Rezultate dezamagitoare pentru fotbalul romanesc in prima mansa a turului 3 prelimar al competitiilor europene

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Adrian Somai la 09 Aug. 2019
Urmareste-ne pe Google News
fcsbuniversitatea craiovacfr clujchampions leagueeuropa league

Turul 3 preliminar al competitiilor europene a demonstrat formatiilor romanesti ca fotbalul romanesc se afla intr-o perioada de criza profunda, rezultatele intregistrate de FCSB, Universitatea Craiova si CFR Cluj dezamagind. Daca in urma cu cativa ani nici macar nu ne puteam pune problema calificarii in grupele competitiilor europene, in prezent lucrurile nu mai stau deloc atat de bine. Dupa doua tururi preliminare in care au intalnit formatii mai mult decat modeste, echipele romanesti au picat primul test adevarat dat in aceasta vara pe plan european. Din fericire, FCSB si CFR Cluj pastreaza inca sanse de calificare, meciurile retur anuntandu-se insa mai mult decat dificile.

Remiza alba pentru FCSB la Giurgiu

FCSB nu a mai castigat niciun meci de mai bine de doua saptamani, formatia bucuresteana nereusind sa treaca peste socul produs de demisia prematura a antrenorului Bogdan Andone. Patronul George Becali nu a reusit sa mai aduca niciun alt antrenor la echipa, drept pentru care meciul tur cu Mlada Boleslav a fost gandit din punct de vedere tactic de interimarul Vergil Andronache. Criza de la FCSB este cu atat mai complicata cu cat echipa are la acest moment nu mai putin de 10 jucatori accidentati. In plus, manager-ul echipei, Mihai Stoica, a decis la mijlocul acestei saptamani sa plece de la echipa.

Jocul celor de la FCSB a lasat de dorit si in aceasta seara, ros-albastrii reusind sa incheie cele 90 de minute de joc fara nici macar un sut pe poarta. Statisticile de la finalul meciului ne arata ca FCSB a avut doar 3 ocazii de a inscrie in aceasta seara, in timp ce cehii au avut nu mai putin de 9 sanse de a inscrie in poarta aparata de Vlad. Desi cei de la Mlada Boleslav s-au dovedit a fi destul de periculosi in atac, bucurestenii ar fi putut sa incheie partida in avantaj in cele din urma, Pantiru sutand insa in bara transversala in minutul 84.

Craiova a pierdut pe teren propriu cu AEK Atena

Meciul Universitatii Craiova se anunta inca de la bun inceput a fi extrem de dificil, grecii de la AEK Atena fiind cunoscuti drept un adversar care poate pune probleme oricand. Fiind nevoiti sa joace cu tribunele goale dupa problemele inregistrate la meciul cu maghiarii de la Honved, oltenii au inceput destul de timorati partida cu AEK. Bancu a deschis scorul in minutul 11, insa golul i-a fost anulat pentru offside. Grecii au dominat o buna parte din meci, reusind sa inscrie pentru prima data in minutul 60 prin Mantalos. Livaja a majorat diferenta in minutul 85, risipind orice sanse de calificare pentru Craiova!

CFR Cluj a remizat cu Celtic in Gruia

Campioana CFR Cluj a terminat la egalitate, scor 1 - 1, partida disputata miercuri seara cu scotienii de la Celtic Glasgow. Ardelenii au facut un meci extrem de bun, reusind sa ii domine in marea majoritate a timpului pe cei de la Celtic. Tabela s-a modificat pentru prima data in minutul 28, dupa ce Rondon a inscris dupa un contraatac perfect al clujenilor. Baietii antrenati de Dan Petrescu au continuat sa atace, insa scotienii au egalat 10 minute mai tarziu, Forrest invingandu-l pe Arlauskis cu un sut puternic de la aproape 15 metri de poarta. Si a doua repriza a fost dominata in mare parte tot de cei de la CFR Cluj, insa golul nu a mai vrut sa vina.

Dupa remiza obtinuta in Gruia, ardelenii pastreaza inca sanse de calificare, insa meciul din Glasgow se anunta a fi extrem de dificil. Dan Petrescu se declara increzator in sansele pe care le are echipa sa, insa recunoaste ca ar fi un adevarat miracol daca ar reusi sa treaca de scotieni dupa acest rezultat de egalitate inregistrat pe teren propriu.