Europa League: CFR Cluj se califica in play-off dupa ce castiga in fata suedezilor de la Djurgaarden

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Adrian Somai la 25 Sep. 2020
Urmareste-ne pe Google News
europa leagueplay-offcfr clujfcsb

Fotbalul romanesc ramane cu o singura echipa in play-off-ul Europa League din acest sezon, dupa ce campionii de la CFR Cluj au reusit sa castige in aceasta seara in fata suedezilor de la Djurgaarden in deplasare, scor 1 - 0. Cu un lot decimat in urma numeroaselor infectari cu coronavirus, FCSB pierde cu 0 - 2 la Giurgiu in fata cehilor de la Slovan Liberec, ratand in acest an prezenta in grupele europene. Ardelenii de la CFR Cluj ii vor intalni peste o saptamana pe finlandezii de la KuPS Kuopio, o victorie ducandu-i direct in grupele Europa League.

CFR Cluj, victorie dificila la Stockholm

Meciul de la Stockholm se anunta unul dificil pentru campioana CFR Cluj, suedezii de la Djurgaarden avand o echipa solida, capabila de surprize. Ardelenii incep insa curajos partida, reusind sa patrunda de mai multe ori in treimea adversa. Prima ocazie serioasa pentru CFR vine in minutul 30, atunci cand Djokovic este aproape de a deschide scorul dupa o lovitura de cap executata extrem de bine. Trei minute mai tarziu este consemnata si prima ocazie mare a suedezilor, Balgradean salvand insa echipa antrenata de Dan Petrescu.

Repriza secunda incepe insa foarte bine pentru cei de la CFR, Paulo Vinicius deschizand scorul diupa o lovitura de cap de la aproximativ sase metri, dupa o lovitura libera executata bine de Ciprian Deac. Ardelenii joaca inteligent dupa ce au deschis scorul la Stockholm, apararea echipei antrenate de Dan Petrescu facand tot posibilul pentru a nu ii lasa pe cei de la Djurgaarden sa se aproprie prea mult de poarta aparata de Balgradean. Rondon are ocazia de a majora diferenta in minutul 75, insa sutul acestuia loveste bara suedezilor. Ocazii mari nu au mai existat pana la ultimul fluier al arbitrului, CFR Cluj calificandu-se in cele din urma in play-off-ul competitiei.

FCSB, fara sperante in fata cehilor de la Liberec

Meciul a inceput cum nu se putea mai rau pentru FCSB, Karanovic, transferat special pentru aceasta partida, accidentandu-se inca din minutul 10 si fiind inlocuit cu Octavian Popescu. Lucrurile au continuat si mai rau pentru bucuresteni, Cana primind cartonasul rosu in minutul 20, dupa ce l-a faultat pe Mosquera din postura de ultim aparator. Misiunea devenea aproape imposibila pentru FCSB in aceste conditii, lotul bucurestenilor fiind oricum decimat inaintea partidei din aceasta seara.

Cehii de la Liberec preiau controlul partidei dupa eliminarea lui Cana, primele doua mari ocazii de partea celor de la Slovan venind in minutele 21, respectiv 25. Cehii domina prima repriza, fiind foarte aproape de a deschide scorul pe finalul acesteia, insa noul transferat Straton face o partida excelenta si reuseste sa apere cum nu se poate mai bine poarta FCSB-ului.

Repriza secunda incepe in aceeasi maniera, cehii avand o noua mare ocazie in minutul 46 prin Helal, care nu reuseste insa sa marcheze dupa ce suteaza din apropierea portii. FCSB are prima ocazie de a inscrie abia in minutul 51, Petre ratand dupa ce a ramas singur cu portarul. Urmeaza inca o interventie excelenta a lui Straton, care blocheaza o faza fixa executata foarte bine de cei de la Liberec. Minutul 62 aduce o noua ocazie uriasa pentru cehi, Sut reusind sa scoata chiar de pe linia portii.

Yusuf deschide in cele din urma scorul pentru cei de la SLovan in minutul 64, in urma unei lovituri de cap din 10 metri. Cehii domina in continuare partida, echipa FCSB-ului fiind aproape in imposibilitate de a construi ceva. Liberec inscrie in minutul 82 pentru 2 - 0 prin Rabusic dintr-o lovitura de la colt, golul acestuia fiind sinonim si cu eliminarea echipei bucurestene din competitie.