Romania invinge Anglia si este aproape de o calificare istorica in semifinalele Campionatului European de Tineret

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Adrian Somai la 22 Iun. 2019
Urmareste-ne pe Google News
romania u21euro u21romania tineretianis hagiangliasemifinale

Nationala de tineret a Romaniei a reusit o victorie de senzatie impotriva selectionatei Angliei, invingand cu 4 - 2 la capatul unui meci dramatic. Este cea de-a doua victorie obtinuta de Romania U21 in cadrul Campionatului European de tineret, eveniment care se desfasoara in aceasta perioada in Italia. Toate cele sase goluri din aceasta seara au fost inscrise in ultimul sfert de ora al partidei, fluierul final al arbitrului trimitand acasa nationala Angliei, campioana mondiala in urma cu doi ani. Cu sase puncte in buzunar, Romania U21 este foarte aproape de calificarea in semifinalele competitiei europene.

Sanse importante ratate de Hagi si Man in prima repriza

Romania a inceput in forta partida din aceasta seara de pe Stadionul Dino Manuzzi din Cesena, in fata a peste 8.000 de suporteri care s-au facut auziti pe tot parcursul celor 90 de minute ale meciului. Prima ocazie a meciului a venit chiar in minutul 4, atunci cand Ianis Hagi a trimis un sut de la distanta catre poarta britanicilor. Zece minute mai tarziu a venit randul lui Dennis Man sa rateze o ocazie mare in fata portii lui Dean Henderson, scorul ramanand insa alb pe tabela. A doua jumatate a primii jumatati a adus o posesie mai ridicata pentru englezi, insa ocaziile lor la poarta lui Ionut Radu nu prea au aparut.

Final dramatic de meci

Selectionata britanica a intrat pe teren dupa pauza mult mai motivata, elevii antrenati de Adrian Boothroyd fiind constienti de faptul ca risca sa plece acasa daca nu inving Romania. Englezii au revenit astfel cu ocazii importante la poarta noastra, insa Ionut Radu s-a demonstrat a fi un portar in care orice echipa isi poate pune toate increderea, aratand ca nu are niciun fel de emotii.

Desi baietii antrenati de Mirel Radoi nu prea au mai aratat in repriza secunda ca pot ajunge periculos in careul adversarilor, abia intratul Florinel Coman a reusit sa obtina o lovitura de la 11 metri in minutul 76. George Puscas s-a dovedit a fi extrem de sigur pe el, inscriind fara emotii in poarta aparata de Dean Henderson. Din pacate, selectionata noastra a fost egalata peste numai 3 minute, Demarai Gray reusind sa il pacaleasca pe Radu cu un sut la coltul lung.

Ianis Hagi readuce Romania in avantaj pe tabela de marcaj in minutul 85, dupa o reusita de exceptie de la 20 de metri. Neatentia a facut insa ca scorul sa redevina egal dupa doar doua minute, Tammy Abraham reusind sa inscrie in urma unor probleme in lant in apararea noastra. Era deja minutul 87 si nimeni nu credea ca se mai poate intampla ceva, insa selectionata noastra ne-a aratat ca in fotbal, o partida se incheie abia dupa ultimul fluier al arbitrului.

Florinel Coman a reusit sa inscrie pentru 3 - 2 in minutul 89, dupa un sut plasat de la marginea careului, care s-a dovedit a fi prea puternic pentru a fi aparat de portarul Dean Henderson. Coman nu s-a oprit insa aici, reusind inca un gol in prelungirile partidei, pacalindu-l pe Henderson cu un sut din vole. 4 - 2! Un scor la care cei mai multi dintre noi nici nu am fi indraznit sa visam macar!

Romania este aproape calificata in semifinale

Luni se vor juca ultimele doua partide ale grupei, Romania infruntand Franta de la ora 22.00. Atat Romania, cat si Franta, au in acest moment 6 puncte, Anglia si Croatia nereusind sa adune nici macar un punct pana acum. In semifinale se califica echipele castigatoare ale celor trei grupe, carora li se alatura si cea mai buna ocupanta a locurilor secunde. Gratie celor 8 goluri marcate pana acum, Romania are sanse mari de a se califica in semifinale chiar si in cazul in care va pierde meciul impotriva Frantei.