Nationala de tineret a Romaniei a fost eliminata de Germania in semifinalele EURO 2019, scor 2-4

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Magda Florea la 27 Iun. 2019
Urmareste-ne pe Google News
nationala romanieifobalnationala u21euro 2019sport

A fost o seara dramatica pentru echipa de juniori. Nationala mica de fotbal a Romaniei a fost invinsa de Germania in semifinalele EURO 2019, cu scorul de 2-4. In spatele acestei infrangeri straluceste insa performanta exceptionala facuta de echipa de juniori. Faptul ca ajuns pana in aceasta etapa a competitiei, cu victorii la scor si meciuri de senzatie, nu va fi sters niciodata din sufletele iubitorilor de fotbal.

Update: Klaus Iohannis si Viorica Dancila au transmis mesaje emotionante tinerilor tricolori

"Un parcurs exceptional al echipei nationale de fotbal a Romaniei Under-21 la Campionatul European! Tricolori, ati facut o tara intreaga mandra de voi! Va asteptam acasa!”, a transmis seful statului pe pagina de Facebook.

Si premierul Romaniei a transmis un mesaj de sustinere pentru micii tricolori.

"Felicitari tinerilor nostri pentru prestatia din aceasta seara! Succesul vostru va sta intotdeauna in talentul si munca voastra incredibila. Suntem alaturi de voi! #RomaniaU21”, a transmis premierul.

Desi prima repriza a fost una de exceptie pentru tricolorii mici, dupa intoarcerea de la vestiare echipa noastra nu a mai dat dovada de aceeasi energie si determinare.

S-a simtit oboseala pe teren in a doua parte a meciului la nationala Romaniei, aspect de care nemtii au profitat din plin.

Daca in prima repriza am avut o posesie de 60% si un avantaj pe tabela de marcaj, cu scorul de 2-1, in a doua repriza lucrurile s-au schimbat radical.

Meciul s-a incheait cu scorul de 2-4 pentru echipa Germaniei. Totusi, Romania a reusit o performanta istorica ajungand pana in acest punct al competitiei.

Rezumatul meciului:

Nadiem Amiri a deschis scorul pentru Germania U21. Fotbalistul lui Hoffenheim a marcat in minutul 21, dupa ce a depasit mai multi adversari si l-a invins pe Ionut Radu cu un sut bine plasat.

George Puscas a inscris pentru 1-1 in minutul 26. Atacantul lui Palermo a inscris dintr-o lovitura de la 11 metri, dupa un penalty obtinut de Ianis Hagi si acordat de arbitru dupa consultarea VAR. Tot Puscas a marcat pentru 2-1, in minutul 43, dupa o centrare primita de la Andrei Ivan si o reluare excelenta a fotbalistului care evolueaza in Italia.

Gian-Luca Waldschmidt a marcat pentru 2-2 in minutul 52, din penalty. Arbitrul a dictat lovitura de la 11 metri dupa un fault in careu comis de Ianis Hagi.

Tot atacantul lui Freiburg facut 3-2 pentru Germania, in minutul 90, dupa o lovitura libera executata bine de la marginea careului.

Amiri a stabilit scorul final, 4-2, dintr-o lovitura libera in urma careia Alexandru Pascanu a fost eliminat, arata digi24