15 antreprenori vorbesc despre cele mai bune sfaturi primite vreodata

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
15 antreprenori vorbesc despre cele mai bune sfaturi primite vreodata 15 antreprenori vorbesc despre cele mai bune sfaturi primite vreodata
de Manager.ro la 15 Feb. 2013
Urmareste-ne pe Google News
antreprenorisfaturiafacerisuccesgooglemunca

In cartea sa, intitulata "Lean In", Sheryl Sandberg vorbeste despre mentorii nepretuiti, care au ajutat-o sa reuseasca in cariera, precum Larry Summers, Mark Zuckerberg si altii.

Putem invata multe lucruri de la cei din jurul nostru, indiferent de diferentele dintre opiniile noastre, daca suntem, intr-adevar, deschisi. Asa au reusit sa se impuna cei mai de succes oameni ai prezentului. Presedintele Google, Eric Schmidt, unul dintre cei care au sfatuit-o pe Sandberg, spune ca trebuie sa gasesti o modalitate prin care sa spui “da”. Spune “da” invitatiei intr-o noua tara, spune “da” socializarii, spune “da” invatarii unor lucruri noi. “Da” te ajuta sa obtii primul job si pe urmatorul, o sotie si copii.

1. Marrisa Mayer, CEO Yahoo

“Prietenul meu, Andre, mi-a zis: “Stii, Marissa, te supui unor presiuni prea mari, vrei sa alegi tot ce este mai bun si trebuie sa fiu sincer: Nu vad un progres. Vad o serie de alegeri bune si cea pe care trebuie sa o alegi si sa o transformi in ceva unic. Cred ca este unul din cele mai bune sfaturi pe care le-am primit pana acum”.

2. Eric Schmidt, presedintele executiv al Google (FOTO)

“Gaseste o modalitate prin care sa spui “da”. spune “da” invitatiei intr-o noua tara (sa nu uitam ca Schmidt a fost chiar si in Coreea de Nord), spune “da” socializarii, spune “da” invatarii unor lucruri noi. “Da” te ajuta sa obtii primul job si pe urmatorul, o sotie si copii.”

3. Maureen Chiquet, CEO Chanel

Mickey Drexler, care era la acea vreme CEO al GAP, i-a spus lui Chiquet: “O sa-ti ofer un sfat important. Esti un vanzator excelent. Dar trebuie sa inveti sa asculti!”

4. Jeff Weiner, CEO LinkedIn

“In copilarie, nu imi amintesc o zi in care tatal meu sa nu imi fi spus ca pot face orice imi doresc. Mi-a zis acest lucru atat de des, incat am incetat sa-l mai ascult. Zeci de ani mai tarziu, am descoperit importanta cuvintelor lui tata si impactul pe care acestea l-au avut asupra mea”.

5. Ursula Burns, CEO Xerox

Ursula Burns a primis un sfat nepretuit de la mama sa:
“Exista lucruri care ti se intampla si exista lucruri pe care le influentezi chiar tu. Hai sa discutam cinci minute despre lucrurile care ti se intampla, poti plange, hai sa traversam un proces de vindecare sufleteasca si apoi sa incheiem acest subiect. Peste doi ani, o sa uit complet de el”.

6. Richard Branson, fondatorul si presedintele Virgin Group

“Mama mea m-a invatat sa nu privesc niciodata in urma cu regret si sa merg mai departe. Timpul pe care oamenii il petrec pentru a-si plange de mila, in loc sa isi canalizeze energia asupra unor proiecte, ma uimeste. M-am distrat conducand toate afacerile Virgin - astfel incat un esec nu e niciodata o experienta neplacuta, ci doar o ocazie de a invata ceva nou”.

7. Lloyd Blankfein, presedintele si CEO-ul Goldman Sachs

Seful sau de la Goldman i-a spus in anii '80: “In primul rand, este bine sa le ceri celorlalti o parere, inainte de a le-o oferi pe a ta. In al doilea rand, angajatii tai vor fi foarte influentati de modul in care tu insuti rezisti in fata provocarii stresului”.

8. Sheryl Sandberg, COO Facebook

Cand Sandberg a spus ca nu va accepta functia de general manager la Google, Eric Schmidt i-a spus raspicat: “Inceteaza sa te mai comporti ca o naiva; tot ce conteaza este dezvoltarea”. Sandberg spune ca acesta este cel mai bun sfat pe care l-a primit vreodata.

9. Warren Buffett, presedintele si CEO-ul Berkshire Hathaway

Directorul Berkshire Hathaway, Thomas Murphy, i-a spus lui Buffett: “Sa nu uiti niciodata, Warren, ca poti si maine sa ii spui unui tip sa se duca naibii - sa nu renunti la acest drept. Asadar, tine-ti gura astazi si vezi cum te vei simti maine”.

10. Larry Page, co-fondatorul Google

“Pe vremea cand urmam cursurile Universitatii Stanford, am avut zece idei diferite despre ceea ce imi doream sa fac si una din ele viza analiza structurii spatiului web. Profesorul meu, Terry Winograd, a extras aceasta idee si mi-a zis: “Ei bine, se pare ca e o idee buna”. I-am urmat sfaturile”.

11. Bill Gates, presedintele Microsoft

“Warren Buffett m-a invatat multe lucruri, dar m-a determinat sa ma gandesc inca din tinerete la oportunitatea de a da inapoi societatii banii pe care i-am castigat. Cu zeci de ani inainte sa imi deschid organizatiile umanitare, citeam despre faptele bune ale antreprenorilor acelor vremuri...ce au facut si cum a functionat totul”.

