Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

AlpAccess: Companie ce ofera Servicii Industriale de Top folosind Alpinismul Utilitar ca metoda de acces la inaltime


AlpAccess: Companie ce ofera Servicii Industriale de Top folosind Alpinismul Utilitar ca metoda de acces la inaltime
de la 27 Mar. 2018
AlpAccess: Companie ce ofera Servicii Industriale de Top folosind Alpinismul Utilitar ca metoda de acces la inaltime
Tags: alpaccesservicii industrialealpinism utilitar

In anul 2003 cu numele ales de functionara de la Registrul Comertului, cu bani impumutati, cu viziune si mult entuziasm a fost infiintata AlpAccess.


Ofeream servicii de acces rapid folosind tehnica alpinismului utilitar. Echipa a fost alcatuita din cateva persoane si lucram cu echipamentul personal pe care-l foloseam la alpinism si escalada.

La inceput, lucrarile executate de noi cuprindeau spalari de geamuri la cladirile de birouri din Ploiesti si Bucuresti, mici vopsitorii, panouri publicitare, diferite montaje de mici dimensiuni si instalatii de iluminat ornamental, in perioada sarbatorilor.

Odata cu primul contract intr-o rafinarie de langa Ploiesti am luat contact cu mediul industrial si ne-am dat seama de volumul redus de cunostinte de la momentul respectiv. Astfel am inceput sa ne pregatim, sa invatam cat mai multe despre domeniile de activitate care ne-au atras, printre care se numara: protectiile anticorozive, reparatiile polimerice sau compozite, protectiile la foc, in special protectiile la foc de hidrocarburi, izolatiile termice industriale.

Dupa doi ani de la infiintare, activitatile noastre se desfasurau preponderent in rafinariile din jurul orasului Ploiesti.

Astfel, desi la inceput lucram si la spatii civile, cu timpul am inceput sa ne axam catre clienti industriali din industria de Petrol si Gaze, Centrale Electrice, Hidrocentrale, Turbine Eoliene, Platforme Marine si spatii Industriale.

Pentru ca in sine, alpinismul utilitar nu este un serviciu ci un mijloc de acces, am inceput sa ne specializam in protectii anticorozive, liftari de echipamente, protectii la foc, servicii mentenanta si reparatii pentru turbinele eoliene, reparatii neconventionale pentru conducte si vase sub presiune, schele, izolatii industriale si sisteme de linia vietii.

Inca de la inceput ne-am dat seama ca legislatia in domeniul lucrului la inaltime este precara si atunci am gasit IRATA - International Rope Access Trade Association - o organizatie internationala care seteaza reguli de buna practica in alpinism utilitar. Prima data am calificat oamenii dupa schema IRATA si in 2008 am devenit a doua firma din Romania membra IRATA si am obtinut certificarea IRATA Operator. Auditurile si regulile au adus plus valoare companiei AlpAccess, setand standarde de lucru conforme cu cerintele de lucru internationale. In acelasi an ne-am certificat sistemul de managemet integrat, acum apropiindu-se de maturitate in practica din acesti zece ani.

Am vrut sa ne diferentiem in piata si am ales sa ne afiliem, sa ne calificam si sa livram de fiecare data serviciul ofertat. Accentul in dezvoltarea noastra a fost pus pe cresterea competentelor si pe dezvoltarea culturii organizationale.

Pentru fiecare domeniu in care activam am ales o organizatie care fie sa ne certifice, fie sa ne ofere acces la informatii si know-how. Am investit in cursuri, am participat la conferinte pentru a fi pusi la punct cu ultimele aparitii ce tin de interesul nostru. Suntem membri la 15 organizatii din diferite domenii.

Am inteles ca tehnologia si materiile prime de buna calitate ne sunt aliati si am actionat in consecinta. Am dezvoltat relatii pe termen lung cu furnizorii nostri iar o parte dintre ei ne-au ales sa ii reprezentam exclusiv in Romania.

Credem in dezvoltarea relatiilor pe termen lung cu echipa, furnizorii si clientii pe care ii avem.

Astazi, in echipa noastra sunt peste 150 de muncitori, tehnicieni, coordonatori, personal administrativ.

Recunoscand lipsa de furnizori reali de instruire in domeniul protectiilor anticorozive, am devenit membri si centru de instruire autorizat al SSPC Train The Painter – sistem de calificare si certificare pentru vopsitori si sablatori industriali.

Echipa noastra s-a consolidat in timp si, pentru ca problema fortei de munca ne-a afectat si pe noi, am decis sa ne orientam catre calificarea interna a acestora. Pentru vopsitori si sablatori suntem certificati pentru sustinerea cursurilor prin sistemul Train The Painter si anul viitor vom inaugura propriul centru de instruire multidisciplinar care va include cursuri de lucrul la inaltime, montaj schele industriale, utilizare sisteme de protectie la cadere si linia vietii, montaj de sisteme de linia vietii precum si trainigurile interne periodice din cadrul companiei. In acest mod ne asiguram de competenta personalului nostru.

Cu o cifra de afaceri in continua crestere, intr-un mediu economic instabil unde regulile se schimba de cateva ori pe an, noi oferim servicii industriale iar clientii ne aleg pentru ca livram ceea ce spunem, pentru ca avem cunostintele si suntem competenti in domeniul nostru. Faptele ne recomanda.
 
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele

Rating:


Nota: 5 din 5 - 1 vot.
Manager


Newsletter zilnic GRATUIT
7 modele de contracte si formulare - actualizate conform GDPR 2019
Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul Manager.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
Top imagine

Comentarii

0 comentarii


Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

Top imagine
Newsletter zilnic GRATUIT
7 modele de contracte si formulare - actualizate conform GDPR 2019
Aboneaza-te la newsletterul Manager.ro si primeste ultimele noutati pe email.

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit  "7 modele de contracte si formulare - actualizate conform GDPR 2019".


Recomandari MANAGER.RO


Cele mai citite stiri
Advertisement
Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit.
Zilnic in Inboxul tau.
Vrei sa fii la curent cu cele mai noi articole despre Antreprenoriat, Economie, Imobiliare, Auto, IT&C si sa primesti GRATUIT Raportul Special:

"7 modele de contracte si formulare - actualizate conform GDPR 2019"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016