11 citate din partea lui Stephen Hawking

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
11 citate din partea lui Stephen Hawking 11 citate din partea lui Stephen Hawking
de Manager.ro la 09 Ian. 2013
Urmareste-ne pe Google News
stephen hawkingcitateboalafizicascoalainteligenta

Cand Stephen Hawking a fost diagnosticat cu o boala cumplita, la varsta de numai 21 de ani, doctorii au crezut ca va supravietui doar cativa ani. Dar savantul a intrecut asteptarile lor: Hawking a implinit in data de 8 ianuarie 2013 varsta de 71 de ani. Pentru a aniversa acest eveniment, enumeram mai jos 11 citate ale renumitului fizician si totodata autor al lucrarii A Brief History of Time.

1. Stephen Hawking despre educatia sa:

La scoala, nu am fost cu mult peste colegii mei. Am invatat intr-o clasa foarte stralucita. Clasa mea era insa foarte neglijenta si scrisul meu de mana ii dispera pe profesori. Colegii mei mi-au pus porecla „Einstein” si consider ca au vazut semne „de mai bine” la mine. Cand aveam 12 ani, unul dintre prietenii mei a pus pariu cu un alt prieten, pe o punga de dulciuri, ca nu voi reusi in viata. Nu stiu cum s-a finalizat acest pariu si daca s-a finalizat, ce rezultat a avut...” (My Brief History, 2010)

2. Stephen Hawking despre comunicarea cu extraterestrii:


Daca extraterestrii ne vor vizita, situatia va semana cu descoperirea Americii de catre Columb, care nu a adus nimic bun pentru bastinasi. Trebuie sa meditam asupra situatiei, sa ne gandim cum ar putea evolua o forma inteligenta de viata in ceva ce nu am vrea sa experimentam”. (Into the Universe with Stephen Hawking, 2010).

3. Stephen Hawking despre momentul maxim al descoperirii stiintifice:

Nu l-as compara cu sexul, dar dureaza mai mult.

4. Stephen Hawking despre handicap:

Daca suferi de o dizabilitate, cel mai probabil nu e vina ta, dar nici nu trebuie sa dai vina pe restul lumii sau sa te astepti sa ii fie mila de tine. Orice om trebuie sa aiba o atitudine pozitiva si trebuie sa se plaseze in cea mai buna situatie disponibila pentru el, la un moment dat; daca o persoana sufera de un handicap, asta nu inseamna ca trebuie sa sufere si de un neajuns psihic. Dupa parerea mea, trebuie sa se concentreze pe activitati in care handicapul fizic nu cantareste atat de mult. Ma tem ca Jocurile Paralimpice nu ma prind, dar imi este usor sa spun asta, deoarece nu mi-a placut niciodata sportul. Pe de alta parte, stiinta este un domeniu foarte bun pentru persoanele cu dizabilitati, deoarece exploateaza doar gandirea. Desigur, majoritatea experimentelor stiintifice nu sunt la indemana unor asemenea oameni, dar munca teoretica este aproape un ideal. Handicapul nu a reprezentat un obstacol in domeniul meu, cel al fizicii teoretice. M-a protejat de munca administrativa si pedagogica pe care altfel as fi fost nevoit sa o desfasor. Totusi, am reusit sa ajung pana aici doar cu mult ajutor din partea sotiei, copiilor, colegilor si studentilor mei. Am descoperit ca oamenii, in general, sunt foarte dispusi sa te ajute, dar trebuie sa ii incurajezi, astfel incat sa simta ca eforturile depuse pentru tine sunt justificate; cum poti face acest lucru? Incercand sa fii cel mai bun cu putinta”. (Handicapped People and Science, Science Digest 92, Nr.9, septembrie 1984).

5. Stephen Hawking despre calatoria in timp:

M-as intoarce in 1967, la momentul nasterii primului meu copil, Robert. Cei trei copii ai mei mi-au adus o imensa bucurie. (The New York Times, 2011).

6. Stephen Hawking despre soarta versus liberul arbitru:

Am observat ca si oamenii care cred ca totul este predestinat si nu putem face nimic sa schimbam acest lucru se uita in ambele sensuri, atunci cand traverseaza strada. (Black Holes and Baby Universes and Other Essays).

7. Stephen Hawking despre stiinta versus religie:

Exista o diferenta fundamentala intre religie, care e bazata pe autoritate si stiinta, care e bazata pe observatie si argumentatie. Stiinta va castiga, deoarece functioneaza. (Diane Sawyer/ABC News, iunie 2010).

