EUROPA LEAGUE: CFR Cluj remizeaza pe teren propriu cu Sevilla

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Adrian Somai la 21 Feb. 2020
Urmareste-ne pe Google News
cfr clujsevillauefa europa league

CFR Cluj a remizat pe teren propriu cu Sevilla, scor 1 - 1, in turul 16-imilor de finala din Europa League, a doua competitie majora la nivel de cluburi pe plan european. Desi adversarul este unul care nu mai are nevoie de niciun fel de prezentare, rezultatul este unul frustrant, spaniolii nereusind sa impresioneze deloc. Ba mai mult decat atat, golul lui En-Nesyri din minutul 82 a adus in cele din urma un egal la care cel mai probabil multi spanioli nu mai sperau. Returul va avea loc joia viitoare, pe stadionul Ramon Sanchez Pizjuan din Sevilla, echipa spaniola plecand cu prima sansa la calificare.

In fata a peste 16.500 de spectatori, startul partidei a fost amanat pentru mai bine de cinci minute din cauza unor probleme de comunicare intre arbitrii de pe teren si cei din cabina VAR. Ardelenii au inceput in forta partida de pe teren propriu, atacand fara teama inca din primele minute de joc. Primul pericol mare la poarta spaniolilor a fost inregistrat in minutul 7, atunci cand Paun a executat foarte bine o lovitura de la coltul terenului. Desi clujenii pareau sa controleze jocul in primele minute ale primei reprize, Sevilla este aprope de deschiderea scorului in minutul 20, atunci cand De Jong a trecut putin pe langa mingea pe care a primit-o chiar in fata portii.

CFR are o noua ocazie de gol in minutul 25, dupa ce Bordeianu i-a pasat foarte bine lui Ciprian Deac in careu, insa acesta din urma trimite slab in cele din urma cu piciorul drept pe langa parta ibericilor. Spaniolii revin in joc cu o noua ocazie importanta in minutul 33, atunci cand mingea loveste transversala dupa o deviere reusita de De Jong. Jocul spaniolilor se imbunatateste vizibil de la un minut la altul, jucatorii antrenati de Dan Petrescu parand in cele din urma speriati de renumele adversarilor. Prima jumatate se incheie la egalitate, 0 - 0, cu o formatie spaniola in atac si cu dorinta de a se impune in Gruia.

Lucrurile nu se schimba nici dupa inceperea celui de-al doilea act de pe Stadionul Dr. Constantin Radulescu, echipa spaniola dand senzatia ca este cea care controleaza jocul. Totul se schimba insa in minutul 56, atunci cand ardelenii primesc o lovitura de la 11 metri dupa ce mingea centrata de Manea in interiorul careului l-a lovit in mana pe Kounde. Dupa consultarea cu cei din cabina VAR, arbitrul decide sa acorde penalty in favoarea ardelenilor. Ciprian Deac transforma excelent lovitura de pedeapsa si o aduce pe formatia din Grupa in avantaj pe tabela de marcaj: 1 - 0.

Spaniolii solicita la randul lor penalty zece minute mai tarziu, dupa ce Ocampos trage in Djokovic. Arbitrul a vazut insa foarte bine faza, luand decizia in cele din urma de a lasa jocul sa continue. Desi pareau sa nu mai gaseasca drumul catre poarta aparata de Arlauskis, spaniolii egaleaza in cele din urma in minutul 82, dupa ce En-Nesyri a primit balonul in fata portii goale de la De Jong si a indeplinit o simpla formalitate.

Frica de un adversar cu renume

La prima vedere, judecand doar dupa scorul de pe tabela de marcaj, CFR Cluj a obtinut un rezultat mare impotriva unei echipe de renume la nivel european. Ardelenii au intalnit insa o echipa spaniola destul de amortita inca, care a aratat ca nu este intr-o forma de invidiat la aceasta ora si ca inca nu se regaseste. Obtinand un rezultat de egalitate in deplasare, spaniolii de la Sevilla pornesc, evident, cu prima sansa de calificare in optimile de finale ale Europa League.

Sursa foto: CFR Cluj