LIGA NATIUNILOR: Dezastru pentru Romania in Norvegia

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Adrian Somai la 11 Oct. 2020
Urmareste-ne pe Google News
liga natiunilorromanianorvegiamirel radoi

Selectionata Romaniei continua seria esecurilor si pierde in aceasta seara si in fata Norvegiei, scor 0 - 4, intr-o partida din etapa a 3-a din Liga Natiunilor. Cu numai trei zile inainte, nationala antrenata de Mirel Radoi pierduse si in fata Islandei, scor 1 - 2, in meciul de baraj pentru Campionatul European ce se va desfasura in vara anului viitor. Desi a inceput cu nu mai putin de sapte modificari in echipa de start, selectionata Romaniei a avut o prestatie dezastruasa in fata nordicilor, nereusind sa creeze aproape niciun fel de pericol la poarta aparata de Jarstein timp de 90 de minute.

Partida de la Oslo a inceput cu Romania in atac, insa sutul lui Alex Cicaldau este salvat fara probleme de Jarstein in minutul 7 al partidei. Bancu are o noua ocazie cateva secunde mai tarziu, insa sutul lui trece putin pe langa poarta. Norvegienii nu se joaca insa si in minutul 13 inscriu primul gol in poarta lui Ciprian Tatarusanu, Haaland inscriind dupa o pasa foarte buna a lui Odegaard. Nordicii au sansa de a majora diferenta zece minute mai tarziu dupa ce Haaland scapa singur cu Tatarusanu dupa o greseala facuta de Tosca, insa romanul apara in cele din urma. Norvegienii raman in atac, noi ocazii de gol fiind consemnate la mijlocul primei reprize.

Selectionata antrenata de Mirel Radoi este practic anesteziata in fata jocului norvegienilor, acestia controland intreaga suprafata a terenului de joc si punand pericol constant la poarta aparata de Ciprian Tatarusanu. Golul doi vine in cele din urma in minutul 39, atunci cand Sorloth transforma o centrare venita din partea lui Meling. Prima jumatate a meciului ne gaseste in atac prin Burca, insa scorul de pe tabela de marcaj ramane acelasi: 2 - 0 in favoarea Norvegiei.

Startul reprizei secunde ii gaseste tot pe nordici in atac, prima ocazie importanta fiind ratata de Haaland in minutul 54. Tot el are ocazia de a majora diferenta de pe tabela la 3 - 0 doua minute mai tarziu, insa reluarea cu calcaiul trece in cele din urma milimetric pe langa poarta lui Tatarusanu. Radoi efectueaza si primele schimbari in minutul 64, locurile lui Ianis Hagi si George Puscas fiind preluate de Alex Mitrita si Claudiu Keseru. Asta nu schimba insa nimic pe teren, Norvegia inscriind pentru 3 - 0 peste numai cateva secunde dupa o faza excelenta construita de experimentatul cuplu Odegaard - Haaland.

In ciuda scorului de neprezentare de pe tabela, tot norvegienii sunt cei aflati in atac, nationala lui Mirel Radoi aratand mai debusolata ca niciodata. Haaland reuseste sa treaca fara probleme de Tosca si Burca in minutul 72 si suteaza periculos spre poarta noastra, insa Tatarusanu ne salveaza de aceasta data. Doua minute mai tarziu se intampla insa inevitabilul, Haaland reusind sa puncteze pentru 4 - 0 dupa ce a trecut din nou de cei doi romani.

Selectionerul decide inca doua schimbari, pe teren intrand Stanciu si Maxim in locul lui Cretu si Cicaldau. In jocul nostru nu se schimba insa nimic, meciul fiind dominat in continuare tot de nordici. Keseru are ocazia de a inscrie golul de onoare pentru Romania in ultimul minut al jocului, insa mingea trece pe langa poarta lui Jarstein.

Dupa trei partide jucate, Romania a obtinut 4 puncte si ocupa locul secund in grupa din care face parte. Pe prima pozitie a clasamentului a urcat dupa acest meci Norvegia, care are acum 6 puncte. Miercuri se anunta insa un nou test dificil pentru nationala antrenata de Mirel Radoi, Romania urmand sa primeasca vizita Austriei pe Stadionul Ilie Oana din Ploiesti.