peste poarta.

In aceste conditii, repriza secunda se anunta a fi extrem de grea pentru Romania. Sarbii ne dovedisera in mai multe randuri ca stiu sa atace, iar omul nostru in minus i-ar fi putut ajuta in mod decisiv in cele 45 de minute ramase. De acest lucru a fost constient si selectionerul Cosmin Contra, acesta mizand doar pe aparare in partea secunda a jocului. Chiar si asa, linia de fund a Romaniei a aratat pe alocuri extrem de prost, gresind copilareste in mai multe cazuri si dand sanse importante sarbilor.

Din fericire pentru noi, nici atacantii sarbi nu au fost in cea mai buna forma, ceea ce ne-a lasat sa ne gandim macar la un rezultat de egalitate care sa ne aduca un punct. Chiar daca jocul nationalei noastre a scazut vizibil in ultima parte a reprizei secunde, scorul de 0 – 0 a ramas intact pe tabela.

Romania, locul 3 in Grupa 4 a Ligii Natiunilor

Muntenegru a reusit o victorie spectaculoasa aseara in fata Lituaniei, castigand trei puncte care i-a dus pana pe locul secund in grupa. Serbia ramane pe prima pozitie, cu opt puncte acumulate pana in acest moment, la doar un punct in fata muntenegrenilor. Romania are 6 puncte si se afla pe locul al treilea, in timp ce Lituania nu a castigat nici macar un punct pana acum. Pentru reprezentativa noastra mai urmeaza doua meciuri: acasa cu Lituania (17 noiembrie) si in deplasare cu Muntenegru (20 noiembrie).