Saptamana de cosmar pentru fotbalul romanesc. FCSB a fost eliminata, iar CFR Cluj continua in Europa League

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Adrian Somai la 30 Aug. 2019
Urmareste-ne pe Google News
fotbal europeanfcsbcfr clujeuropa leaguechampions league

Fotbalul romanesc se confrunta cu o criza fara precedent, CFR Cluj fiind singura echipa care va fi prezenta in grupele unei competitii europene din actualul sezon. Miercuri seara, campionii de la CFR Cluj au fost invinsi de Slavia Praga in a doua mansa a play-off-ului Ligii Campionilor, calificandu-se astfel automat in grupele Europa League, cea de-a doua competitie ca importanta la nivel european. Joi seara, FCSB s-a deplasat in Portugalia dupa un rezultat alb obtinut pe teren propriu in fata celor de la Vitoria Guimaraes, insa jocul a fost unul cu mult sub asteptari. In cele din urma portughezii s-au impus, FCSB parasind prematur competitia europeana.

FCSB, infrangere neasteptata in Portugalia

FCSB a pornit din postura de favorita certa impotriva portughezilor de la Vitoria Guimaraes, remiza alba obtinuta pe teren propriu fiind privita cu surprindere de specialisti. Dupa meciul din primul tur, partida retur devenise automat una mult mai complicata pentru romani, acestia urmand sa infrunte suporterii fanatici ai insularilor in deplasare. Chiar si asa, prestatia echipei antrenate de Bogdan Vintila a fost cu mult sub asteptari, ocaziile de gol lipsind cu desavarsire.

Portughezii au inceput in forta meciul de pe teren propriu, prima mare ocazie de gol venind inca din minutul 2, atunci cand Duarte a ratat incredibil dupa un sut puternic respins de Balgradean. Insularii au dominat startul partidei, prima ocazie de gol a FCSB-ului venind abia in minutul 23, atunci cand Iulian Cristea a primit o centrare in careu si a lovit balonul cu capul, insa mingea nu a nimerit poarta.

Bogdan Vintila si-a dat seama rapid ca lucrurile nu merg in directia dorita, luand decizia de a il schimba pe Valentin Cretu cu Mihai Roman inca din minutul 26. Minutul 35 a adus o noua ocazie mare a portughezilor, Rochinha trimitand in plasa laterala. Prima repriza ii gaseste pe romani in corzi, portughezii ratand incredibil de doua ori in minutul 45. Duarte a lovit bara transversala, in timp ce Poha a ratat din sase metri.

Repriza secunda a inceput cum nu se putea mai rau pentru FCSB, portughezii primind o lovitura de la 11 metri in minutul 51, dupa ce Davidson a fost doborat de Mihai Roman. Tapsoba a transformat lovitura, iar Vitoria Guimaraes trecea in avantaj: 1 - 0. Portughezii au continuat sa atace in valuri catre poarta aparata de Balgradean, jucandu-se cu ocaziile in prima jumatate a reprizei secunde. Minutul 90 a adus si cea de-a doua bara a portughezilor, iar FCSB a ratat probabil cea mai mare ocazie de gol in minutul 93. Ros-albastrii au pierdut calificarea in grupele Europa League, formatia bucuresteana pierzand totodata si cateva milioane bune de euro!

CFR merge in grupele Europa League

Ardelenii au ratat calificarea in grupele Ligii Campionilor dupa ce au fost invinsi miercuri seara, in deplasare, cu 1 - 0, de cehii de la Slavia Praga. Intrand pe teren cu avantajul unei victorii obtinute in Gruia, cehii nu au fortat deloc in meciul retur, campionii de la CFR Cluj reusind in acest fel un meci care ar putea fi catalogat ca fiind destul de bun. Totusi, nu a fost suficient de bun incat sa puna probleme serioase celor de la Slavia Praga, care s-au impus in cele din urma prin golul marcat de Jan Boril in minutul 66.

Chiar daca au fost eliminati din Champions League, cea mai importanta competitie europeana inter-cluburi, ardelenii de la CFR Cluj vor continua in grupele Europa League. Componenta grupelor va fi stabilita in cursul zilei de vineri, tragerea la sorti urmand sa se desfasoare la Monaco.