8. Stephen Hawking despre imperfectiune:

Data viitoare cand cineva iti reproseaza ca ai comis o greseala, spune-i ca s-ar putea sa fie un lucru bun. Fara imperfectiune, noi doi nu am exista. (Into the Universe with Stephen Hawking, 2010).

9. Stephen Hawking despre coeficientul sau de inteligenta:

N-am nicio idee. Oamenii care se lauda cu coeficientul lor de inteligenta sunt niste ratati. (The New York Times, decembrie 2004)

10. Stephen Hawking despre femei:

Femeile reprezinta un mister total. (New Scientist, ianuarie 2012).

11. Stephen Hawking despre sfaturile pe care le ofera copiilor sai:

Unu, aminteste-ti sa privesti spre stele, nu in jos, la picioare. Doi, nu renunta niciodata la munca. Munca iti ofera un scop si viata este goala fara ea. Trei, daca esti indeajuns de norocos si iti gasesti iubirea vietii, aminteste-ti ca este acolo si nu renunta la ea. (Diane Sawyer/ABC News, iunie 2010).

Ultimele NOUTATI

Semnal de alarma? Romanii investesc mai mult in crypto decat la Bursa de Valori Bucuresti
Banii tai - sectiune de educatie financiara

Semnal de alarma? Romanii investesc mai mult in crypto decat la Bursa de Valori Bucuresti

today23 Apr. 2024
Locuri de munca platite cu peste 2.500 - 3.000 de euro net in Romania: in ce judete se fac angajari
Companii

Locuri de munca platite cu peste 2.500 - 3.000 de euro net in Romania: in ce judete se fac angajari

today23 Apr. 2024
Ghidul angajatorului. Cum dovediti ca un salariat este incompetent?
Companii

Ghidul angajatorului. Cum dovediti ca un salariat este incompetent?

today23 Apr. 2024
3 motive pentru care firmele ar trebui sa mareasca an de an salariile angajatilor
Economie

3 motive pentru care firmele ar trebui sa mareasca an de an salariile angajatilor

today23 Apr. 2024
Ce beneficii primesc angajatii din privat inainte de Paste: 7 din 10 firme ofera cadouri
Economie

Ce beneficii primesc angajatii din privat inainte de Paste: 7 din 10 firme ofera cadouri

today23 Apr. 2024
4 trucuri de care sa tii cont in 2024 la renovarea bucatariei
Life Style

4 trucuri de care sa tii cont in 2024 la renovarea bucatariei

today23 Apr. 2024
Romanii n-au incredere nici in banci, nici in doctori, nici in bursa, dar investesc in scheme financiare
Analize

Romanii n-au incredere nici in banci, nici in doctori, nici in bursa, dar investesc in scheme financiare "minune"

today22 Apr. 2024
Cum ar trebui sa se comporte tinerii cu banii: economisire si fara pretentii exagerate
Economie

Cum ar trebui sa se comporte tinerii cu banii: economisire si fara pretentii exagerate

today22 Apr. 2024
E-FACTURA. E-TRANSPORT: SANCTIUNI. AMENZI. SOLUTII PRACTICE

Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit. Zilnic in Inboxul tau.

Vrei sa fii la curent cu cele mai noi articole despre Antreprenoriat, Economie, Imobiliare, Auto, IT&C si sa primesti GRATUIT Raportul Special:

"E-FACTURA. E-TRANSPORT: SANCTIUNI. AMENZI. SOLUTII PRACTICE"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Partenerii nostri

Te-ar putea interesa si

Ghidul angajatorului. Cum dovediti ca un salariat este incompetent?
Companii

Ghidul angajatorului. Cum dovediti ca un salariat este incompetent?

today23 Apr. 2024
3 motive pentru care firmele ar trebui sa mareasca an de an salariile angajatilor
Economie

3 motive pentru care firmele ar trebui sa mareasca an de an salariile angajatilor

today23 Apr. 2024
Ce beneficii primesc angajatii din privat inainte de Paste: 7 din 10 firme ofera cadouri
Economie

Ce beneficii primesc angajatii din privat inainte de Paste: 7 din 10 firme ofera cadouri

today23 Apr. 2024
4 trucuri de care sa tii cont in 2024 la renovarea bucatariei
Life Style

4 trucuri de care sa tii cont in 2024 la renovarea bucatariei

today23 Apr. 2024

Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit.
Zilnic in Inboxul tau.

Vrei sa fii la curent cu cele mai noi articole despre Antreprenoriat, Economie, Imobiliare, Auto, IT&C si sa primesti GRATUIT Raportul Special:

"E-FACTURA. E-TRANSPORT: SANCTIUNI. AMENZI. SOLUTII PRACTICE"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
x