12. Howard Schultz, CEO Starbucks

“Jim Sinegal, fondatorul Costco, mi-a oferit un sfat excelent, deoarece mergeam in directia gresita. L-am adus sa se uite la planul nostru de afaceri si mi-a zis: “Nu vreau sa fiu nepoliticos, dar mergi in directia gresita”. Aceea era ideea mea si el a avut dreptate. Sfatul sau? Costul pierderii clientilor fideli si recuperarea lor dupa recesiune ar fi mult mai mare decat cel al identificarii unor noi clienti, astfel incat ne-am reorganizat”.

13. Jim Rogers, presedintele Rogers Holding si Beeland Interests

“Cumpara la preturi mici si vinde la preturi mari. Cand am ajuns pe Wall Street, veteranii bursei dadeau urmatorul sfat: “Vezi unde sunt banii si iti vei da seama incotro merg lucrurile”.

14. Steve Schwartzman, presedintele si CEO-ul Blackstone Group

“Antrenorul meu din liceu, un tip in varsta de 50 de ani, pe numele sau Jack Armstrong, a urmat la mine, intr-o zi: “Aminteste-ti ca trebuie sa depui bani, inainte sa retragi!”...”Sfaturile antrenorului Armstrong mi-au venit in minte, cand am ajuns pe Wall Street, la varsta de 35 de ani. Mi-am petrecut toata noaptea lucrand la un tabel urias cu calcule, pentru intalnirea de a doua zi... Partenerul de afaceri a aruncat o privire asupra muncii mele, a sesizat o singura greseala si si-a iesit din fire. Pe masura ce stateam acolo si el tipa la mine, mi-am dat seama ca ma confrunt cu o situatie tipica in vremurile adolescentei. Nu e suficient sa depui un efort si sa respecti un deadline...”.

15. Ben Silbermann, co-fondatorul Pinterest

“Nu pleca urechea la multe sfaturi. Cei mai multi oameni stiu sa dea sfaturi-cu mici exceptii-in functie de propriile lor experiente...Fiecare companiei isi cladeste propriul drum si fondatorii se afla sub o presiune imensa, deoarece trebuie sa “imite” succesul companiilor binecunoscute in intreaga lume”.

Ultimele NOUTATI

Romania, ingropata in datorii pana-n gat. Cati bani avem de dat
Economie

Romania, ingropata in datorii pana-n gat. Cati bani avem de dat

today07 Mai. 2024
Meserii platite bine, fara facultate: dupa cursuri castigi peste salariul mediu pe economie, 4.500 de lei
Companii

Meserii platite bine, fara facultate: dupa cursuri castigi peste salariul mediu pe economie, 4.500 de lei

today07 Mai. 2024
Sunt tineri, nelinistiti si fara job. Rata somajului in randul tinerilor e alarmanta in Romania
Economie

Sunt tineri, nelinistiti si fara job. Rata somajului in randul tinerilor e alarmanta in Romania

today07 Mai. 2024
Diferenta intre onorariul orar si onorariul fix al avocatului
Life Style

Diferenta intre onorariul orar si onorariul fix al avocatului

today07 Mai. 2024
Parteneriatul solid de peste 14 ani intre Scribsoftware si WinMENTOR - solutii ERP de incredere
Business

Parteneriatul solid de peste 14 ani intre Scribsoftware si WinMENTOR - solutii ERP de incredere

today07 Mai. 2024
Semnal de alarma pentru economia mondiala. Suntem cu-n picior in groapa?
Economie

Semnal de alarma pentru economia mondiala. Suntem cu-n picior in groapa?

today06 Mai. 2024
Tara plina de miliardari in 2024. Unde gasesti cei mai multi bogatasi la un loc
Afla...

Tara plina de miliardari in 2024. Unde gasesti cei mai multi bogatasi la un loc

today06 Mai. 2024
Topul celor mai valoroase companii din UE. Cine ne face mandri in Romania, pe harta afacerilor la nivel inalt
Companii

Topul celor mai valoroase companii din UE. Cine ne face mandri in Romania, pe harta afacerilor la nivel inalt

today06 Mai. 2024
E-FACTURA. E-TRANSPORT: SANCTIUNI. AMENZI. SOLUTII PRACTICE

Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit. Zilnic in Inboxul tau.

Vrei sa fii la curent cu cele mai noi articole despre Antreprenoriat, Economie, Imobiliare, Auto, IT&C si sa primesti GRATUIT Raportul Special:

"E-FACTURA. E-TRANSPORT: SANCTIUNI. AMENZI. SOLUTII PRACTICE"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform cuRegulamentul UE 679/2016

Partenerii nostri

Te-ar putea interesa si

Sunt tineri, nelinistiti si fara job. Rata somajului in randul tinerilor e alarmanta in Romania
Economie

Sunt tineri, nelinistiti si fara job. Rata somajului in randul tinerilor e alarmanta in Romania

today07 Mai. 2024
Diferenta intre onorariul orar si onorariul fix al avocatului
Life Style

Diferenta intre onorariul orar si onorariul fix al avocatului

today07 Mai. 2024
Parteneriatul solid de peste 14 ani intre Scribsoftware si WinMENTOR - solutii ERP de incredere
Business

Parteneriatul solid de peste 14 ani intre Scribsoftware si WinMENTOR - solutii ERP de incredere

today07 Mai. 2024
Semnal de alarma pentru economia mondiala. Suntem cu-n picior in groapa?
Economie

Semnal de alarma pentru economia mondiala. Suntem cu-n picior in groapa?

today06 Mai. 2024

Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit.
Zilnic in Inboxul tau.

Vrei sa fii la curent cu cele mai noi articole despre Antreprenoriat, Economie, Imobiliare, Auto, IT&C si sa primesti GRATUIT Raportul Special:

"E-FACTURA. E-TRANSPORT: SANCTIUNI. AMENZI. SOLUTII PRACTICE"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform cu Regulamentului UE 679/2016
x