EUROPA LEAGUE: CFR Cluj este in primavara europeana dupa o noua victorie cu Celtic

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Adrian Somai la 13 Dec. 2019
Urmareste-ne pe Google News
cfr clujceltic glasgoweuropa leaguecalificare

CFR Cluj a invins-o joi seara pe teren propriu pe Celtic Glasgow, scor 2 - 0, in ultimul meci disputat in Grupele Europa League, calificandu-se astfel in 16-imile competitiei europene. Ardelenii se pot lauda la aceasta ora cu o performanta incredibila, in special in contextul in care echipele de club din tara noastra nu au mai reusit rezultate importante pe plan european in ultima vreme. In plus, grupa CFR-ului parea imposibila la prima vedere, adversarele echipei din Gruia fiind considerate mult mai puternice in comparatie cu campioana tarii noastre. Dan Petrescu a reusit insa minunea si a dus CFR Cluj in primavara europeana!

Scor alb dupa prima repriza

Startul meciului a fost unul destul de echilibrat, presiunea de pe umerii jucatorilor antrenati de Dan Petrescu spunandu-si cuvantul. Lacina Traore reia pe langa poarta in minutul 2, chiar dupa prima lovitura de la colt executata de ardeleni. Culio le da sperante suporterilor trei minute mai tarziu dupa ce scapa de adversarii de pe partea stanga a terenului, insa pasa lui este blocata in cele din urma inainte de a ajunge la Traore. Scotienii au replicat in minutul 10 printr-o incercare a lui Robertson de a-l pune intr-o pozitie ideala pe Griffiths, insa fundasii ardelenilor s-au repliat rapid.

Prima ocazie importanta a partidei este semnata de Omrani si Traore, cel din urma sutand puternic spre poarta aparata de Gordon. Echipa antrenata de Dan Petrescu continua sa incerce sa atace din ce in ce mai mult, aratand in mod clar ca este echipa care are mai mare nevoie de un rezultat pozitiv. Traore rateaza o noua sansa uriasa in minutul 36, trimitand cu capul putin peste poarta dupa o centrare primita de la Ciprian Deac. Prima repriza se termina fara niciun gol marcat pe Stadionul Dr. Constantin Radulescu, insa cei 12.000 de spectatori raman optimisti.

Echipa mai motivata a castigat

Ardelenii au inceput in forta a doua jumatate, Traore avand o prima sansa in minutul 48 dupa un sut puternic la poarta scotienilor, insa mingea a fost deviata. Lovitura de la colt pentru CFR Cluj si Burca marcheaza cu capul dupa o executie excelenta a lui Ciprian Deac. Ardelenii rateaza o sansa uriasa de a se desprinde pe tabela de marcaj doua minute mai tarziu, Deac ratand singur cu portarul Gordon. Minutul 70 aduce si al doilea gol pentru CFR Cluj. Djokovic linistind atmosfera din Gruia.

Francezii de la Rennes conduceau deja din prima repriza pe teren propriu in meciul cu Lazio, ceea ce insemna ca ardelenii sunt extrem, extrem de aproape de o noua calificare istorica in primavara europeana. Rennes mareste chiar avantajul in minutul 87, jucatorii lui Dan Petrescu fiind deja siguri de calificare la acel moment. In plus, scotienii nu au mai tras atat de tare pe finalul partidei, acestia fiind practic deja calificati de pe primul loc in grupa, indiferent de rezultat. Meciul se termina in cele din urma cu victoria obtinuta de CFR Cluj cu 2 - 0.

12 puncte in sase meciuri pentru CFR Cluj

Celtic Glasgow a terminat pe prima pozitie in Grupa E din Europa League, obtinand 13 puncte dupa cele sase meciuri dispiutate. Ardelenii de la CFR Cluj s-au clasat pe locul secund, cu 12 puncte. Lazio, marea dezamagire a acestei grupe, a terminat abia pe locul al treilea, cu sase puncte adunate. In cele din urma, francezii de la Rennes au fost ultimii in grupa, cu numai patru puncte. Clujenii isi vor afla adversarul din 16-imile de finala la inceputul saptamanii viitoare, tragerea la sorti fiind programata luni, de la ora 14.

Sursa foto: CFR Cluj