Europeanul surprizelor: Franta, Germania si Portugalia, eliminate de la EURO 2020

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Adrian Somai la 30 Iun. 2021
Urmareste-ne pe Google News
euro 2020optimi de finalasferturi de finalafrantagermaniaportugalia

Optimile de finala ale Campionatului European au adus doua surprize de proportii, campioana mondiala Franta si campioana europeana in exercitiu Portugalia fiind eliminate de la turneul final. De asemenea, Germania, una dintre pretendentele la cucerirea titlului european, a fost trimisa acasa de Anglia.

Cel mai spectaculos meci de la EURO s-a jucat la Bucuresti

Romania nu s-a calificat la EURO 2020, insa a fost gazda unuia dintre cele mai frumoase meciuri ale turneului final, optimea de finala dintre Franta si Elvetia. Desi francezii porneau ca favoriti certi, partida de pe National Arena s-a dovedit a fi un adevarat spectacol fotbalistic, aducand cea mai mare surpriza a Campionatului European de pana acum.

Elvetienii au deschis scorul inca din minutul 15 prin Seferovic, insa lucrurile au luat o intorsatura drastica pentru acestia dupa pauza. Lloris a aparat penalty-ul batut de Rodriguez, dupa care au urmat cateva minute de cosmar pentru echipa lui Petkovic. In numai doua minute, Benzema a egalat scorul de pe tabela si si-a adus nationala in avantaj. Pogba reuseste si el sa marcheze si duce scorul la 3 - 1 in favoara campioanei mondiale. Seferovic reduce din diferenta de pe tabela in minutul 81, iar elvetienii spera la o minune. Iar minunea a venit in cele din urma, Gavranovic reusind in cele din urma sa il invinga pe Lloris si sa duca meciul in prelungiri.

La ultima serie a loviturilor de departajare Sommer apara executia lui Mbappe si duce Elvetia in sferturile de finala EURO 2020.

Belgia a trimis acasa campioana europeana in exercitiu

Nici Portugalia lui Cristiano Ronaldo nu s-a calificat in sferturile de finala ale EURO 2020, fiind invinsa de Belgia cu 1 - 0. Meciul a inceput bine pentru portughezi, Jota si Ronaldo avand fiecare cate o sansa de a deschide scorul. Norocul a fost insa de partea belgienilor, Thorgan Hazard inscriind cu o super executie din afara careului. Portughezii au atacat in valuri pe parcursul intregii reprize secunde, insa Curtois a facut un meci mare si a aparat tot ce a fost de aparat.

Un nou turneu final ratat pentru Germania

Germania a continuat seria meciurilor slabe de la EURO si in optimi, fiind invinsa in cele din urma de marea rivala Anglia cu 2 - 0 pe Wembley. Primul gol al englezilor a venit in minutul 75, Sterling inscriind fara probleme dupa o pasa excelenta venita de la Luke Shaw. Harry Kane a distrus sperantele nemtilor in minutul 86, dupa o reluare cu capul imposibila pentru Neuer.

Italia ramane invincibila

In prima zi a optimilor de finala, Italia s-a impus in fata Austriei cu 2 - 1, depunandu-si serios candidatura la castigarea trofeului european din acest an. In aceeasi zi, Danemarca a spulberat Tara Galilor cu un sec 4 - 0. Olanda nu a reusit deloc un meci stralucit in optimi, fiind eliminata dupa infrangerea cu 0 - 2 in fata Cehiei. In ultimul meci al optimilor, Ucraina a invins surprinzator Suedia cu un gol marcat in ultimul minut al reprizei secunde de prelungiri.

Spania nu a avut deloc un meci usor contra Croatiei, nationala antrenata de Dalic trimitand meciul in prelungiri dupa ce au egalat la 3 prin doua goluri marcate in ultimele cinci minute ale timpului regulamentar. Ibericii s-au impus in cele din urma cu 5 - 3 dupa golurile inscrise de Morata si Oyarzabai.